Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (09.05.2022) – Młot na notowaniach WIG20

Skomentuj artykuł
whyframeshot - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, usd/pln, euro/usd, ropa WTI oraz Bitcoin.

WIG20

Ostatnia bardzo mocna fala spadkowa na WIG20 odbyła się praktycznie bez udziału popytu. W ten sposób notowania poruszały się w dół tylko spadkowymi świecami. Obecnie jednak na kursie pojawił się sygnał, który może świadczyć o zakończeniu wyprzedaży. Po pierwsze kurs dotarł do dolnego ograniczenia kanału trendu spadkowego. Po drugie oscylator RSI pokazuje bardzo niski poziom, świadczący o wyprzedaniu. Taki poziom oscylatora obserwowany był tylko cztery razy od marca 2020. Po trzecie ostatnia świeca z tamtego tygodnia przybrała formę ważki doji, gdzie popyt zareagował w ostatnich dwóch godzinach sesji wyciągając notowania ku górze. Z uwagi jednak na to, iż na notowaniach futures na WIG20 (FW20) wyraźnie widać formację młota, zasadne wydaje się zatem traktowanie wspomnianej świecy jako młot, mimo niskiego korpusu. Z drugiej strony należy brać pod uwagę ryzyko pułapki na byki, gdyż młot został utworzony na niskim wolumenie.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

FW20 Futures na WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG

Bardzo podobna sytuacja techniczna znajduje się na polskim indeksie WIG. Tu również na notowaniach, po bardzo mocnej wyprzedaży, utworzyła się formacja młota. Oscylator RSI pokazuje poziom bardzo skrajnego wyprzedania. W związku z powyższym można byłoby się spodziewać przynajmniej korekcyjnego odbicia. Siła takiej fali jest tu bardzo istotna, gdyż na jej podstawie będziemy mogli w przyszłości wskazać, czy mamy do czynienia z odwróceniem trendu spadkowego, korektą w trendzie spadkowym, czy po prostu z tzw. odbiciem zdechłego kota. Wybicie górą oporu ulokowanego w okolicach 56250 pkt. dałoby szansę na spoglądanie w kierunku oporu jakim jest 60553 pkt. Natomiast w przypadku przebicia dołem formacji młota kolejnego wsparcia należałoby upatrywać w okolicach 53118 pkt.

 

WIG – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie