Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (30.05.2022) – Risk-on na wykresach USA i DAX

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, usd/pln, euro/usd, gbp/pln, ropa WTI oraz Bitcoin.

DAX

Indeks niemiecki DAX w ubiegłym tygodniu wybił górą krótkoterminowy trend spadkowy, w którym znajdował się od 29.03.2022. Został przebity poziom oporu 14135 pkt. i tym samym dwie ostatnie, mocne, wybijające świece dają tu nadzieję na kontynuację trendu wzrostowego, w krótkim terminie. Doszło także do sygnału na średniej MA50, czyli jej przecięcie przez świecę w czwartek, a kolejna mocna świeca wzrostowa w piątek dodatkowo potwierdza pozytywny sygnał. Na ten moment jednak możliwa jest korekta wspomnianego wybicia. Byki mogą teraz spoglądać w kierunku oporów na poziomie 14566 pkt. oraz 14823 pkt., które są realne do osiągnięcia nawet w trakcie zbliżającego się tygodnia. W negatywnym przypadku warto brać pod uwagę wsparcie w okolicach, wybitego 14135 pkt., a niżej 13664 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG20

Większe niezdecydowanie pokazuje nasz polski indeks WIG20. Po odbiciu od okolic wsparcia 1655 pkt. indeks zdaje się tymczasowo konsolidować nad poziomem 1800 pkt. Na świeczkach widzimy niezdecydowanie. Warto zwrócić uwagę także na linię oporu na oscylatorze RSI, od której odbiły aktualne wskazania oscylatora. Jeśli indeks miałby zawrócić z tego poziomu i powrócić do spadków, to wsparcie znajduje się w okolicach 1781 pkt., a niżej 1742 pkt. Dalsze wybicia dołem byłyby tu negatywne i mogłyby świadczyć o kontynuacji bessy. Natomiast w przypadku pozytywnym, w którym doszłoby do wybicia wspomnianego poziomu na oscylatorze indeks mógłby ruszyć w kierunku oporu jakim jest 1887 pkt.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie