Chat with us, powered by LiveChat

T. Rowe Price i Polaris – dwie ciekawe spółki z grupy value

Skomentuj artykuł

T. Rowe Price (NYSE:TROW)

T. Rowe Price świadczy usługi zarządzania aktywami dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych. Oferuje szeroką gamę amerykańskich i międzynarodowych funduszy akcyjnych, hybrydowych, obligacyjnych i rynku pieniężnego. Na koniec 2021 r. firma posiadała 1,688 bln USD w zarządzanych aktywach, na które składały się fundusze akcyjne (61%), zrównoważone (29%) oraz oferty o stałym dochodzie (10%). Około dwie trzecie aktywów zarządzanych przez firmę jest utrzymywanych na kontach emerytalnych, co zapewnia nieco bardziej stabilną bazę klientów niż większość jej konkurencji. Firma zarządza również rachunkami prywatnymi, doradza w zakresie planowania emerytury oraz oferuje usługi maklerskie i powiernicze z rabatami. Firma jest głównie zarządzającym aktywami z siedzibą w USA, czerpiąc niecałe 10% swojego AUM1 z zagranicy.


Obecna wycena spółki należy do najniższych w ciągu ostatnich dziesięciu lat. Obecna wycena wskaźnikiem PE jest w pobliżu minimów z 2020 roku:

 

Rysunek 1 T. Rowe Price Inc.: wycena wskaźnikiem PE2 w okresie kwiecień 2012 - kwiecień 2022
Źródło: ycharts.com

 

Podobnie wygląda wycena spółki mierzona wskaźnikiem PS3:

 

Rysunek 2 T. Rowe Price Inc.: wycena wskaźnikiem PS w okresie kwiecień 2012 - kwiecień 2022

Źródło: ycharts.com

 

Spadające wyceny są wynikiem przeceny na akcjach, a nie pogarszających się wyników. Te ostatnie, w ostatniej dekadzie wykazują się przyzwoitym wzrostem:

 

Rysunek 3 T. Rowe Price Inc.: zmiana przychodów ze sprzedaży, zysku netto i gotówki z działalności operacyjnej w okresie kwiecień 2012 - kwiecień 2022

Źródło: ycharts.com

 

Od 2012 roku, przychody ze sprzedaży i zysk netto wzrosły trzykrotnie, a gotówka generowana z działalności operacyjnej blisko dwukrotnie. Warto również zwrócić uwagę na lata 2016 – 2018, w których spółka doświadczyła przejściowego pogorszenia się wyników. Duży wpływ na taki stan rzeczy miało osłabienie się koniunktury na rynku akcji w okresie maj 2015 – luty 2016:

 

Rysunek 4 T. Rowe Price Inc.: Spadek od szczytów rynku amerykańskim w latach 2015-2016.

Źródło: ycharts.com

 

Z podobną sytuacją mamy do czynienia dzisiaj, co sugeruje pogorszenie (lub nawet ujemne) się dynamik zysku i sprzedaży.

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma Bartosz Szyma, YouTube @BartekSzyma

Zawodowy inwestor, programista, działacz społeczny, publicysta. Prowadzi m.in. kanał YouTube o inwestycjach zagranicznych: @BartekSzyma. W 2010 roku porzucił dobrze zapowiadającą się karierę w korporacji i od tego czasu utrzymuje się głównie z inwestowania.

Dzięki wdrożeniu zasady SWAN (SleepWellAtNight) i koncentracji na spółkach dywidendowych obecnie realizuje swoją drugą pasję – podróżowanie, a doglądanie inwestycji zajmuje mu nie więcej niż godzinę tygodniowo. W wolnym czasie, kiedy przebywa akurat w Polsce, aktywnie działa jako wolontariusz w kilku organizacjach charytatywnych.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie