Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Ministerstwa Finansów o likwidację lub istotną redukcję podatku od zysków kapitałowych. Z badań wynika, że „podatek Belki” to jedna z głównych bolączek polskiego rynku kapitałowego wskazywany inwestorów indywidualnych.
Marcin Wiącek, RPO od lipca 2021 r., poprosił minister finansów Magdalenę Rzeczkowską o stanowisko co do zasadności likwidacji „podatku Belki”, ewentualnie ograniczenia jego zakresu lub obniżenia stawki tego podatku.
– RPO zwraca uwagę na tę sprawę w związku ze skargami obywateli oraz pytaniami mediów. Skarżący podkreślają, że „podatek Belki” wpływa negatywnie nie tylko na chęć oszczędzania i gromadzenia kapitału, zwłaszcza na lokatach i kontach oszczędnościowych, ale także na chęć inwestowania – czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie RPO.
Jak dodaje rzecznik, problem dotyczy głównie mniej zamożnych obywateli, co ma szczególne konsekwencje w czasie wysokiej inflacji. W czerwcu roczna dynamika cen w Polsce wyniosła 13,9%, a wszystko wskazuje na to, że na tym nie koniec.
RPO przypomina, że „podatek Belki” funkcjonuje od 2002 r. i początkowo miało być to rozwiązanie tymczasowe, uzasadnianie przez napiętą sytuację budżetową.
– Zmiany w ustawie o PIT polegały wtedy m.in. na uchyleniu zwolnienia przedmiotowego, które zakładało, że wolne od podatku były odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych, z wyjątkiem rachunków bankowych utrzymywanych w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą. Ponadto wprowadzono opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym, w wysokości 20% uzyskanego przychodu, odsetek i innych przychodów od środków pieniężnych zgromadzonych na rachunku podatnika lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, prowadzonych na podstawie odrębnych przepisów – dodaje Marcin Wiącek.
Warto przypomnieć, że obowiązująca dziś stawka 19% wprowadzona została dopiero w 2004 r., a zakres podatku rozszerzono na dochody kapitałowe pochodzące z innych form inwestycji (w tym papiery wartościowe). Mimo lat dyskusji, podatek wciąż obowiązuje (Trybunał Konstytucyjny uznał jego zgodność z ustawą zasadniczą).
Inwestorzy narzekają na „Belkę”
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych wielokrotnie apelowało o zmiany w podatku od zysków kapitałowych. Kompleksowy pakiet propozycji zmian przedstawiliśmy w 2019 r., w ramach konsultacji publicznych nad Strategią Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK).
Istnienie podatku od zysków kapitałowych regularnie jest uznawany przez inwestorów indywidualnych za największą bolączkę polskiego rynku.
Źródło: OBI |
W ciągu ostatniej dekady tylko raz zdarzyło się, że odpowiedź ta nie była wskazywana najczęściej (w 2015 r. „wygrała” niska płynność z wynikiem 39%).
🟢 Kompendium wiedzy na temat „podatku Belki” znajdziesz w sekcji Wszystko o podatku giełdowym
Przykładowe artykuły:
- Co to jest podatek giełdowy?
- Jak prawidłowo wypełnić deklarację PIT-38?
- Czy istnieje obowiązek składania zeznania podatkowego w przypadku poniesionej straty?
- Czy do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wydatki na zakup literatury fachowej i prenumeratę prasy?
UOKiK też w obronie inwestorów
To już druga w tym tygodniu interwencja organów publicznych w sprawie niepokojącej inwestorów. Wczoraj Urząd Ochrony Kontroli i Konsumentów zapowiedział wszczęcie postępowania sprawdzającego dotyczącego podwyżki opłat za inwestowanie zagraniczne w mBanku.
🟢 Więcej na ten temat w artykule „UOKiK przyjrzy się podwyżce opłat dla inwestorów w mBanku. Kara może być surowa”.