Najważniejsze Finansowe Tematy Tygodnia, czyli subiektywny przegląd najistotniejszych kwestii z ostatnich dni, które już wpłynęły albo dopiero wpłyną na stan naszych portfeli.
Redaktor SII |
„Najważniejsze Finansowe Tematy Tygodnia” według Michała Żuławińskiego
📧 Chcesz co tydzień otrzymywać przegląd najważniejszych finansowych tematów i wydarzeń w formie newslettera?
✅ Wpisz swój adres w formularzu na dole strony (kliknij tutaj, aby zjechać na dół) |
1. Obligacyjne emocje po polsku
Jednym z głównych tematów tygodnia w polskiej debacie ekonomicznej była kwestia krajowego długu. Rentowność obligacji skarbu państwa rośnie jak na drożdżach – rentowność papierów 10-letnich na początku tygodnia przebiła 6%, co jest jednym z najwyższych poziomów w najnowszej historii. To kolejne pokłosie inflacji, na którą reakcją była podwyżka stóp procentowych przez NBP. Wprawdzie w kolejnych dniach cofnęliśmy się poniżej szóstki, ale i tak jest wysoko.
Źródło: Stooq |
O powodach wzrostu rentowności polskich obligacji szeroko pisali ekonomiści ING Banku Śląskiego (należy kliknąć, aby rozwinąć całą serię wpisów na ten temat).
Rentowności obligacji rządowych w PLN najwyżej od 10-12 lat.
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) April 12, 2022
Powody:
1⃣ rosnąca inflacja i niepewność co do docelowej stopy NBP,
2⃣ perspektywa poluzowania fiskalnego i wzrostu podaży długu,
3⃣ strukturalna słabość krajowego rynku,
4⃣ brak przejrzystości po stronie podaży.1/7 pic.twitter.com/t6N0pJzVA9
Coraz wyższy procent, którego od polskiego długu oczekują inwestorzy, stanowi poważne wyzwanie dla rządu. To tym bardziej istotne, że w planach jest zwiększenie wydatków (na armię, uchodźców, dodatkowe świadczenia socjalne itp.) przy jednoczesnym cięciu podatków (tarcze antyinflacyjne, niższy PIT). Póki co Ministerstwo Finansów z dumą (i dwoma wykrzyknikami) ogłosiło, że znaleźli się nabywcy na polskie obligacje, a rynek działa w sposób efektywny.
‼️ Na dzisiejszym przetargu #MF sprzedał obligacje za 𝟰,𝟬 mld zł przy popycie 𝟱,𝟳 mld zł.
— Ministerstwo Finansów (@MF_GOV_PL) April 12, 2022
Wynik jest zgodny z naszymi założeniami - rynek SPW funkcjonuje w sposób efektywny. pic.twitter.com/fYcpfuoxpn
Wzrost rentowność to inaczej spadek rynkowej ceny obligacji. Wizja kupna polskiego długu po atrakcyjnej wycenie może już przemawiać do części inwestorów. Zakupów obligacji dokonać można bezpośrednio na Catalyst lub poprzez fundusz – te oferowane przez TFI lub notowany na GPW fundusz ETF. Ten drugi to tegoroczna nowinka od Beta Securities i Agio Funds.
Źródło: Stooq |
O sytuacji na rynku polskiego długu szeroko pisali Bartek Godusławski z BusinessInsider.pl oraz Marek Chądzyński z 300gospodarka.pl.
2. Glapiński przeszedł jednym głosem
W środę Komisja Finansów Publicznych poparła wniosek prezydenta o drugą kadencję w fotelu prezesa NBP dla Adama Glapińskiego. „Za” głosowało 27 posłów (jedynie z PiS), „przeciw” było 26 (opozycja), a jeden wstrzymał się od głosu (Jarosław Sachajko z Kukiz15). Kwestia drugiej kadencji Glapińskiego trafi teraz pod głosowanie w Sejmie.
Posiedzenie komisji było też okazją do kolejnego wystąpienia publicznego Adama Glapińskiego. Szef NBP powtórzył w dużej mierze to, co mówił przed tygodniem – jego zdaniem stopy procentowe na poziomie 4,5% wcale nie są wysokie, RPP rozpoczęła cykl podwyżek we właściwym momencie, polska gospodarka ma się dobrze, podobnie jak polski złoty.
Poruszony został także wątek zarobków Glapińskiego, który za 2021 r. zainkasował ponad milion złotych. „W zeszłym roku rzeczywiście przekroczyły milion, to bardzo dużo. To ogromna suma. Dla mnie to oszałamiające. Pierwszy raz w życiu mi się to zdarzyło” – powiedział szef NBP.
Więcej środowych wypowiedzi Adama Glapińskiego zebrały Bankier.pl i Money.pl. Z kolei cały alfabet prezesa NBP, podsumowujący jego pierwszą kadencję, opisał Grzegorz Siemionczyk z „Rzeczpospolitej”.
3. Antyinflacyjna triada Tuska
W czasie środowej Rady Krajowej Platformy Obywatelskiego, z ust Donalda Tuska padły trzy propozycje dotyczące walki z inflacją.
Po pierwsze, podwyżka płac dla sfery budżetowej o 20%. Po drugie, zamrożenie rat kredytów hipotecznych na poziomie z grudnia 2021 r. Po trzecie, emisja obligacji antydrożyźnianych czyli papierów skarbu państwa, które od początku będą oprocentowane na poziomie odpowiadającym inflacji (obecne antyinflacyjne obligacje oszczędnościowe skazują na rok niskiego oprocentowania ustalanego przez ministerstwo finansów).
🟢 Więcej na ten temat napisałem w artykule „Obligacje antydrożyźniane – propozycja Donalda Tuska na walkę z inflacją”.
4. Biedronka z tarczą na inflację
Były państwowe tarcze antyinflacyjne (ich efekty przykryła wojna), czas na tarczę prywatną. Biedronka uruchomiła akcję „Tarcza Antyinflacyjna”, w ramach której zobowiązała się do końca czerwca nie podnosić cen najczęściej kupowanych produktów oraz gwarantuje, że produkty te będą najtańsze na rynku. Lista produktów objętych promocją dostępna jest pod adresem biedronka.pl/tarcza. Jej lwia część to żywność, której ceny na światowych rynkach biją rekordy.
Ostatni odczyt indeksu FAO ustanowił kolejne maksimum, rosnąc o 33,6% względem marca 2021 r. i 67,4% względem marca 2020 r. Szczególnie silnie drożeją zboża i rośliny oleiste, których Ukraina i Rosją są istotnymi eksporterami. Swoje do wzrostu cen dokłada także droższa energia, która przekłada się na ceny nawozów (aczkolwiek te w Polsce w ostatnich dniach nieco spadły).
World food commodity prices reached their highest levels ever in March, as war in #Ukraine spreads shocks through markets.
— FAO Newsroom (@FAOnews) April 8, 2022
The @FAO Food Price Index averaged 159.3 points in March, up 12.6% from Feb 2022 and was 33.6% higher than in March 2021.
👉 https://t.co/BxZAlthZKS pic.twitter.com/h6E2vLOTaO
Więcej na temat światowego wzrostu cen żywności pisał Krzysztof Kolany z Bankier.pl.
5. Świat przyduszony inflacją
O inflacji wiele mówi się nie tylko w Polsce, ale i na świecie. W tym tygodniu dane o wzroście cen nadeszły z kilku istotnych z polskiego punktu widzenia państw. Wszędzie inflacja była nie tylko wysoka, ale i najwyższa od wielu lat. Można więc mówić, że obecny wzrost cen to w wielu miejscach świata doświadczenie pokoleniowe.
Kraj | Inflacja w marcu 2022 r. | Od kiedy najwyższa? |
Polska | 10,90% | lip.00 |
Niemcy | 7,30% | wrz.81 |
USA | 8,50% | gru.81 |
Szwecja | 6% | gru.91 |
Wielka Brytania | 7% | mar.92 |
Czechy | 12,70% | maj.98 |
Rumunia | 10,20% | paź.04 |
Węgry | 8,50% | maj.07 |
Słowacja | 10,40% | rekord |
* Dane wstępne. Finalne poznamy w Wielki Piątek o 10:00 | ||
Źródło: tradingeconomics.com |
Siłą rzeczy najwięcej uwagi poświęca się inflacji w USA, która wyznacza (przynajmniej w teorii) sposób działania Rezerwy Federalnej, a więc najważniejszego banku centralnego na świecie. Po publikacji ostatnich danych, w Ameryce zaroiło się od komentarzy o inflacyjnym szczycie. Taką opinię wyrazili m.in. analitycy czołowych banków inwestycyjnych: Bank of America, UBS czy Morgan Stanley. Oczywiście wszystkie tego typu opinie okraszone są komentarzem, że sytuacja może się zmienić pod wpływem przebiegu wojny na Wschodzie czy lockdownów w Chinach.
W Polsce szczyt inflacji z pewnością jeszcze przed nami – w marcu wyniosła blisko 11%, w kolejnych miesiącach przybędzie kilka punktów procentowych. Zdaniem Adama Glapińskiego, tegoroczne maksimum osiągniemy w czerwcu.
6. Nowszy Polski Ład
Po ogłoszonych kilka tygodni temu konsultacjach społecznych, rząd przedstawił listę zmian w podatkach. Twarzą zmian jest wiceminister Artur Soboń (ministra finansów wciąż nie ma, jego obowiązki formalnie pełni premier Mateusz Morawiecki). Najważniejsza kwestia dotyczyła przedsiębiorców i możliwości zmiany przez nich sposobu rozliczania. Nie będę udawał, że rozumiem wszystkie proponowane zmiany (konia z rzędem temu, kto się w tym połapie), dlatego po prostu wkleję listę z ministerialnej prezentacji.
Źródło: MF |
Termin wejścia większości zmian to 1 lipca 2022 r. Rozwiązania mają być korzystne dla podatników, więc ich uruchomienie jest możliwe w trakcie roku podatkowego. Póki co chyba nikt nie wie, jakie podatki będzie płacił. Wiceminister Soboń zapowiedział, że gdy przepisy wejdą w życie, ministerstwo finansów uruchomi „odpowiednie kalkulatory, by każdy w swojej realnej sytuacji policzył, ile podatku ma do zapłacenia”.
7. Susza w debiutach
To nie jest dobry rok na dla miłośników inwestowania w IPO. Susza ofert publicznych trwa na całym świecie, a na GPW widać ją w sposób szczególny. Spółki wystraszyły się zmiany nastroju na giełdach, podyktowanego wojną oraz podwyżkami stóp procentowych.
Od początku roku mieliśmy jedynie dwa debiuty na głównym rynku, oba stanowiły przejścia z NewConnect. Na małym parkiecie pojawiło się 7 podmiotów, z czego dwa zrobiły to w ostatnich dniach. Od poniedziałku na NewConnect notowane są akcje BeeIN z branży fotowoltaicznej. Dzień później odbył się debiut firmy Noctiluca, producenta emiterów OLED. Giełdowe losy debiutantów są póki co odmienne – BeeIN tanieje, Noctiluca drożeje.
Źródło: Stooq |
🟢 Więcej na ten temat pisałem w artykule „Susza na rynku IPO. Winna wojna i banki centralne”.
8. Sezon wyników: liderzy z USA, maruderzy z GPW
W środę na Wall Street ruszył sezon wyników. Na pierwszy ogień poszedł raport największego banku (JP Morgan), który wypadł jednak dosyć słabo. Następne w kolejce są inni finansowi giganci: Citigroup, Goldman Sachs, Morgan Stanley, US Bancorp, Wells Fargo (wszystkie czwartek) oraz Bank of America i BNY Mellon (poniedziałek).
Wygodne kalendarium wynikowe z Wall Street i giełd zachodnioeuropejskich znaleźć można na macronext.com. Opis nastrojów amerykańskich inwestorów związanych z publikacją wyników w swoim artykule zamieścił Hubert Kozieł z „Parkietu”.
Gdy w USA inwestorzy dowiadują się, jak ich spółki zaczęły 2022 r., na GPW nie brakuje podmiotów, które jeszcze nie opublikowały raportu za czwarty kwartał 2021 r. Wśród maruderów są nie tylko małe podmioty – za przykład niech posłuży CD Projekt, jedna z najpopularniejszych spółek na GPW, który raport opublikuje dopiero dziś (14.04) po zakończeniu sesji.
Sezon wyników za Q4 i cały 2021 r. na polskiej giełdzie zakończy się wraz z końcem kwietnia (120 dni od końca roku!). Pierwsze raporty za Q1 pojawią się w ostatnim tygodniu kwietnia – w awangardzie znajdą się m.in. Orange Polska (25.04); Millennium, Santander (26.04); Alior, Lotos (27.04) oraz Kruk, Pekao czy Orlen (28.04).
9. Wojna, recesja, bankructwo
Wojna w Ukrainie ciągle trwa, ale ekonomiści już starają się podliczyć jej skutki. Według Banku Światowego, PKB Ukrainy w 2022 r. spadnie o 45,1%. Nawet przy zakładanej stopniowej odbudowie (i to już od przyszłego roku), do 2025 r. ukraiński PKB nadal stanowił będzie dwie trzecie tego, co przed wojną (a przecież wówczas PKB per capita należał tam do najniższych w Europie). Bez pomocy międzynarodowej się więc nie obejdzie.
Z dobrego serca pomagać raczej nikt nie będzie Rosji, w odniesieniu do której analitycy Banku Światowego przewidują tegoroczny spadek PKB o 11%. W przypadku kraju agresora na nagłówki trafia kwestia bankructwa – póki co swoich zobowiązań nie uregulowały rosyjskie koleje, co wzmogło komentarze dotyczące niewypłacalności całego kraju wobec wierzycieli zagranicznych.
Póki co, za bankruta sama siebie uznała Sri Lanka. Kraj ma do spłacenia 51 mld USD, a jego rezerwy walutowe niemal uległy wyczerpaniu. W kraju szaleje inflacja, ludzie protestują na ulicach, brakuje paliw i dochodzi do przerw w dostawie prądu. Tym samym Sri Lanka dołączyła do grona „bankrutów nowej ery” – od początku 2020 r. na listę trafiły Liban, Argentyna, Belize, Zambia i Surinam.
10. WallStreet 26 nabiera rumieńców
Konferencja WallStreet26 (26-29 maja) zbliża się wielkimi krokami. W tym tygodniu poznaliśmy zarys programu największej konferencji dla inwestorów w tej części świata, który oczywiście może ulegać jeszcze pewnym zmianom. Miejsca w hotelu Nosalowy Dwór jeszcze są, ale radziłbym pospieszyć się z zapisami – alternatywą pozostanie pakiet Silver i szukanie noclegu w Zakopanem na własną rękę. Poza tym, do końca kwietnia obowiązuje niższa cena zapisu.
Informacją, która zelektryzowała środowisko inwestorskie była zapowiedź Rafała Zaorskiego. Znany inwestor (lub, jak kto woli, spekulant) potwierdził, że pojawi się na WallStreet 26. Wywołany przez Zaorskiego do tablicy Cezary Głuch (Trader 21) też zapowiedział swój udział. Będzie się działo.
No to się widzimy. Powiem wam to w twarz @xtbpl i @_Trader21_ Wallstreet 26 Zakopane 2022 27-29 Maja 2022. Ps. Moje nagranie z wystąpienia będzie dostępne za free... w sumie góry fajna sprawa #farmazoniarze pic.twitter.com/GiCdoEQvfv
— Rafał Zaorski (@rafal_zaorski) April 13, 2022
Ostatnie nagrania obu czołowych „finansowych celebrytów” na polskiej scenie zamieściłem w sekcji „Pooglądaj, posłuchaj”. Nie trzeba się zgadzać z Głuchem czy Zaorskim, ale warto wziąć pod uwagę, że swoimi szerokimi zasięgami obaj kształtują obraz polskiego rynku i stanowią magnes dla nowych inwestorów.
Pooglądaj, posłuchaj
Rafał Zaorski u Krzysztofa Stanowskiego w programie Hejt Park
Cezary Głuch (Trader 21) na konferencji Invest Cuffs 2022 – seria Q&A
Rafał Kamecki u Niny Vincenz-Krajewskiej o rynku sztuki
Tweet tygodnia
Dobre rady od Mysterybuzu.
Jeżeli raty kredytu stały się nie do udźwignięcia to powiedz w banku, że zamierzasz spłacać według starego harmonogramu (przed tym jak podnieśli oszukańczo Wibor). Zapytaj na koniec czy wolą dostawać połowę raty czy nic? W negocjacjach trzeba znać swoją wartość. #GrowthMindset
— Mysterybuzu (@Mysterybuzu) April 12, 2022
🟢 Masz jakieś sugestie lub uwagi do tego tego artykułu? Napisz do mnie na adres mzulawinski@sii.org.pl
📅 Chcesz zobaczyć, co działo się w poprzednim tygodniu - kliknij tutaj
📧 Chcesz co tydzień otrzymywać przegląd najważniejszych finansowych tematów i wydarzeń w formie newslettera? Zapisz się, korzystając z poniższego formularza.