Omówienie strategii JSW z uwzględnieniem spółek zależnych grupy na lata 2022-2030 było tematem czatu inwestorskiego firmy, podczas którego na pytania inwestorów odpowiadał Sebastian Bartos, zastępca prezesa zarządu ds. handlu w JSW. Pytania graczy biorących udział w spotkaniu dotyczyły również inwestycji, ekologii, cen węgla, wyników spółki za 2021 rok, kontrahentów, wpływu sytuacji na Ukrainie oraz dywidendy.
Inwestorzy pytali o elementy strategii spółki, które zarząd uznaje za najważniejsze.
- Najważniejsze elementy strategii odnoszą się do działalności operacyjnej, w szczególności w zakresie zwiększenia udziału produkcji węgla koksowego w produkcji ogółem, w obszarze jakości produktowej oraz elementów środowiskowych - mówił Sebastian Bartos z JSW.
W strategii wymieniono również plany zredukowania śladu węglowego spółki o 30 procent do 2030 roku. W tym kontekście zapytano o sposoby realizacji tego zamierzenia.
- Głównie poprzez redukcję emisji metanu, która stanowi około 75% śladu węglowego JSW. Dodatkowo planowany jest zakup zielonej energii, podjęcie działań w zakresie poprawy efektywności energetycznej oraz utylizacji metanu z powietrza wentylacyjnego - dodał zastępca prezesa.
Z kolei na pytanie o wspomnianą w strategii rozbudowę farm wiatrowych skomentował: Aktualnie spółka zależna od JSW - JSW Innowacje S.A. realizuje prace koncepcyjne w wyniku których zostaną określone najlepsze lokalizacje dla budowy fotowoltaiki na terenach GK JSW. Według już podjętych wstępnych decyzji takie farmy powstaną w JSW KOKS S.A., JSU Sp. z o.o. oraz PGWiR S.A.
Inwestycje
Według strategii, spółka aktualnie nie planuje żadnych przejęć i akwizycji. Mówiono jednak o kluczowych inwestycjach, co ma na celu zwiększenie zdolności wydobywczych JSW.
- Budowa nowych poziomów na kopalni Knurów-Szczygłowice, Borynia-Zofiówka, Pniówek, rozbudowy na pozostałych kopalniach, modernizacja Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla na kopalni "Budryk", inwestycje związane z gospodarczym wykorzystaniem metanu; Inwestycje w OZE; budowa i rozbudowa instalacji do schładzania powietrza w wyrobiskach dołowych - podano podczas czatu.
- W prezentacji poruszono zastosowanie technologii PV. W aspekcie światowego trendu i najnowszych technologii oraz sytuacji na rynku energetycznym, czy JSW uwzględnia również wykorzystanie wodoru zarówno szarego i zielonego do produkcji energii na płaszczyźnie dywersyfikacji energetycznej - dodał Bartos.
- Spółka zależna JSW Innowacje S.A. właśnie rozpoczęła wraz z innymi uczestnikami zawiązanego konsorcjum, prace koncepcyjne nad możliwością praktycznego wytwarzania wodoru z wykorzystaniem wody dołowej oraz gazu kopalnianego - odpowiedział Sebastian Bartos.
Wyniki
Wśród pyta, pojawiły się również te dotyczące wyników finansowych spółki za 2021 rok. W tym okresie przychody spółki przekroczyły 10 mld złotych.
- Przychody ze sprzedaży w 2021 roku wyniosły 13 550,4 mln PLN i były o 4 934,3 mln PLN wyższe od uzyskanych w 2020 roku (wzrost o 57,3%). Przychody ze sprzedaży węgla wyprodukowanego przez JSW, które stanowią 60,7% przychodów ogółem, ukształtowały się na poziomie 8 220,6 mln PLN, tj. o 2 728,7 mln PLN (49,7%) wyższym niż w 2020 roku. Na wzrost przychodów z tytułu sprzedaży węgla wpłynęła głównie wyższa o 156,88 PLN/t średnia cena sprzedaży węgla uzyskana przez JSW (wzrost o 39,9%). W 2021 roku sprzedano 14 944,6 tys. ton węgla, tj. o 977 tys. ton więcej niż w 2020 roku (wzrost o 7,0%) - podano.
- Przychody ze sprzedaży koksu wyniosły 4 572,0 mln PLN (bez uwzględnienia korekty przychodów ze sprzedaży z tytułu realizacji transakcji zabezpieczających), były one wyższe o 1 740,0 mln PLN, tj. o 61,4% w porównaniu do 2020 roku, przede wszystkim z uwagi na wyższy o 488,8 PLN/t, tj. o 62,8% poziom średniej ceny sprzedaży koksu uzyskanej przez JSW - wytłumaczono podczas czatu inwestorskiego.
Zastępca zarządu mówił również, że stan zatrudnienia w grupie kapitałowej JSW na dzień 31 grudnia 2021 roku wyniósł 31 916 osób.
Produkcja, i sprzedaż węgla
Na pytanie o odbiorców produktów spółki, wiceprezes Bartos mówił, że JSW współpracuje z największymi koncernami stalowymi w Europie. Opowiedział również o strukturze geograficznej sprzedaży.
- Spółka koncentruje swoją działalność głównie na terenie Polski. Przychody ze sprzedaży poza granicę Polski w okresie od 1 stycznia 2021 roku do 31 grudnia 2021 roku wyniosły 5 967,6 mln PLN, co stanowi 44,0% całości przychodów ze sprzedaży, bez uwzględnienia korekty przychodów z tytułu realizacji transakcji zabezpieczających (w okresie od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku: 3 781,5 mln PLN, tj. 43,6%) - powiedziano.
Na temat największych odbiorców powiedziano również: Dla odbiorców węgla koksowego są to koksownie zlokalizowane w Polsce i Europie Środkowej. Koks sprzedajemy do odbiorców europejskich jak i zamorskich (Indie). Odbiorcami węgla energetycznego są głównie polskie zakłady energetyki zawodowej.
W kwestii produkcji, w pierwszej kolejności wspomniano o kopalni Bzie, która rozpoczęła niedawno działalność. Również odpowiadając na kolejne pytanie podano, że JSW nie planuje reaktywacji kopani krupiński i dębieńska.
- JSW posiada koncesję na rozpoznanie części złoża "Chełm II" w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Czy w sprzyjających okolicznościach rynkowych (utrzymywanie się wysokich cen węgla koksowego przez dłuższy czas wpływające pozytywnie na bilans JSW) spółka rozważa budowę tam nowej kopalni? - pytano podczas czatu.
- Nie, na wniosek JSW S.A. organ koncesyjny w bieżącym roku uchylił koncesję badawczą - odpowiedział przedstawiciel zarządu.
Na pytanie o planowaną wielkości produkcji do 2030 roku Sebastian Bartos mówił: Zgodnie z przyjętą strategią JSW planuje wzrost produkcji do poziomu 16,1 mln ton w 2030 roku.
Jedno z pytań dotyczyło również kwestii umieszczenia węgla koksowego na unijnej liście surowców krytycznych.
- Umieszczenie węgla koksowego na liście surowców krytycznych powoduje, że jesteśmy lepiej postrzegani przez instytucje finansowe, a samo znalezienie się na tej liście świadczy o tym, że surowiec ten jest krytyczny dla Europy, a jego zapotrzebowanie będzie niezmienne w najbliższych kilku dekadach - powiedział zastępca prezesa.
Ceny węgla
- Obecna koniunktura na węgiel koksowy i koks jest sprzyjająca dla Grupy JSW - mówił przedstawiciel spółki podczas czatu inwestorskiego.
Pytano również o wpływ globalnych cen koksu i węgla na ceny sprzedaży osiągane przez JSW.
- Rynek węgla koksowego i koksu są rynkami globalnymi, JSW ceny węgla koksowego opiera na notowaniach węgli australijskich, ceny koksu negocjuje w oparciu o bieżące uwarunkowania rynkowe. Ceny JSW nie odbiegają od trendów rynkowych - mówił Sebastian Bartos.
Dodał również, że zgodnie z przyjętą praktyką dla większości kontraktów, ceny ustalane są na okres roku kalendarzowego.
Spółka zabezpiecza się również przed gwałtownymi zmianami cen węgla. W tym celu stosuje transakcje zabezpieczające FX SWAP towarowy w zakresie na jaki pozwala płynność rynku.
Sytuacja w Ukrainie
Odpowiadając na pytania, przedstawiciel spółki mówił, że na dzień dzisiejszy sytuacja w Ukrainie nie wpłynęła na strategię JSW.
Pytano także, jak embargo na rosyjski węgiel wpłynie na działalność spółki.
- Rosja jest jednym z głównych eksporterów węgla koksowego, głównie PCI. Brak tego węgla wpłynie na globalne rynki. Zapowiedziany przez EU i Japonię zakaz importu węgla rosyjskiego wpłynął w ostatnich dniach na wzrost notowań - mówił Sebastian Bartos.
Spółka po decyzji senatu odnośnie embarga na rosyjski węgiel zaobserwowała zwiększoną ilość zapytań ofertowych na produkty Grupy JSW.
Dofinansowanie
Inwestorzy pytali również o dofinansowanie, jakie spółka otrzymała od PFR oraz możliwości jego umorzenia.
- W dniu 23 września 2021 roku JSW i JSW KOKS otrzymały z PFR „Oświadczenia o częściowym zwolnieniu z długu oraz wysokości umorzenia pożyczek preferencyjnych”. Na podstawie otrzymanych oświadczeń, PFR umorzyło częściowo, tj. w kwocie 89,2 mln PLN dla JSW i 18,7 mln PLN dla JSW KOKS przyznane pożyczki preferencyjne. Umorzenie następuje ze skutkiem od dnia 24 września 2021 roku - podano podczas czatu.
Perspektywy
Na pytanie dotyczące przewidywanych wyników zastępca prezesa ds. handlu w JSW mówił: Spółka nie publikuje prognoz, a wyniki za pierwszy kwartał 2022 roku zgodnie z przekazaną informacją w tym zakresie zostaną opublikowane 19 maja 2022 roku.
Pytano również o wymienione w strategii na lata 2022-2030, 10% przychodów, które ma nie pochodzić z podstawowej działalności spółki.
- Podstawowa działalność spółki to produkcja węgla i koksu, natomiast działania w zakresie uzyskania średnio 10% przychodów z sprzedaży produktów nie związanych z podstawową działalnością dotyczy: węglopochodnych, OZE, energii elektrycznej i cieplnej - skomentował Bartos.
Skomentował również perspektywy spółki związane z postępującą transformacją energetyczną.
- W zakresie węgla energetycznego JSW jest nieznacznym dostawcą, zgodnie ze strategią jego produkcja jest ograniczana. Transformacja energetyczna wymagać będzie zwiększonego zużycia stali, co przełoży się w średnim okresie na zwiększone zapotrzebowanie na węgiel koksowy i koks. W dłuższym okresie zapotrzebowanie będzie zależne od przyjętych zmian technologii produkcji stali - mówił Sebastian Bartos
Dywidenda
Na pytanie dotyczące możliwej wypłaty dywidendy przez spółkę powiedziano: Zarząd JSW nie będzie rekomendował wypłaty dywidendy za rok 2021 z uwagi na zobowiązanie zawarte w umowach pożyczki płynnościowej i preferencyjnej w ramach Programu Rządowego „Tarcza Finansowa Polskiego Funduszu Rozwoju dla Dużych Firm”. W związku z powyższym, osiągnięty przez JSW w 2021 roku zysk netto w wysokości 329,9 mln PLN, zarząd JSW będzie proponował przeznaczyć na kapitał zapasowy.