Jedną z zalet inwestowania w USA jest ogrom źródeł informacji. W cyklu dotyczącym źródeł danych postaram się przybliżyć kilka portali oferujących inwestorom dostęp do danych finansowych (lub szerzej fundamentalnych) spółek. Cykl będzie podzielony na trzy części obejmujące odpowiednio źródła darmowe, „częściowo” płatne i płatne. W pierwszej części zajmiemy się portalami, które oferują albo darmowy dostęp albo większość funkcjonalności pozostaje bezpłatna.
Ten artykuł jest częścią cyklu
Źródła Danych w USA
Część 1: źródła darmowe
Część 2: źródła częściowo odpłatne
Część 3: źródła całościowo płatne
Zanim jednak przejdę do portali z bardziej rozbudowanymi możliwościami, warto wspomnieć o tym, że podstawowe dane takie, jak kurs, najprostsze wskaźniki itp. możemy znaleźć na Yahoo Finance: https://finance.yahoo.com/
Na Yahoo znajdziemy również najnowsze newsy dotyczące spółek, jak również rekomendacje analityków plus sporo danych finansowych
Rysunek 1 Yahoo Finance: dashboard |
Rysunek 2 Yahoo Finance: rekomendacje analityków | Rysunek 3 Yahoo Finance: podsumowanie rankingu ESG1, wyniki oraz sprzedaż i zysk netto spółki |
Drugie miejsce, które będzie najlepszym przyjacielem użytkownika, to Arkusze Google (Google Sheets) lub ewentualnie pakiet Microsoft Office, a dokładniej Microsoft Excel. Pakiety te są sobie w zasadzie równoważne, jeżeli chodzi o możliwości, z tym, że Google Sheets są bezpłatne. Pewnym problemem może być umiejętność obsługi takiego pakietu, ale w internecie jest mnóstwo bezpłatnych poradników na temat tego, jak z tych narzędzi korzystać. Poniżej znajduje się screen z przykładowego arkusza, którego używam do śledzenia podziału sektorowego i walutowego jednego z portfeli, którymi zarządzam. Poniższy wynik jest efektem działania tabeli przestawnej oraz kilku formuł zbierających dane z zewnętrznych źródeł. Natomiast osiągnięty efekt jest bardzo wygodny – od razu widzę czy mogę dalej inwestować w spółki z danego sektora, czy też jego udział w aktywach ogółem jest zbyt duży.
Rysunek 4 Google Sheets: podział portfela na sektory, subsektory i waluty. Źródło: opracowanie własne |
Jedną z większych zalet Arkuszy Google jest możliwość stosowania funkcji, które automatycznie pobierają aktualne lub historyczne informacje o papierach wartościowych z Google Finance.
Np. Więcej przykładów, samouczek oraz przykładowy arkusz z funkcjami można znaleźć tutaj.
Result |
Formula |
148.09 |
=GoogleFinance("NYSE:DIS") |
148.09 |
=GoogleFinance("NYSE:DIS", "price") |
0 |
=GoogleFinance(NYSE:"DIS", "volume") |
1.19 |
=GoogleFinance("NYSE:DIS", "beta") |
1. Macrotrends.net
Rysunek 5 macrotrends.net strona główna portalu |
Pierwszym portalem, o którym warto wspomnieć jest macrotrends.net. Jest to całkowicie darmowa platforma umożliwiająca skanowanie rynku pod kątem wielu kryteriów analizy finansowej oraz dokładną analizę finansową wybranej spółki.
Skaner
Rysunek 6 macrotrends.net strona główna portalu |
Skaner oferowany przez portal umożliwia wyszukiwanie spółek pod kątem 40 różnych kryteriów zgrupowanych w 4 głównych podgrupach:
- Popular – znajdziemy tutaj najbardziej opisowe kryteria takie, jak giełda, na której dany podmiot jest notowany, kraj, sektor, branża, kapitalizacja rynkowa, wskaźnik P/E, stopa dywidendy itp.
- Fundamental – w tej części znajduje się większość kryteriów finansowych, wśród których znajdziemy m.in.:
- Performance – w tej części znajdziemy wskaźniki oparte o:
- zmianę ceny w okresie tygodnia, miesiąca, sześciu miesięcy, roku, od początku roku,
- średnioroczne zmiany ceny w terminie trzech, pięciu, dziesięciu i dwudziestu lat,
- 52 tygodniowe maksimum ceny,
- średnie ruchome za pięćdziesiąt i dwieście dni,
- Other – inne wskaźniki, takie jak:
- beta,
- wolumen za dwieście sesji,
- % akcji w rękach insiderów,
- rekomendacje analityków
- procent zysku przeznaczany na dywidendy
Większość z kryteriów możemy ustawiać w przedziale „od” „do”, niestety sporą wadą skanera są predefiniowane kroki, o które możemy zmieniać nasze kryteria.
Rysunek 7 macrotrends.net, zmiana wartości poszczególnych kryteriów na przykładzie bety kursu |
Po zastosowaniu filtrów, otrzymujemy sortowalną listę podzieloną na kilka sekcji, które zawierają wskaźniki opisane wcześniej. Klikając nazwę danego papieru możemy zajrzeć szczegółowo w jego finanse.
Rysunek 8 macrotrends.net, lista z wynikami filtrowania |
Szczegółowa analiza spółki
W zależności od spółki, na portalu znajdziemy dane dotyczące cen akcji za min 10 lat6 oraz dane finansowe za ostatnie 15 lat.
Rysunek 9 macrotrends.net, strona główna części analitycznej |
W trakcie analizy finansowej możemy korzystać ze wstępnie przetworzonych sprawozdań finansowych spółki oraz z przeliczonego, gotowego zestawu wskaźników prezentowanych w formie szeregów czasowych.