Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, usd/pln, euro/usd, ropa WTI oraz Bitcoin.
DAX
Ubiegły tydzień zakończył się z delikatnym, pozytywnym akcentem dla indeksu DAX. Warto zwrócić uwagę, że notowania znajdują się obecnie w tendencji spadkowej, po wybiciu z konsolidacji w formie trójkąta rozszerzającego, łamiąc wsparcie okolic 14823 pkt. Następnie po odbiciu od okolic 12436 pkt. utworzył się na notowaniach podwójny szczyt w rejonie re-testowanego, wspominanego wyżej wybicia. Po nim rozpoczął się dynamiczny, krótkoterminowy trend spadkowy, który uspokoił się dopiero w okolicach dołka, na poziomie 12436 pkt. Obecnie tworzy się nieco pozytywniejszy układ, bowiem w okolicach tego wsparcia utworzyła się formacja przenikania na ostatnich dwóch świecach. Jeśli byki podjęłyby rękawicę, to pierwszy istotny opór znajduje się w okolicach 12890 pkt. Już pewnie w dniu dzisiejszym dowiemy się, czy bykom udało się stawić do walki. Kolejnego oporu należy się spodziewać wówczas w okolicach 13313 pkt. Nieco wyżej znajduje się średnia MA50, działająca w tej konfiguracji jako opór. Negatywnym scenariuszem byłoby natomiast przebicie wsparcia okolic 12436 pkt. dołem, co by zanegowało układ możliwego trendu bocznego na notowaniach DAX i byłoby potwierdzeniem kontynuacji bessy. Kolejne najbliższe wsparcie znajduje się w okolicach 12241 pkt.
DAX – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
WIG 20
Kurs WIG20 znajdujący się w trendzie spadkowym w ubiegłym tygodniu poprawił ostatni dołek, wybijając wsparcie okolic 1655 pkt. Notowania zdają się formować klin zniżkujący. Jeśli ta formacja potwierdziłaby się, to w przyszłości powinniśmy doczekać się wybicia górą. Niestety na tą chwilę indeks znajduje się między istotnymi technicznie poziomami, więc ciężko jest przewidzieć zachowanie w ciągu najbliższego tygodnia. Możliwym scenariuszem ciągle pozostaje próba zepchnięcia notowań do najbliższego wsparcia, przez podaż. Jest to poziom 1554 pkt. Test tego poziomu może być bardzo atrakcyjny z perspektywy graczy grających na spadki. Przebicie byłoby jednak negatywne i mogłoby potwierdzić dalszą słabość na notowaniach WIG20. Oscylatory wskazują odczyty neutralne, zaś świeca z piątku, niezdecydowanie. W przypadku wybicia klina należałoby oczekiwać pierwszego oporu w okolicach 1655 pkt., a wybicie górą tej strefy dałoby szansę do spoglądania w kierunku 1742 pkt. W tych okolicach obecnie znajduje się średnia MA50 działająca jako opór.
WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |