Ostatnimi czasy Parlament Europejski1 rozpoczął pracę nad dalszymi regulacjami kryptowalut w Unii Europejskiej. Jedni mówią, że to dobrze, natomiast druga strona alarmuje, że to początek końca kryptowalut w Europie. W niniejszym komentarzu rynkowym postaram się zarysować jakie są możliwe scenariusze dalszego biegu wydarzeń oraz kogo te regulacje naprawdę dotyczą i powinny interesować.
Zobacz pełną listę odcinków kursu
Jednak zanim wytłumaczę na czym polegają kontrowersje w proponowanych regulacjach kryptowalut w Unii Europejskiej pozwolę sobie przytoczyć jedno z najważniejszych powiedzeń w świecie cyfrowych aktywów:
Not Your Keys, Not Your Coins.
Dla osób niezaznajomionych jeszcze z technologią rozproszonych rejestrów już tłumaczę o co chodzi. Uogólniając cyfrowe aktywa możemy przechowywać na dwa, radykalnie różnie sposoby:
- korzystając z tzw. „custodial wallet”a stosując nomenklaturę wykorzystywaną przez Parlament Europejski “hosted wallet” - czyli z wykorzystaniem zewnętrznego serwisu, który przechowuje nasze klucze prywatne (dające dostęp do naszych środków)
- korzystając z tak zwanego „non-custodial wallet” lub stosując nomenklaturę Parlamentu Europejskiego „unhosted wallet” - czyli bez wykorzystania zewnętrznej usługi, a za bezpieczeństwo kluczy prywatnych odpowiada każdy użytkownik z osobna.
Przypomnienie: portfel kryptowalut przechowuje tak naprawdę dostęp do naszych środków, a nie same środki.
Co chce osiągnąć Unia Europejska za pomocą regulacji?
Jak już można się domyślić, Unia Europejska chce zdelegalizować korzystanie z portfeli, w których to sam właściciel odpowiada za przechowywanie klucza prywatnego, czyli „unhosted wallet”. Jakie praktyczne skutki niosą tego typu regulacje?
Jednym z najważniejszych jest oddanie władzy nad posiadanymi przez nas środkami, ponieważ w każdym momencie tego typu portfel może zostać zablokowany urzędniczą decyzją.
Możliwy scenariusz
Aktualnie żyjemy w rzeczywistości, gdzie małe kantory kryptowalut są obarczone wieloma obowiązkami, ale jeszcze są w stanie funkcjonować. Myślę jednak, że Unia Europejska zmierza w kierunku, gdzie będzie obowiązywać taka ilość regulacji, że jedynie duże podmioty będzie stać na zatrudnienie wielu prawników i innych specjalistów w celu spełnienia narzuconych regulacji. Skutkiem będzie powolna, ale postępująca monopolizacja rynku związanego z usługami przechowywania kryptowalut na masową skalę. Opierając się na przykładzie Bitcoin, nie jest tajemnicą, że dystrybucja największej kryptowaluty jest niezwykle skoncentrowana, co możemy zaobserwować poniżej:
Dane są oczywiście przybliżone, ale wskazują, że około 2% uczestników rynku Bitcoin kontroluje znaczny procent całej dotychczasowej podaży największej kryptowaluty (według różnych szacunków od 70% do 95%)2.
Myślę, że jesteśmy na drodze do niezwykłej koncentracji usług związanych z cyfrowymi aktywami, włączając w to samo przechowywanie, które nie jest łatwym zadaniem. Obecne prace nad regulacjami uznaję jako następny krok w celu przygotowywania do masowej adopcji cyfrowych walut i to najwięksi gracze chcą wziąć udział w tej ewolucji rynku finansowego.
Koncern Intel3 oficjalnie ogłosił, że bardzo intensywnie pracuje nad własnymi wyspecjalizowanymi komputerami służącymi do wydobycia Bitcoin, ten krok można traktować jako próba zdeklasowania chińskiego producenta Bitmain.
Podsumowanie
Przez ponad dekadę rynek Bitcoin traktowany był w wielu środowiskach prześmiewczo lub w najlepszym razie z dużą dozą ignorancji. Aktualny kierunek regulacji kryptowalut wyraźnie prowadzi do sytuacji, gdzie to duże podmioty będą mieć władzę zablokowania dowolnego adresu. Z drugiej strony widzimy wyraźnie, że najwięksi giganci technologiczni chcą zabezpieczyć sobie jak największy udział w rynku cyfrowych aktywów, zarówno poprzez budowanie portfeli inwestycyjnych, ale i również próby wyprodukowania jeszcze szybszych koparek (jak w przypadku koncernu Intel). Aktualne propozycje regulacji traktuję jako ważny moment, który potwierdza przypuszczenia, że duże koncerny chcą radykalnie zmienić rynek finansów jaki znamy obecnie. Myślę, że dla społeczeństw powinien to być sygnał do merytorycznej edukacji całych rodzin jakie skutki mogą nieść ze sobą proponowane regulacje. Jednak myśląc realistycznie uważam, że rynek Bitcoin zarówno pod kątem skoncentrowania kapitału, jak i usług będzie niezwykle scentralizowanym, a wdrożone regulacje zostaną przeprowadzone pod dyktandem technologicznych gigantów.
2 https://insights.glassnode.com/bitcoin-supply-distribution/
3 https://fortune.com/2022/02/23/intel-bitcoin-mining-chip-china-bitmain-microbt/
© 2012-2021 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zastrzega, iż wszystkie materiały dostępne w serwisie sii.org.pl są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie i inne formy korzystania z materiałów umieszczonych w ww. serwisie wykraczające poza granice dozwolone prawem jest zabronione.