Finalne dane o wzroście cen w czerwcu były nieco niższe od raportowanych pierwotnie. Marne to pocieszenie, bo inflacja pozostaje wysoka, a w niektórych kategoriach wzrosty cen zdecydowanie przekraczają średni poziom podwyżek raportowanych przez GUS.
W czerwcu 2022 r. inflacja CPI wyniosła w Polsce 15,5% w ujęciu rocznym – poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny. To wynik zbieżny z opublikowanym dwa tygodnie temu wstępnym szacunkiem (15,6%). Dla porównania, w maju ceny rosły przeciętnie o 13,9% w ujęciu rocznym. Odnotowany w czerwcu wynik jest najwyższy od marca 1997 r.
Porównując miesiąc do miesiąca wzrost cen wyniósł 1,5% czyli również tyle samo, ile raportowano wstępnie. To mniej niż miesiąc temu (1,7%), lecz mimo to przy celu inflacyjnym NBP na poziomie 2,5% rocznie taka miesięczna dynamika oznacza, że w czerwcu ceny wzrosły o mniej więcej tyle ile w normalnych okolicznościach „powinny” wzrosnąć przez rok.
Wzrost cen dóbr i usług konsumpcyjnych pozostaje nie tylko wysoki, ale i szeroki – mocno dodatnią dynamikę odnotowano we wszystkich głównych kategoriach badanych przez GUS.
🟢 Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Wśród nich największe podwyżki odnotowano w przypadku transportu (33,4% r/r), użytkowania mieszkania/domu i nośników energii (24,2%), restauracji i hoteli (15,9%) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (14,2%). Warto także zwrócić uwagę na różnicę w zmianie cen towarów (16,8%) oraz usług (11,5%).
Publikowane w połowie miesiąca raporty o inflacji zawierają też informacje o zmianie cen bardziej szczegółowych grup. Podobnie jak w maju, również w czerwcu trudno było znaleźć przykłady spadku cen. Największe podwyżki dotyczą źródeł energii oraz żywności. „Królem inflacji” pozostaje opał, którego ceny podwoiły się w ciągu roku.
🟢 Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?
Inflacja w Polsce w czerwcu 2022 r. Komentarze ekonomistów
🇵🇱 Inflacja w czerwcu jednak nie 15,6%, a 15,5% r/r. Rewizji w dół to dawno nie widzieliśmy ;) Kolejną dobrą informacją jest to, że inflacja bazowa przyspieszyła "tylko" do 9,1-9,2%. Rozpędzenie tej miary inflacji spada. Lipcowa inflacja może być nawet niższa.
— mBank Research (@mbank_research) July 15, 2022
Mała rewizja w dół w finalnym szacunku inflacji za czerwiec do 15,5% r/r. Najważniejszą informacją jest niski wzrost inflacji bazowej – wg naszych szacunków do 9,3% (+0,7% m/m). Niby jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale prawdopodobnie szczyt inflacji bazowej zobaczymy już w 3Q22. pic.twitter.com/qJcF8yYpGC
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 15, 2022
Wzrost CPI w czerwcu zrewidowany w dół z 15,6%r/r do 15,5%. Najbliższe miesiące przyniosą wytchnienie od wzrostów cen, ale w dalszej perspektywie przed nami dalszy wzrost inflacji i podwyżki cen regulowanych. Zapowiedzi rychłego końca cyklu podwyżek mogą okazać się przedwczesne. pic.twitter.com/ceUMgFkzML
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) July 15, 2022
Obligacje antyinflacyjne hitem
Finalne dane o inflacji ogłaszane przez GUS mają szczególne znaczenie dla posiadaczy obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa indeksowanych inflacją. Zgodnie z konstrukcją papierów cztero- i dziesięcioletnich (oraz sześcio- i dwunastoletnich, ale dostępnych tylko dla beneficjentów programu 500+), to właśnie od finalnego wskaźnika zależy oprocentowanie obligacji w roku drugim i kolejnych. Inflacją z czerwca 2022 r. indeksowane będą papiery nabyte w sierpniu 2021 r.
Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]
Jak informowaliśmy wczoraj, sprzedaż skarbowych obligacji oszczędnościowych silnie przyspieszyła w czerwcu 2022 r., gdy do wyraźnie poprawiono warunki oferty oraz wprowadzono do niej papiery indeksowane stopą procentową NBP.
Więcej na ten temat w artykule: Obligacje oszczędnościowe na rekord. Polacy rzucili się na papiery antyinflacyjne
RPP na wakacjach
Finalne dane o inflacji w czerwcu poznaliśmy już po lipcowej decyzji Rady Polityki pieniężnej, a także po publikacji letniego zestawu projekcji makroekonomicznych przez NBP. Stopy podniesiono o 0,5 punktu procentowego (referencyjna do 6,5%), co nie spełniło oczekiwań wszystkich obserwatorów, szczególnie w kontekście ostatniego osłabienia złotego.
Z kolei projekcje dotyczące inflacji sprawiły nie mało zamętu – wszystko przez to, że nie uwzględniały przedłużenia przez rząd „tarcz antyinflacyjnych” (które będą wydłużone, do 31 października). Dodatkowo czynnikiem niepewności dla projekcji jest sytuacja na rynku energii, począwszy od cen opału dla gospodarstw domowych, przez ceny energii elektrycznej, aż po dostawy gazu dla przemysłu w Europie.
🟢 Czy inwestowanie w złoto to najlepsza ochrona przed inflacją?
Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano dopiero na 7 września. Wcześniej, bo 23 sierpnia, Rada spotka się na jedynym w roku jednodniowym posiedzeniu niedecyzyjnym. Może to oznaczać, że przed nami blisko dwa miesiące bez zmiany stóp procentowych, jednak trzeba pamiętać, że RPP teoretycznie może zebrać się w każdej chwili. Ton wypowiedzi prezesa Adama Glapińskiego na ostatniej konferencji prasowej wskazywał jednak, że Rada daleka jest od tego typu scenariusza.
Przed następnym decyzyjnym posiedzeniem RPP poznamy jeszcze:
- 18.07 – dane o inflacji bazowej w czerwcu w Polsce
- 20.07 – dane o produkcji przemysłowej oraz wynagrodzeniu/zatrudnieniu w Polsce
- 21.07 – decyzja Europejskiego Banku Centralnego ws. stóp procentowych (prognozowana pierwsza od lat podwyżka z 0% do 0,25%)
- 27.07 – decyzja Rezerwy Federalnej ws. stóp procentowych (prognozowana podwyżka z 1,50-1,75% do 2,25-2,50%)
- 29.07 – wstępne dane o inflacji konsumenckiej w lipcu w Polsce
- 12.08 – finalne dane o inflacji konsumenckiej w lipcu w Polsce
- 15.08 – dane o inflacji bazowej w lipcu w Polsce
- 31.08 – wstępne dane o inflacji konsumenckiej w sierpniu w Polsce