Wyniki za 2021 rok, wpływ sytuacji w Ukrainie na działalność spółki, a także dywidenda oraz inwestycje. Na te tematy dyskutowano podczas czatu inwestorskiego spółki LW Bogdanka, zorganizowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania graczy odpowiadał Artur Wasil, prezes zarządu spółki.
Przedstawiciel Bogdanki zapytany o elementy, dzięki którym spółka odnotowała tak dobre wyniki mówił: To przede wszystkim wysoka produkcja i sprzedaż węgla, którą uzyskaliśmy poprzez pracę nad uzyskiem. Nie bez znaczenia była również ścisła kontrola kosztów, na której skupiamy się od lat.
Pytano także o czynniki odpowiedzialne za mocne wzrosty przychodów w czwartym kwartale 2022 roku.
- Znaczna sprzedaż i wzrost ceny sprzedawanego węgla w kontraktach spotowych. Wynikało to ze wzmożonego popytu w końcówce roku - mówił Artur Wasil.
Z kolei w kwestii spadku 3,4 procent średniego kosztu sprzedanego węgla dodał, że jest to efektem rekordowej produkcji oraz ścisłej kontroli kosztów.
Prezes podkreślił również, że w 2021 roku spółka była w stanie odpowiedzieć na wysoki popyt, dzięki konsekwentnie realizowanej poprawie efektywności procesów operacyjnych.
Wpływ wojny w Ukrainie na działalność Bogdanki
Inwestorzy pytali o strukturę odbiorców węgla spółki.
- Największym odbiorcą jest Enea Wytwarzanie - 67 procent udziału w przychodach w 2021 roku, następnie Enea Połaniec - około 11 procent, Grupa Azoty - 6 procent, natomiast resztę udziału stanowią mniejsi odbiorcy - tłumaczył prezes zarządu Bogdanki.
Pojawiło się również bezpośrednie pytanie o wpływ sytuacja za naszą wschodnią granicą na działalność firmy.
- Spółka realizuje sprzedaż do odbiorców z Ukrainy w relatywnie niewielkim stopniu (5,5 procent przychodów ze sprzedaży w 2021 roku), w związku z czym potencjalne trudności w realizacji tegorocznego kontraktu, nie będą miały istotnego wpływu na działalność i wyniki finansowe spółki - podał Artur Wasil.
W tym roku Bogdanka planuje wyeksportować na Ukrainę około 0,5 mln ton węgla. Podczas czatu inwestorskiego podano, że w 2021 roku sprzedaż była na zbliżonym poziomie, a w latach poprzednich praktycznie nie było eksportu, za wyjątkiem okresu 2016/17, w którym sprzedano łącznie 250 tys. ton.
Zwrócono również uwagę na wpływ wojny na terenie Ukrainy na zmianę popytu na węgiel Bogdanki.
- Niezależnie od sytuacji międzynarodowej, obecne zapotrzebowanie na węgiel w kraju jest na tyle duże, że jesteśmy w stanie sprzedać 100% produkcji. Jeśli chodzi o możliwości jej zwiększenia, wiązałoby się to z rozbudową infrastruktury szybowej (kilkanaście lat) i znacznymi nakładami. Nasze wydobycie brutto planujemy zawsze na maksymalne zdolności wydobywcze szybów - mówił Artur Wasil.
Prezes zarządu dodał również, że w związku z proponowanym przez Komisję Europejską zakazem importu rosyjskiego węgla, spółka spodziewa się większego popytu na wydobywany węgiel.
Z kolei na pytanie o sprzedaż węgla dla Ukrainy do portów ARA oraz na rynek ICE New castle wspomniał, że nie ma takiej potrzeby ze względu na bardzo duży popyt na rynku lokalnym. Dodatkową barierą jest wysoki koszt transportu węgla koleją na tak długim dystansie (do portów bałtyckich).
Inwestycje
W temacie inwestycji, inwestorzy pytali również o możliwości produkcyjne Bogdanki.
- Pracujemy na maksymalnych zdolnościach wydobywczych szybów (urobek brutto), a wahania produkcji netto są wynikiem poziomu uzysku. W dalszym ciągu obowiązują założenia strategii przewidujące średnią produkcję w latach 2021-2025 na poziomie 9,7 mln ton - podano podczas czatu inwestorskiego.
Bogdanka korzysta z obszarów górniczych Puchaczów V, Stręczyn, Ostrów oraz zmierza do obszarów perspektywicznych: k-6, k-7.
- Kiedy można oczekiwać inwestycji na nowych koncesjach, jaki będzie capex i kiedy może rozpocząć się eksploatacja? - pytał jeden z inwestorów.
- Rozpoczęliśmy inwestycje w kierunku k-6, k-7, wysokość capexu określona została w naszej strategii ok. 500 mln rocznie do roku 2030 - powiedział prezes spółki.
Odpowiadając na kolejne pytanie dodał, że rozpoczęcie wydobycia z obszaru Cyców ruszyło w tym roku (pierwsza ściana).
Ceny węgla
W marcu tego roku ceny węgla mocno wzrosły. W tym kontekście pytano o przewidywane kolejne wahania cen tego surowca na rynku.
- Tak, spodziewamy się. Skala tego zjawiska zależeć będzie od skali dywersyfikacji dostaw surowców do krajów UE - podano.
Prezes Wasil zapytany o ceny węgla w Polsce, w porównaniu do Chin, USA czy Australii mówił: Bogdanka kształtuje swoje ceny w oparciu o polskie indeksy cen węgla, ponieważ niemal 100 procent produkcji plasujemy na rynku lokalnym.
Pytano także o wpływ cen węgla na ceny sprzedaży węgla przez spółkę.
- W kontraktach długoterminowych negocjacje prowadzimy w interwałach rocznych w związku z czym mamy roczne opóźnienie w stosunku do cen na polskim rynku. W przypadku znaczących wahań cen mamy możliwość renegocjacji w trakcie roku. Sprzedaż na rynku spotowym odpowiada bieżącej sytuacji rynkowej - mówił Artur Wasil.
- Ze względu na wzmożony popyt na rynku krajowym związany m.in. z ograniczeniem importu z Rosji wzrost cen wydaje się nieunikniony - podsumowano wypowiedź.
Dywidenda
Na pytanie o rekomendację dotyczącą dywidendy, prezes Wasil podkreślił, że rekomendacja zarządu tradycyjnie pojawi się przed ZWZ Spółki. Nie możemy się wcześniej wypowiadać na ten temat.