Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, srebro, usd/pln, euro/usd, Hang Seng oraz Bitcoin.
DAX
Dax po odbiciu od podwójnego szczytu, gdzie drugi szczyt uformował się w okolicach 06.06.2022 ruszył dynamicznie w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Przecena trwała, aż do wsparcia ostatniego lokalnego dołka, czyli 12436 pkt. Lekko poniżej tego poziomu byki przejęły kontrolę i indeks stopniowo zaczął odrabiać straty. Podczas sesji piątkowej wyrysowała się ładna świeca wzrostowa, a na oscylatorze MACD doszło do przecięcia się linii MACD i Signal od dołu, co może być odebrane przez popyt pozytywnie i sprowadzić większą ilość kupujących. W przypadku kontynuacji odbicia należałoby spodziewać się oporu w okolicach 13313 pkt., gdzie poprzednio w tym miejscu mocniej uaktywniała się podaż. Jeśli doszłoby jednak do przebicia górą, to kolejny istotniejszy poziom oporu to 13664 pkt. W przypadku zaś negatywnym, w którym kolejny raz DAX okazałby słabość należy brać pod uwagę możliwość wybicia dołem ostatniego lokalnego dołka czyli poziomu 12436 pkt. Niżej znajduje się wsparcie w okolicach 12241 pkt. W szerszej perspektywie indeks obecnie próbuje uratować się od dalszych spadków i utworzyć trend boczny. Jeśli ostatni lokalny dołek nie zostanie wybity taka możliwość jest realna.
DAX – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
WIG 20
WIG20 znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Na notowaniach wyrysował się klin zniżkujący, na który zwracaliśmy uwagę w poprzednim tygodniu. Obecnie trwa próba wybicia tego klina górą, jednak cały czas pozostaje obawa o to, że bykom nie uda się wybić oporu okolic 1742 pkt. górą, a nieznacznie wyżej znajduje się średnia MA50, która stanowi opór. Jeśli bykom udałoby się kontynuować zwyżkę cenową, to kolejny opór znajduje się w okolicach 1781 pkt., a wyżej w okolicach ostatniego lokalnego szczytu i poziomu 1887 pkt. W przypadku powrotu negatywnego sentymentu wsparcie stanowią okolice 1655 pkt., a gdyby doszło do przebicia tego poziomu dołem, to niedźwiedzie mogłyby spoglądać w okolice 1554 pkt.
WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |