Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (11.07.2022) – Złoto i srebro po mocnych spadkach

Skomentuj artykuł
© Destina - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, srebro, usd/pln, euro/usd, Hang Seng oraz Bitcoin.

DAX

Dax po odbiciu od podwójnego szczytu, gdzie drugi szczyt uformował się w okolicach 06.06.2022 ruszył dynamicznie w krótkoterminowym trendzie spadkowym. Przecena trwała, aż do wsparcia ostatniego lokalnego dołka, czyli 12436 pkt. Lekko poniżej tego poziomu byki przejęły kontrolę i indeks stopniowo zaczął odrabiać straty. Podczas sesji piątkowej wyrysowała się ładna świeca wzrostowa, a na oscylatorze MACD doszło do przecięcia się linii MACD i Signal od dołu, co może być odebrane przez popyt pozytywnie i sprowadzić większą ilość kupujących. W przypadku kontynuacji odbicia należałoby spodziewać się oporu w okolicach 13313 pkt., gdzie poprzednio w tym miejscu mocniej uaktywniała się podaż. Jeśli doszłoby jednak do przebicia górą, to kolejny istotniejszy poziom oporu to 13664 pkt. W przypadku zaś negatywnym, w którym kolejny raz DAX okazałby słabość należy brać pod uwagę możliwość wybicia dołem ostatniego lokalnego dołka czyli poziomu 12436 pkt. Niżej znajduje się wsparcie w okolicach 12241 pkt. W szerszej perspektywie indeks obecnie próbuje uratować się od dalszych spadków i utworzyć trend boczny. Jeśli ostatni lokalny dołek nie zostanie wybity taka możliwość jest realna.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

WIG20 znajduje się obecnie w trendzie spadkowym. Na notowaniach wyrysował się klin zniżkujący, na który zwracaliśmy uwagę w poprzednim tygodniu. Obecnie trwa próba wybicia tego klina górą, jednak cały czas pozostaje obawa o to, że bykom nie uda się wybić oporu okolic 1742 pkt. górą, a nieznacznie wyżej znajduje się średnia MA50, która stanowi opór. Jeśli bykom udałoby się kontynuować zwyżkę cenową, to kolejny opór znajduje się w okolicach 1781 pkt., a wyżej w okolicach ostatniego lokalnego szczytu i poziomu 1887 pkt. W przypadku powrotu negatywnego sentymentu wsparcie stanowią okolice 1655 pkt., a gdyby doszło do przebicia tego poziomu dołem, to niedźwiedzie mogłyby spoglądać w okolice 1554 pkt.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie