Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy techniczny przegląd rynkowy (14.02.22) - duża nerwowość na rynkach. Co dalej?

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, NIKKEI, WIG, WIG20, sWIG80, mWIG40, złoto, miedź, ropa, euro/usd, eur/pln, usd/pln, bitcoin.

 

Zobacz także:

S&P500

W Stanach na indeksie S&P 500, ponownie zapanował negatywny scenariusz. Indeks zaczął poruszać się w kierunku bocznym, po mocniejszej korekcie rozpoczętej w styczniu 2022. W środku ubiegłego tygodnia byki chciały wybić falę krótkoterminowego trendu spadkowego, do czego nawet doszło. Niestety scenariusz ten został zanegowany dwoma mocnymi świecami podażowymi w czwartek i piątek ubiegłego tygodnia. Kurs ponownie znalazł się pod oporem 4546 pkt. oraz linią trendu wzrostowego (przerywana pomarańczowa). Wsparć należy oczekiwać na poziomach: 4367 pkt., 4280 pkt., 4191 pkt., 4056 pkt. i 3981 pkt. Natomiast w przypadku ewentualnych wzrostów oporami są poziomy: 4546 pkt., 4630 pkt., 4745 pkt., 4821 pkt.

 

S&P 500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

NASDAQ

Również niepokojąco zakończył się tydzień na amerykańskim indeksie NASDAQ. Mocna świeca spadkowa kończąca tydzień, kurs poniżej średniej MA200, czy wybita dołem linia trendu wzrostowego (fioletowa) działają na korzyść niedźwiedzi. Jeśli doszłoby do dalszych spadków, to pierwszy istotny poziom, w jakim należałoby oczekiwać wsparcia, to strefa między 13879 pkt., a 14076 pkt. Jeśli doszłoby tu do wybicia, to kolejnego wsparcia upatrywać należy w okolicach 12994 pkt. W przypadku wybicia fali spadkowej górą oraz średniej MA200 pierwsze istotniejsze opory to: 15546 pkt., 15716 pkt., 16465 pkt., 16777 pkt. Warto zwrócić uwagę, że średnia MA50 mocno zakręciła i dąży w kierunku długoterminowej średniej MA200. Ewentualne przecięcie się od góry tych średnich byłoby z punktu widzenia analizy technicznej zdarzeniem negatywnym.

 

NASDAQ – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

NIKKEI 

Azjatycki indeks Nikkei w ubiegłym tygodniu kontynuował odbicie od wsparcia okolic 26336 pkt., po wybiciu z trójkąta równobocznego dołem. Obecnie kurs dąży do przetestowania dolnego ograniczenia trójkąta od dołu. Jeśli udałoby się przebić górą opór wynikający ze wspomnianego ramienia trójkąta, to należałoby założyć dalsze poruszanie się indeksu w konsolidacji. Opory dla ewentualnych wzrostów ulokowane są na poziomach ostatnich, lokalnych szczytów, tj.: 29388 pkt., 29906 pkt., 30734 pkt. Warto zwrócić uwagę także na możliwość ukształtowania się trendu spadkowego, który porusza się w kanale równoległym. Jeśli scenariusz ten by się potwierdził byki miałyby szansę do ataku na górne ograniczenie kanału. Jeśli doszłoby natomiast do spadków zgodnie ze wspomnianym kanałem trendu spadkowego, to kolejnych wsparć należy oczekiwać na poziomach: 27625 pkt., 27312 pkt., 26946 pkt., 26336 pkt. 25414 pkt.

 

NIKKEI – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie