W interpretacji indywidualnej (podatkowej) wydanej przez Izbę Skarbową w Poznaniu z dnia 14 sierpnia 2012 r., znak ILPB1/415-525/12-2/AP stwierdzone zostało, że koszty przechowywania papierów wartościowych stanowi koszt uzyskania przychodu z ich odpłatnego zbycia.
Uzasadniając powyższe stanowisko Izba Skarbowa w Poznaniu wskazała następujące wyjaśnienia:
„Mając na uwadze przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej zdarzenie przyszłe oraz przywołane uregulowania prawne wskazać należy, iż faktycznie poniesiona przez Klienta Wnioskodawcy udokumentowana opłata miesięczna za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y stanowi koszt uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych, jako wydatek nie wyłączony z kosztów uzyskania przychodów na mocy art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedmiotowa opłata miesięczna uiszczana przez Klienta na rzecz Wnioskodawcy jest niezbędna do uzyskiwania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych. Bez rachunku papierów wartościowych Klient nie mógłby inwestować na giełdzie, a do jego istnienia i funkcjonowania niezbędne jest uiszczenie opłaty za przechowywanie papierów wartościowych. Bez uiszczenia tych opłat Wnioskodawca nie prowadziłby rachunku papierów wartościowych na rzecz Klienta, a Klient nie mógłby inwestować uwzględniając notowania giełdowe online oraz korzystając z programu Y. Tym samym organ podatkowy potwierdza prawidłowość stanowiska Wnioskodawcy w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych opłaty miesięcznej za przechowywanie papierów wartościowych, notowania giełdowe online oraz za korzystanie z Y.”
W podobnej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 29 sierpnia 2011 r. w sprawie o sygn. IPPB2/415-530/11-2/MK1, uznając opłatę miesięczną za przechowywanie papierów wartościowych za koszt uzyskania przychodu.
Zgodnie z treścią zawartą na stronie internetowej interpretacja indywidualna (podatkowa) wydana przez Izbę Skarbową w Poznaniu z dnia 14 sierpnia 2012 r., znak ILPB1/415-525/12-2/AP ma status informacji aktualnej. Należy jednak pamiętać, że interpretacja podatkowa chroni jedynie podatnika na rzecz którego została wydana, a orzeczenia organów podatkowych wydawane są w każdej sprawie indywidualnie w oparciu o konkretną sytuację danego podatnika.