Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (16.05.2022) – Indeksy z szansą na odbicie

Skomentuj artykuł
James Thew - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, usd/pln, euro/usd, ropa WTI oraz Bitcoin.

S&P500

Mocno wyprzedane indeksy amerykańskie doczekały się odbicia na koniec ubiegłego tygodnia, dającego nadzieję na kontynuację w rozpoczynającym się tygodniu. Dół knota z czwartku jest w nieprzypadkowym miejscu. Znajduje się bowiem na obronie wsparcia liczonego jako 20% od szczytu. Jest to granica przyjmowana jako tzw. „granica bessy”. Tym samym rynek amerykański odbił od tego miejsca. Na wykresie utworzyła się szpulka pokazująca zarówno obronę, jak i brak mocy na utworzenie bardziej zdecydowanej świecy, jaką byłby np. młot. Na oscylatorach obserwujemy wysoki poziom wyprzedania. Można więc spodziewać się przynajmniej lekkiego korekcyjnego odbicia, a wówczas najbliższymi oporami powinny być tu poziomy: 4056 pkt, a później 4114 pkt. W scenariuszu negatywnym, gdyby doszłoby do wybicia zniesienia 20% szczytu dołem, należałoby się spodziewać kolejnego wsparcia w okolicach 3697 pkt.

 

S&P500 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

NASDAQ

Indeks NASDAQ zachowuje się znacznie gorzej od S&P500. Mamy tu do czynienia z korektą spadkową, która wynosi już ponad 30% licząc od szczytu z roku 2021. Indeks znajduje się w trendzie spadkowym. Na ostatnich dwóch sesjach ubiegłego tygodnia doszło do obrony wsparcia, a notowania ruszyły ku górze w kierunku odrabiania strat. Bliskimi oporami dla dalszych wzrostów są poziomy 12631 pkt., a następnie 12994 pkt. Wsparcia natomiast, w przypadku scenariusza negatywnego należy upatrywać w okolicach 11544 pkt. Na tą chwilę brakuje jednak technicznego sygnału odwrócenia. Na korzyść popytu zapisać można jedynie niskie wskazania oscylatorów, a MACD dąży do przecięcia w sygnale sprzyjającym popytowi.

 

NASDAQ – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie