Chat with us, powered by LiveChat

Dlaczego paliwa są takie drogie? Wyjaśnia główny ekonomista PKN ORLEN [WallStreet 26]

Skomentuj artykuł

Ceny paliw to temat rozpalający emocje na całym świecie i napędzający kolejną falę inflacji. Na konferencji WallStreet 26 o mechanizmach kształtujących ceny energii opowiadał dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN ORLEN.

 

–  Teraz bardzo opłaca się produkować, opłacalność produkcji rafineryjnej wzrosła. Różnica między ceną ropy a ceną paliw jest niespotykana. Dlaczego tak jest? Ponieważ rafinerie nie mogą zwiększyć produkcji, ich moce są wyczerpane. Na świecie produkuje się maksymalnie dużo i nie można zwiększyć produkcji bez inwestycji. Dlaczego? Po pierwsze, wyłączono bardzo dużo rafinerii. Po drugie, odłożono pewne projekty. Po trzecie, ubyło paliw rosyjskich. Tymczasem popyt jest silny. Nie ma prostego wyjścia z tej sytuacji na krótką metę, cena będzie się utrzymywać wysoko, aż globalny popyt spadnie – powiedział dr Adam Czyżewski, główny ekonomista PKN ORLEN w trakcie wystąpienia „Rynki energetyczne w czasie niepewności”, które odbyło się w piątek 27 maja w ramach konferencji WallStreet 26.

 

WallStreet 26 ️: dr Adam Czyżewski, PKN ORLEN – Rynki energetyczne w czasie niepewności

 

 

Zobacz również inne nagrania z WallStreet 26

 

 

Dostęp do wszystkich nagrań z WallStreet 26 (oraz dwóch poprzednich konferencji) uzyskać można na dwa sposoby:

 

  • wykupując dostęp do nagrań na platformie edu.sii.org.pl (197 zł za konferencję)

 

  • zostając członkiem Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (zyskasz też dostęp do dodatkowych materiałów, zniżek i innych korzyści)

 

Dołącz do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych już od 9,95 zł miesięcznie

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie