Ministerstwo Finansów po raz kolejny podniosło oprocentowanie obligacji oszczędnościowych. Chociaż podwyżka jest mocniejsza niż poprzednio, to oprocentowanie nadal nie nadąża za inflacją.
Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 maja 2022 r. kupujący obligacje skarbowe będą mogli liczyć na lepsze warunki. To trzecia podwyżka oprocentowania w tym roku – pierwsza zaczęła obowiązywać od lutego, druga od kwietnia. Poprzednie dwie podnosiły oprocentowanie o 0,5 punktu procentowego, ta najnowsza podnosi je o cały punkt procentowy.
Warto zauważyć, że wyższe oprocentowanie wprowadzono tylko w wypadku papierów o okresie zapadalności od dwóch lat wzwyż. Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym nie zanotowały zmian.
Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa – oprocentowanie od maja 2022 r.
Oto na jakie warunki mogą liczyć nabywający poszczególne rodzaje obligacji skarbowych w maju 2022 r.:
- Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS): 1,5% w stosunku rocznym (wcześniej też 1,5%).
- Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (DOS): 3% w stosunku rocznym (wcześniej 2%).
- Trzyletnie oszczędnościowe zmiennoprocentowe obligacje skarbowe (TOZ): Przez pierwsze pół roku 3,1% w stosunku rocznym, potem WIBOR6M (wcześniej 2,1%)
- Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI): W pierwszym roku 3,3% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1% (wcześniej 2,3% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1%).
- Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO): W pierwszym roku 3,7% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,25% (wcześniej 2,7% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1%).
- Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS). W pierwszym roku 3,50% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,5% (wcześniej 2,5% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1,25%).
- Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD). W pierwszym roku 4% w skali roku, w kolejnych latach inflacja podwana przez GUS + marża 1,75% (wcześniej 3% w pierwszym roku, a później inflacja + marża 1,5%).
Inflacja ucieka oszczędzającym
Chociaż majowa podwyżka oprocentowania ze strony Ministerstwa Finansów jest wyższa od poprzednich, to obligacjom nadal daleko do zapewnienia pełnej ochrony przed inflacją.
Inflacja konsumencka w marcu wyniosła 11%, a w kolejnych miesiącach najprawdopodobniej jeszcze wzrośnie. To dalece więcej nie tylko od oprocentowania obligacji skarbowych, ale też od referencyjnej stopy procentowej Narodowego Banku Polskiego, która ostatnio podniesiona została do 4,5% (jeszcze wyżej znajduje wskaźnik WIBOR, dyskontujący również przyszłe zmiany stóp banku centralnego). Realna stopa procentowa jest więc w Polsce głęboko ujemna.
Źródło: GUS |
Tymczasem nawet w teorii antyinflacyjne papiery dłużne Skarbu Państwa (cztero- i dziesięcioletnie) w pierwszym roku „skazują” oszczędzających na sztywne i niskie oprocentowanie ustanowione przez resort finansów. Dodatkowo od zysków z obligacji należy odprowadzić podatek od zysków kapitałowych (wyjątek stanowią papiery nabyte w ramach IKE-Obligacje, prowadzonego przez PKO BP).
Nikt nie wie, jaka będzie inflacja za 10 miesięcy, a to właśnie od niej będzie zależało oprocentowanie obligacji antyinflacyjnych w kolejnym roku. Dokładnie chodzi o inflację ogłaszaną przez GUS w miesiącu poprzedzającym pierwszy miesiąc danego okresu odsetkowego” – dla papierów „przeskakujących” na oprocentowanie w wysokości „inflacja+marża” będzie to inflacja ogłoszona w kwietniu 2023 r. (miesiąc przed majem, kiedy rozpocznie się drugi okres odsetkowy). W kwietniu 2023 r. natomiast dysponować będziemy finalnymi danymi o inflacji w marcu 2023 r.
Modyfikację konstrukcji antyinflacyjnych obligacji skarbowych zaproponował niedawno Donald Tusk. Polityk Platformy Obywatelskiej opowiedział się za wprowadzeniem „obligacji antydrożyźnianych”, które w zamyśle miałyby chronić przed inflacją już od pierwszego roku posiadania. Ograniczeniem dla kupujących miałby być natomiast limit kwotowy na jedną osobę. Więcej na ten temat w artykule „Obligacje antydrożyźniane – propozycja Donalda Tuska na walkę z inflacją”.
Rzad chce wesprzeć kredytobiorców
Z kolei dzisiaj premier Mateusz Morawiecki, podczas przedstawiania pakietu rozwiązań mających wspierać kredytobiorców, zaapelował do banków o zaoferowania Polakom lepszych warunków na depozytach. Więcej na ten temat w artykule „Rząd ma plan wsparcia kredytobiorców. Akcje banków nurkują”.
Dalsza ścieżka wzrostu oprocentowania obligacji skarbowych uzależniona będzie od wysokości stóp procentowych. Kolejne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano na czwartek 5 maja. Rynkowi analitycy zakładają, że stopa referencyjna wzrośnie z 4,5% do 5,25%, choć nie można wykluczyć, że RPP ponownie zaskoczy (w górę lub w dół).
🎤 Więcej o inwestycyjnych bezpiecznych przystaniach (m.in. obligacjach skarbu państwa, złocie, nieruchomościach i kryptowalutach) posłuchasz w podcaście „Echa Rynku”).
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #276 — Bezpieczne przystanie