Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, usd/pln, euro/usd, ropa WTI oraz Bitcoin.
WIG20
Ostatnia bardzo mocna fala spadkowa na WIG20 odbyła się praktycznie bez udziału popytu. W ten sposób notowania poruszały się w dół tylko spadkowymi świecami. Obecnie jednak na kursie pojawił się sygnał, który może świadczyć o zakończeniu wyprzedaży. Po pierwsze kurs dotarł do dolnego ograniczenia kanału trendu spadkowego. Po drugie oscylator RSI pokazuje bardzo niski poziom, świadczący o wyprzedaniu. Taki poziom oscylatora obserwowany był tylko cztery razy od marca 2020. Po trzecie ostatnia świeca z tamtego tygodnia przybrała formę ważki doji, gdzie popyt zareagował w ostatnich dwóch godzinach sesji wyciągając notowania ku górze. Z uwagi jednak na to, iż na notowaniach futures na WIG20 (FW20) wyraźnie widać formację młota, zasadne wydaje się zatem traktowanie wspomnianej świecy jako młot, mimo niskiego korpusu. Z drugiej strony należy brać pod uwagę ryzyko pułapki na byki, gdyż młot został utworzony na niskim wolumenie.
WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
FW20 Futures na WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
WIG
Bardzo podobna sytuacja techniczna znajduje się na polskim indeksie WIG. Tu również na notowaniach, po bardzo mocnej wyprzedaży, utworzyła się formacja młota. Oscylator RSI pokazuje poziom bardzo skrajnego wyprzedania. W związku z powyższym można byłoby się spodziewać przynajmniej korekcyjnego odbicia. Siła takiej fali jest tu bardzo istotna, gdyż na jej podstawie będziemy mogli w przyszłości wskazać, czy mamy do czynienia z odwróceniem trendu spadkowego, korektą w trendzie spadkowym, czy po prostu z tzw. odbiciem zdechłego kota. Wybicie górą oporu ulokowanego w okolicach 56250 pkt. dałoby szansę na spoglądanie w kierunku oporu jakim jest 60553 pkt. Natomiast w przypadku przebicia dołem formacji młota kolejnego wsparcia należałoby upatrywać w okolicach 53118 pkt.
WIG – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |