Chat with us, powered by LiveChat

NFTT: krach i odbicie na giełdach, SWIFT, ropa, złoto, bitcoin, wojenna inflacja i dezinformacja

Skomentuj artykuł

Najważniejsze Finansowe Tematy Tygodnia, czyli subiektywny przegląd najistotniejszych kwestii z ostatnich dni, które już wpłynęły albo dopiero wpłyną na stan naszych portfeli.
 

Michał Żuławiński Twitter e-mail


Redaktor SII

 

„Najważniejsze Finansowe Tematy Tygodnia” według Michała Żuławińskiego

 

W tym tygodniu najważniejszy temat jest jeden – napaść Rosji na Ukrainę. Wydarzenie to ma szereg rynkowych i gospodarczych aspektów, którym przyglądam się w tym wydaniu newslettera.

 

📧 Chcesz co tydzień otrzymywać przegląd najważniejszych finansowych tematów i wydarzeń w formie newslettera?

 

✅ Wpisz swój adres w formularzu na dole strony (kliknij tutaj, aby zjechać na dół)

 

1. GPW odbija po jednej z najgorszych sesji w historii

W czwartek WIG stracił 10,73%, a WIG20 10,87%. Na otwarciu główne indeksy spadły o 5%, później przecena sięgnęła nawet 12%. Piątkowe otwarcie przyniosło odbicie głównych indeksów o ok. 3%. Sytuacja może się oczywiście zmienić w każdej chwili.

 

Źródło: Bankier.pl

 

Mimo lekkiego wyhamowania już w końcówce czwartkowej sesji, i tak były to jedne z największych spadków, jakie widzieliśmy w blisko 31-letniej historii polskiej giełdy. W przypadku WIG20 gorzej było tylko w czasie wybuchu pandemii w marcu 2020 r. oraz w trakcie azjatyckiego kryzysu z października 1997 r. Szeroki WIG mocniej spadł tylko raz (ponownie pandemia), zaś czwartkowy spadek wyrównał wynik z „czarnego poniedziałku” z kwietnia 1994 r.

 

🟢 Czwartkową reakcję GPW podsumowałem w artykule: „Wielki wstrząs po inwazji Rosji na Ukrainę. Przegląd sytuacji na rynkach”.

2. Operacyjne konsekwencje wojny

Fala przeceny objęła w czwartek niemal wszystkie spółki. W centrum uwagi znalazły się notowane na GPW firmy z Ukrainy (w czwartek WIG-Ukraine -38,63%). oraz podmioty polskie, które prowadzą działalność na Wschodzie. Wśród tej drugiej grupy wyróżnić można m.in. LPP (-25,19%) czy Asbis (-30,19%), które wydały komunikaty o wpływie inwazji na ich działalność operacyjną – LPP przeniosło administrację z Kijowa do Lwowa, Asbis poinformował o ubezpieczeniu zapasów w Rosji i na Ukrainie.

 

Komunikaty spółek obecnych na Ukrainie zebrał Bankier.pl. W najbliższych dniach możemy spodziewać się większej liczby takich doniesień, w grę wejdzie też kwestia sankcji nałożonych na Rosję przez Zachód.

 

🟢 Sytuacji poszczególnych spółek w czwartek przyjrzał się Adrian Mackiewicz w artykule „Krajobraz na GPW po ataku po ataku Rosji na Ukrainę”.

3. Na wojnie można zarobić

Czy nam się to podoba, czy nie, będą spółki, które zarobią na wojnie i jej konsekwencjach. W przypadku podmiotów polskich inwestorzy już wskazali faworytów – to Lubawa i Protektor, które produkują wyposażenie dla służb mundurowych.

 

Źródło: Stooq.pl

 

Na GPW nie mamy wielkich koncernów zbrojeniowych, co innego w przypadku gigantów amerykańskich. Zainteresowani tematem powinni zapoznać się z nazwami takimi, jak Lockheed Martin, General Dynamics czy Raytheon Technologies. Opisu działalności i wyceny spółek zbrojeniowych z USA dokonał Szymon Machalica z portalu Strefainwestorow.pl.

4. (Nie)zaskakująca odporność Wall Street

Czwartek ponownie pokazał, że amerykański rynek akcji jest niemal niezatapialny (choć warto pamiętać, że Titanic też był określany tym mianem). Wzrost napięcia między USA a Rosją nie wystraszył inwestorów z Wall Street. Owszem, czwartkowa sesja zakończyła się na minusie, jednak w drugiej połowie indeksy zostały „wyciągnięte” nad kreskę.

 

Źródło: Bankier.pl

 

🟢 Wielka wyprzedaż w Warszawie i wzrosty na Wall Street to dobry moment, aby zastanowić się nad dywersyfikacją portfela. Garść aktualnych przemyśleń na ten temat Michał Masłowski zebrał w artykule: „Dywersyfikacja – wszyscy będziemy uczyć się znaczenia tego słowa od nowa”.

 

Ważnym tematem dla Wall Street wciąż jest to, co zrobi Fed. W przeszłości zdarzało się, że istotne decyzje amerykańskiego banku centralnego były odkładane w związku z istotnymi wydarzeniami geopolitycznymi (wojna na Bałkanach, interwencja w Iraku). Kolejne posiedzenie decyzyjne Fedu zaplanowano na 16 marca.  Rynek nadal spodziewa się rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp procentowych. Oczekiwania te sprawdzić można m.in. dzięki stronie CME FedWatch Tool.

5. Rosyjska giełda odbija po krachu

W czwartek skala spadków na giełdzie w Rosji w szczytowym momencie sięgała nawet blisko 50%. Najczęściej śledzone są dwa moskiewskie indeksy – dolarowy RTS i rublowy MOEX. W obu przypadkach skalę spadków udało się najpierw ograniczyć (czwartek zamknięty na -30%), a następnie odrobić jeszcze więcej strat.

 

Źródło: Stooq.pl

 

Podobnie, choć nie aż tak wyraźnie, rzecz ma się z rublem. 23 lutego za dolara płacono mniej niż 80 rubli, maksimum z 24 lutego to 89 rubli, a w piątek przed południem obserwowaliśmy poziom 84 rubli.

 

Jako strona atakująca, Rosja przygotowywała się na inwazję również od strony gospodarczej i walutowej. Rosyjskie rezerwy walutowe sięgają ponad 600 mld dolarów, z czego tylko 16% ulokowanych jest w aktywach dolarowych, a 22% w złocie. Krótkoterminowo rezerwy pomogą obronić się przed gospodarczymi skutkami rozpętania wojny, w długim terminie pojawią się negatywne dla Rosji efekty sankcji. Rosyjskie przygotowania do wojny od strony walutowej szczegółowo przeanalizował Bartek Godusławski z BusinessInsider.pl.

6. Złoto wygrało z bitcoinem

Wojna to moment próby dla aktywów uważanych za bezpieczne przystanie. Test pomyślnie przeszło złoto, którego dolarowe notowania w czwartek wzrosły z 1900 do 1970 USD (a następnie wróciły do punktu wyjścia, wraz z uspokojeniem nastrojów i wzrostem indeksów na Wall Street). Odwrotnie zachował się natomiast bitcoin, którego reakcją na rosyjską agresję był spadek z 39 000 do 34 500 USD. Podobnie jak w przypadku złota, w drugiej części dnia sytuacja wróciła do punktu wyjścia. Zwolennicy tezy, że kryptowaluty to aktywa „risk-on”, a nie „risk-off” zyskali istotny argument.

 

Źródło: Stooq.pl

 

Na cenę obu aktywów warto też patrzeć z perspektywy złotego. Złoto w pewnym momencie kosztowało ponad 8200 zł i było najdroższe w historii. Notowania złota i bitcoina wyrażone w złotych znaleźć można w serwisie stooq.pl.

7. Surowcowe zawirowania

W centrum uwagi pozostają także notowania ropy naftowej. Baryłka brent w czwartek przebiła okrągły (dla wielu psychologicznie ważny) poziom 100 dolarów. W uspokojeniu sytuacji pomogły słowa Joe Bidena, który w orędziu dotyczącym rosyjskiej napaści na Ukrainę zapewnił, że zrobi wszystko, aby nie dopuścić do wyraźnego wzrostu cen paliw. Wzrost cen ropy wyhamował także po tym, gdy jasnym stało się, że zachodnie sankcje nie obejmą handlu surowcami energetycznymi.

 

Źródło: Bankier.pl

 

Rosja to nie tylko ropa i gaz. Kraj ten jest np. głównym eksporterem palladu, co wczoraj pchnęło ceny tego metalu do 2700 USD za uncję (najwięcej od lata ubiegłego roku). Rosja to także największy na świecie eksporter pszenicy (Ukraina jest 5.), wiec w górę szły notowania kontraktów na giełdach towarowych.

 

Sytuację bacznie śledzą nie tylko traderzy, ale i farmerzy. Więcej na ten temat napisała Małgorzata Tyszka z portalu farmer.pl. Ogólny przeglądu surowcowej potęgi Rosji dokonał natomiast Krzysztof Kolany na łamach „Pulsu Biznesu”.

8. Gospodarka i waluta ucierpią na wojnie

Napaść Rosji na Ukrainę w dużej mierze przekreśla formułowane wcześniej prognozy makroekonomiczne. Wzrost cen paliw czy żywności w prosty sposób przełoży się na wyższą inflację. Dodatkowo Polska, jako „kraj frontowy”, zapewne podejmie dodatkowe działania mające na celu wzmocnienie potencjału obronnego oraz dalsze uniezależnienie się od rosyjskich surowców energetycznych. Wszystko to będzie kosztować, choć póki co nie wiadomo ile. Komentarze ekonomistów na temat tego, jak wojna zmieni polską gospodarkę zebrała Anna Popiołek z Wyborcza.biz.

Dane o wpływie wojny na inflację i PKB to odległa perspektywa, natomiast na bieżąco obserwować możemy kurs złotego. W czwartek polska waluta wyraźnie słabła (euro powyżej 4,70 zł, dolar blisko 4,24 zł), jednak wieczorem odrobiła nieco strat. W piątek przed południem złoty nadal był pod presją. Póki co nie pojawiły się informacje o interwencji ze strony NBP. Bank centralny nie wydał też komunikatu na temat sytuacji na rynku walutowym (co zrobił np. bank centralny Czech). NBP poinformował jedynie o solidarności z Ukrainą oraz zawarciem z ukraińskim bankiem centralnym umowy swapowej na 4 mld złotych. W dalszej kolejności polskie władze monetarne będą musiały zadecydować, czy w nowej rzeczywistości stopy procentowe podnosić mocniej (bo wyższa inflacja) czy słabiej (aby nie dobić koniunktury).

 

Źródło: Stooq.pl

 

Z kolei analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego przygotowali trzy scenariusze dla gospodarki ukraińskiej – łagodny (i raczej już niemożliwy) zakładał spadek PKB o 9%, najgorszy to utrata połowy PKB Ukrainy.

9. SWIFT czyli opcja atomowa

Jednym z kluczowych tematów jest kwestia odcięcia Rosji od bankowego systemu SWIFT, co bywa nazywane „finansową bronią atomową”. SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication (ang. Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej), organizacji założonej w Belgii jeszcze w latach 70. Dzięki sieci telekomunikacyjnej służącej do wymiany informacji między 11 tysiącami instytucji finansowych z całego świata możliwe są globalne rozliczenia w różnych walutach. O tym, czym jest i jak działa SWIFT napisał m.in. Adrian Kotowski z Komputerswiat.pl.

 

Odcięcie Rosji od systemu, o co apelują władze Ukrainy, mocno utrudniłoby tamtejszym bankom realizowanie międzynarodowych transakcji, w tym przyjmowania płatności za ropę i gaz. W efekcie pojawiłoby się zagrożenie wstrzymania przez Rosję dostaw surowców, od których uzależniona jest przede wszystkim Europa.

 

W czwartek zachodni politycy dyskutowali o wykluczeniu Rosji ze SWIFT, jednak nie było wśród nich zgody, o czym w przemówieniu wspomniał Joe Biden. W piątek rano Donald Tusk otwarcie wskazał, że czerwone światło dla pomysłu zapaliły rządy Niemiec, Włoch i Węgier. Póki co, zachodnimi sankcjami obejmowane są więc poszczególne rosyjskie banki.

10. Gotówkowo-paliwowe dezinformacje

W czwartek w sieci pojawiały się komunikaty informujące o braku paliw na stacjach czy gotówki w bankomatach. Aby nie dawać posłuchu źródłom tych doniesień, nie będę ich cytował wprost.

 

Panikarskie (i być może celowo rozsiewane) informacje doczekały się szybkiego zdementowania. Komisja Nadzoru Finansowego zapewniła, że nie ma zamiaru wprowadzania limitów na wypłaty gotówki.

Obawy tankujących rozwiewał natomiast PKN Orlen. Paliwowy potentat również zauważył wzrost sprzedaży (na niektórych stacjach nawet o 400%), lecz zapewnił o realizowaniu dostaw i posiadaniu odpowiednich zapasów.

Pooglądaj, posłuchaj

Michał Masłowski i Paweł Szczepanik o sytuacji na rynkach

 

Artur Wiśniewski o inwestowaniu w obligacje inflacyjne

Zamiast blogów

Zamiast przeglądu finansowej blogosfery, w tak wyjątkowym tygodniu polecam artykuły i nagrania ekspertów z Ośrodka Studiów Wschodnich oraz Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Tweet tygodnia

 

🟢 Masz jakieś sugestie lub uwagi do tego tego artykułu? Napisz do mnie na adres mzulawinski@sii.org.pl

 

📅 Chcesz zobaczyć, co działo się w poprzednim tygodniu - kliknij tutaj

 

📧 Chcesz co tydzień otrzymywać przegląd najważniejszych finansowych tematów i wydarzeń w formie newslettera? Zapisz się, korzystając z poniższego formularza.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie