Chat with us, powered by LiveChat

Analiza 5️⃣ wykresów spółek zagranicznych (28.06.2022) – FAANG jeszcze wróci do gry?

Skomentuj artykuł
© Proxima Studio - stock.adobe.com

W dzisiejszym przeglądzie 5 ciekawych spółek Analityk Techniczny SII skupi się na tzw. indeksie FAANG. W skład tego indeksu wchodzą największe spółki amerykańskie czyli: Facebook (Meta), Amazon, Apple, Netflix oraz Aplhabet (Google).

Meta Platforms Inc. (NASDAQ)

Spółka Meta Platforms znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym, jednak po osiągnięciu poziomu ATH (All Time High), przypadającego na 383,84 $ rozpoczęła się mocniejsza korekta w formie krótkoterminowego trendu spadkowego. Na tę chwilę ten trend trwa od okolic września 2021, a od szczytu notowania skorygowały już o około 60%. Obecnie kurs spółki próbuje się wybronić w okolicach linii trendu którą możemy poprowadzić przez ostatnie trzy najmocniejsze dołki korekcyjne. Jednak technicznym wsparciem wydaje się być poziom okolic 149,25 $, a w przypadku dalszego przebicia dołem kolejnego należałoby szukać w okolicach 137,27 $. Natomiast w przypadku gdyby doszło tu do odwrócenia, o czym może świadczyć chociażby oscylator MACD, na którym obserwujemy prawdopodobne przecięcie się linii MACD i Signal w sygnale uznawanym za sprzyjający popytowi. Dodatkowo uwagę przykuwa także zwiększony w ostatnim czasie wolumen, widać że popyt dynamiczniej reaguje na kolejne dołki cenowe, co może świadczyć o akumulacji instytucjonalnej i docelowo sprowadzić na kurs odwrócenie, którego na tę chwilę jeszcze nie widać. W przypadku gdyby byki zdołały podjąć rękawicę najbliższymi dwoma oporami wydają się być poziomy 173,49 $ oraz 194,83 $.

 

Meta Platforms – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Meta Platforms – analiza wykresu, interwał tygodniowy

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Amazon (NASDAQ)

Kurs spółki Amazon znajduje się w ciekawym miejscu, bowiem doszło tu do wybicia dołem konsolidacji trwającej od lipca 2020. Niedźwiedzie próbowały kilkukrotnie wybicia, jednak za każdym razem popyt przejmował pałeczkę i sprowadzał kurs wyżej, w kierunku górnych ograniczeń trwającej konsolidacji. Faktycznego przebicia doczekaliśmy się w kwietniu 2022. Kurs wówczas ruszył trendem spadkowym o wysokiej pionizacji, w kierunku niższych poziomów cenowych. Na wykresie utworzyła się luka spadkowa. Reakcją na wsparcie okazał się dopiero poziom okolic 101,91 $, który był już również kilkukrotnie re-testowany, bowiem na wspomnianej strefie wsparcia utworzyło się potrójne dno. Formacja taka powinna z natury rzeczy sprowadzić większą ilość byków do gry, a dodatkowo ostatni split cenowy notowań Emitenta może działać tu na korzyść. Na tę chwilę jednak byki mają problem ze sforsowaniem oporu okolic 115,92 $. W przypadku wybicia górą kolejnym istotnym oporem powinien być ostatni lokalny szczyt, który w przypadku trendu wzrostowego powinien zostać pokonany. Wówczas strona kupująca mogłaby powalczyć o domknięcie luki spadkowej. W negatywnym zaś przypadku wybicie dołem potrójnego dna znajdującego się na poziomie okolic 101,91 $ mogłoby dać niedźwiedziom szansę do sprowadzenia kursu w kierunku kolejnego wsparcia jakim mogą być okolice 83,45 $.

 

Amazon, – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Amazon, – analiza wykresu, interwał tygodniowy

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Netflix (NASDAQ)

Kurs spółki Netflix znajduje się w długoletnim trendzie wzrostowym. Jednak po osiągnięciu ATH (All Time High) na poziomie 700,60 $ notowania weszły w bardzo dotkliwą korektę, gdzie najpierw doszło do przecięcia się średnich MA200 i MA50 w formie tzw. „krzyża śmierci” (czyli zdarzenia, gdy średnia MA50 przebija od góry średnią dłuższą MA200) następnie wraz z dwoma lukami spadkowymi startu oraz kontynuacji kurs zdołał skorygować do poziomu wsparcia okolic 165,55 $. W tym miejscu utworzyło się podwójne dno, które może, w krótkim terminie stanowić istotne wsparcie. Poziom ten staje się także coraz bardziej istotny z powodu zwiększonego w ostatnim czasie wolumenu. Wygląda na to, że gracze instytucjonalni oraz indywidualni powoli próbują akumulować walor pod ewentualne odbicie. Jeśli tak by się stało, to pierwszym oporem dla wzrostów może się okazać poziom 203,70 $, a wyżej okolice 236,11 $. Natomiast w negatywnym przypadku należałoby brać pod uwagę wsparcie okolic podwójnego dna na poziomie 165,55 $, którego wybicie dołem mogłoby być sygnałem negatywnym, który prawdopodobnie jeszcze mocniej rozpędziłby podaż. Taka sytuacja miała miejsce choćby na wsparciu okolic 342,27 $, gdzie byki nie były w stanie utrzymać podwójnego dna i kurs ruszył kolejną luką w dół. Warto zwracać uwagę także na układ średnich. Aby doszło do trwałych wzrostów, średnie musiałyby się najpierw zbliżyć do siebie, co następuje najczęściej w akumulacji, podczas trendów horyzontalnych. Na tą chwilę średnie oddalone są od siebie w typowym układzie dla mocnych trendów spadkowych.

 

Netflix, – analiza wykresu, interwał dzienny

 

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Alphabet Inc., (daw. Google, NASDAQ)

Bardzo podobnie wyglądają notowania amerykańskiej spółki Alphabet Inc., znanej nam jako „Google”. Kurs spółki znajduje się w wieloletnim trendzie wzrostowym, jednak 23 listopada 2021 doszło tu do wybicia dołem linii trendu, która od dłuższego czasu towarzyszyła notowaniom spółki. Był to pierwszy negatywny sygnał techniczny zwiastujący możliwą korektę. Następnie odbyła się konsolidacja, podczas której doszło do przecięcia się średnich MA200 i MA50 w formie „krzyża śmieci”. Byki próbowały zanegować ten układ i na chwilę wybiły kurs ponad średnią MA200, jednak ostatecznie odbyła się kapitulacja i na zwiększonym wolumenie podażowym kurs ruszył w dół, w krótkoterminowym trendzie spadkowym. W okolicach wsparcia 2112,22 $ zaczął reagować popyt, któremu udało się wyrysować w tych rejonach formację podwójnego dna. Drugie dno posiada niższy zasięg, co świadczy o mocniejszej reakcji kupujących. W ten sposób kurs ruszył ku górze, a podczas sesji piątkowej doczekaliśmy się ładnej świecy wzrostowej, białej marubozu, która dodatkowo przecięła od dołu średnią MA50, co może stanowić pozytywny sygnał na tej średniej. Potwierdzeniem byłoby utrzymanie się kursu nad wspomnianą średnią. Jeśli byki będą miały siłę do realizacji zwyżki cenowej, to oporem dla ewentualnych wzrostów mogą się okazać poziomy 2431 $, oraz 2470 $. W negatywnym przypadku należy brać jako ryzyko wybicie dołem wsparcia okolic 2112 $, na którym ulokowane jest podwójne dno. Przebicie tego poziomu mogłoby zwiastować dalsze poruszanie się kursu w trendzie spadkowym, a kolejnym wsparciem jest poziom 1988 $. Warto zwrócić jednocześnie uwagę na oscylator MACD na interwale tygodniowym, którego linie sygnalne zbliżają się do siebie w strefie wyprzedania. Może to zwiastować niedalekie przecięcie się tych linii co mogłoby być odebrane pozytywnie przez kupujących.

 

Alphabet Inc., – analiza wykresu, interwał dzienny

 

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Alphabet Inc., – analiza wykresu, interwał tygodniowy

 

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Apple Inc. (NASDAQ)

Kurs spółki Apple znajduje się w długoterminowym trendzie wzrostowym. Na notowaniach jednak doszło do mocniejszej korekty ostatnich wzrostów, najpierw po wybiciu linii trendu dołem, a później po uformowaniu się tzw. „krzyża śmierci”. Spadki jednak były najmniej dotkliwe z omawianych w dniu dzisiejszym walorów. Notowania zdołały się wybronić w okolicy strefy 129-130 $. Jednak poziom ten nie stanowi technicznie istotnego wsparcia. Byki jednak próbują odbicia, wraz z szerokim rynkiem. Doszło do przebicia górą oporu 136,85 $, po czym kurs znalazł się pod kolejnym, jaki stanowią okolice 144,04 $. Na tą chwilę sytuacja jest niepewna z technicznego punktu widzenia, bowiem wciąż na kurs może działać opór średnich kroczących, oraz nieprzebitej linii trendu spadkowego (pomarańczowa). Jeśli doszłoby tu do istotniejszego „price action”, lub wybicia wspomnianych elementów analizy technicznej, to na wykresie mógłby pojawić się istotniejszy sygnał prognozujący ruch cenowy. Na tę chwilę kurs spółki zdaje się poruszać ruchem wspólnym z szerokim rynkiem. W przypadku negatywnym wsparcia należy oczekiwać w okolicach 124,11 $.

 

Apple Inc., – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

   

 

© 2012-2022 Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych zastrzega, iż wszystkie materiały dostępne w serwisie sii.org.pl są objęte ochroną prawa autorskiego. Kopiowanie, zwielokrotnianie, rozpowszechnianie i inne formy korzystania z materiałów umieszczonych w ww. serwisie wykraczające poza granice dozwolone prawem jest zabronione.

 

Treść powyższego materiału analitycznego jest wyłącznie subiektywną opinią autora i  nie stanowi „rekomendacji inwestycyjnej” w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 1 pkt 35) Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) NR 596/2014 z dnia 16 kwietnia 2014 r. w sprawie nadużyć na rynku (rozporządzenie w sprawie nadużyć na rynku) oraz uchylające dyrektywę 2003/6/WE Parlamentu Europejskiego i Rady i dyrektywy Komisji 2003/124/WE, 2003/125/WE i 2004/72/WE (Dz.U.UE.L.2014.173.1 z dnia 2014.06.12) ani „informacji rekomendującej” w rozumieniu ww. przepisów, jak również nie stanowi jakiejkolwiek oferty instrumentów finansowych. Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych oraz autorzy nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji inwestycyjnych podjętych na podstawie lektury treści publikowanych w ramach niniejszego projektu.

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie