W ostatnich latach skrót ESG, E – Środowisko (z ang. environmental), S – Społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) i G – Ład korporacyjny (z ang. corporate governance) coraz częściej pojawia się w kontekście rynku kapitałowego.
Co on oznacza dla inwestora indywidualnego? Czy powinniśmy zwracać uwagę na to zagadnienie w kontekście inwestycji w spółki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych?
Poziom wiedzy polskich inwestorów indywidualnych na temat ESG, konieczności dodatkowego raportowania, korzyści z tym związanych oraz dodatkowych kosztów ponoszonych przez spółki jest niski. Rozwój tej tematyki zarówno w skali Polski jak i Europy jest jednak tak szybki (i wydaje się nieodwracalny), że edukacja w tym zakresie wydaje się niezbędna, gdyż na całym świecie zauważalny jest trend rosnących oczekiwań funduszy, inwestorów w zakresie ujawnień danych środowiskowych, społecznych oraz związanych z ładem korporacyjnym (ESG).
Mając powyższe na uwadze Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wspólnie z Fundacją GPW przygotowało cykl czterech bezpłatnych webinarów edukacyjnych poświęconych tematyce ESG pod tytułem: „ESG od podstaw”.
- Podstawowe pojęcia
- Omówienie poszczególnych składowych
- Sprawozdanie na temat informacji niefinansowych
- Punkt widzenia inwestorów finansowych
- Obowiązki informacyjne spółek dotyczące raportowania ESG
- Case study na przykładzie polskiej spółki
- Tematyka ESG na rynkach rozwiniętych. Różnice w regulacjach prawnych, oczekiwaniach inwestorów.
- Źródła informacji
Terminy webinarów:
Czym jest ESG? Podstawowe pojęcia dr Tomasz Wiśniewski Doktor nauk ekonomicznych, Przewodniczący Rady Nadzorczej GPW Benchmark S.A. oraz wicedyrektor Działu Rozwoju Produktów Informacyjnych i Wskaźników na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie odpowiedzialny za realizację strategii ESG dla rynku kapitałowego. W 2009 roku odpowiadał za uruchomienie pierwszego indeksu spółek odpowiedzialnych społecznie w Europe Centralnej – RESPECT Index. W 2013 roku z jego inicjatywy GPW, jako ósma giełda na świecie przystąpiła do inicjatywy Organizacji Narodów Zjednoczonych Sustainable Stock Exchanges. Natomiast w 2019 roku odpowiadał za wprowadzenie indeksu WIG-ESG – pierwszego benchmarku ESG dla krajowego funduszu inwestycyjnego. W ostatnim okresie koordynował publikację pierwszego na rynku polskim przewodnika ESG dla spółek: „Wytyczne do raportowania ESG. Przewodnik dla spółek notowanych na GPW” oraz Strategię ESG Grupy Kapitałowej GPW.
|
Obowiązki informacyjne spółek dotyczące raportowania ESG
Piotr Biernacki Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych Od ponad 20 lat zajmuje się strategiami rozwoju spółek giełdowych i specjalizuje się w zagadnieniach zrównoważonego rozwoju oraz sustainable finance. Pełniąc funkcją prezesa Fundacji Standardów Raportowania i będąc członkiem Project Task Force for Climate-Related Reporting przy EFRAG pracuje nad standardami raportowania ESG. Inicjator i współautor Standardu Informacji Niefinansowych. Uczestniczył w pracach Komisji Europejskiej w zakresie wytycznych ds. raportowania zagadnień zmiany klimatu. Jako wiceprezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych i członek Securities and Markets Stakeholders Group przy ESMA współtworzy regulacje rynku kapitałowego i wspiera emitentów w wypełnianiu ich wymogów. W ramach MATERIALITY wykorzystuje autorską metodę badania istotności do pomocy spółkom w identyfikacji istotnych ryzyk i zagadnień niefinansowych oraz prowadzenia analiz scenariuszowych. Doradzał ponad 100 spółkom prywatnym i publicznym notowanym w Polsce i na głównych giełdach europejskich.
|
ESG na rynkach rozwiniętych. O co pytają inwestorzy?
Kamil Mikołajczak Kamil Mikołajczak zarządza dystrybucją Funduszy Franklin Templeton w Polsce. Jest odpowiedzialny za rozwój działalności i relacje z klientami/ partnerami. Od ponad 10 lat związany z Franklin Templeton, od 2002 roku związany z polskim rynkiem funduszy inwestycyjnych. Przed dołączenie do Franklin Templeton Kamil Mikołajczak pracował m.in. w TFI PZU, ProService Agent Transferowy, posiada tytuł magistra ekonomii zdobyty na warszawskiej Uczelni Łazarskiego, ukończył także studia z zakresu zarządzania projektami na Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki, posiada również certyfikat CFA Institute Investment Foundations®.
|
ESG – case study na przykładzie spółki z GPW
Kamilla Budnik Od blisko 3 lat odpowiedzialna za tematy ESG w Grupie CCC. W swoich obowiązkach służbowych głównie koncentruje się na planowaniu strategicznym oraz realizacji celów zrównoważonego rozwoju poprzez szereg działań związanych ze skutecznym i systematycznym wzrostem CCC w obszarze ESG, raportowaniu niefinansowym, dialogiem z interesariuszami oraz agencjami ratingowymi. Absolwentka Ekonomii na Uniwersytecie Wrocławskim oraz Zarządzania i Rachunkowość, Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Audytu Wewnętrznego na Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. |
Udział w minimum w trzech z czterech wykładów (na platformie Clickmeeting) będzie umożliwiał otrzymanie certyfikatu uczestnictwa.
Organizatorzy
Partnerzy merytoryczni
Partnerzy medialni