Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, NIKKEI, WIG, WIG20, sWIG80, mWIG40, złoto, miedź, ropa, euro/usd, eur/pln, usd/pln, bitcoin.
Zobacz także:
-
Spółka tygodnia: Kernel Holding – pozytywna formacja świecowa „młot” potwierdzona wolumenem
-
Przewaga byków topnieje. Inwestorzy jednak w dobrych nastrojach
-
Analiza 7 ciekawych wykresów spółek zagranicznych (18.01.2022)
S&P500
Bardzo negatywnie wypadł tydzień na rynku amerykańskim, bowiem za oceanem doszło do wybicia istotnych wsparć. W przypadku S&P 500 doszło do wybicia dołem wsparcia wyznaczonego przez lokalną górkę z września br. na poziomie 4546 pkt., co z perspektywy technicznej przyjmowane jest za zakończenie trendu wzrostowego. Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 4367 pkt. , a niżej 4280 pkt. Dodatkowo na piątkowej sesji doszło do przecięcia świecy przez średnią MA200, co w tym układzie również jest tu negatywne. Jeśli średnia zostanie całkowicie wybita dołem, czyli kolejna świeca otworzy się pod średnią, a popyt nie zdoła tego wyciągnąć ponad średnią, będzie to kolejnym sygnałem przemawiającym na rzecz niedźwiedzi. Po stronie możliwości zakończenia korekty jest natomiast oscylator RSI, który jest już poza swoim kanałem, sugerując wyprzedanie. Sytuacja mogłaby zakończyć się konsolidacją w pozytywnym przypadku, jednak obecnie pałeczka znajduje się po stronie niedźwiedzi.
S&P 500 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
NASDAQ
Również na indeksie Nasdaq ubiegły tydzień sprzyjał podaży. Wybita została linia trendu wzrostowego, a wybicie dołem wsparć 15716 pkt. i 15546 pkt. spowodowało dalsze zwiększenie aktywności strony podażowej. Tydzień zakończył się blisko wsparcia ulokowanego na poziomie 14387 pkt. Przebita w dół została także średnia MA200. Z perspektywy technicznej świadczy to o zakończeniu układu trendu wzrostowego trwającego od 24.09.2020. Pozytywnym scenariuszem byłoby tu przejście do konsolidacji, w gorszym przypadku mógłby z tego miejsca ukształtować się trend spadkowy, corównież należy brać pod uwagę.
NASDAQ – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
NIKKEI
W Azji na indeksie Nikkei doszło do wybicia trójkąta równobocznego dołem. Indeks dalej pozostaje w konsolidacji, jednak pierwszego wsparcia należałoby oczekiwać na poziomie 26946 pkt., a przy wybiciu dołem 26336 pkt. Dalsze wybicie mogłoby rozpędzić podaż, gdyż zostałoby wybite dolne ograniczenie konsolidacji. W przypadku wzrostów można by było się spodziewać dążenia strony kupującej do osiągania kolejnych lokalnych szczytów ulokowanych na poziomach 29388 pkt., 29906. pkt., 30734 pkt.
NIKKEI – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |