W ślad za wzrostem stóp procentowych, Ministerstwo Finansów postanowiło podnieść oprocentowanie skarbowych obligacji oszczędnościowych. Do oferty wszedł też nowy rodzaj obligacji trzyletniej.
Resort finansów poinformował że od 1 sierpnia 2022 r. kupujący obligacje skarbowe będą mogli liczyć na nowe, lepsze warunki. To szósta podwyżka oprocentowania w tym roku – pierwsza zaczęła obowiązywać od lutego, druga od kwietnia, kolejne od maja i czerwca.
Podobnie jak w miesiącach poprzednich, powodem zmian są rosnące stopy procentowe i inflacja, aczkolwiek warto przypomnieć, że znaczne przyspieszenie w poprawie warunków dla oszczędzających nastąpiło dopiero po majowej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego. W efekcie już w czerwcu padł absolutny rekord sprzedaży obligacji, choć grono nabywców nadal jest relatywnie wąskie (liczone w tysiącach, nie w milionach).
🟢 Zobacz też: Obligacje skarbowe to hit? Mimo rekordu, grono kupujących jest wąskie
Obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa – oprocentowanie od sierpnia 2022 r.
Oto na jakie warunki mogą liczyć nabywający poszczególne rodzaje obligacji skarbowych w sierpniu 2022 r., w porównaniu do lipca W skrócie: względem lipca trzymiesięczne obligacje bez zmian, a pozostałe w górę o 0,5 punktu procentowego. Ponadto miejsce obligacji trzyletnich opartych o WIBOR 6M zajęły nowe trzyletnie papiery o stałym oprocentowaniu.
– W sierpniu wprowadzamy obligacje o trzyletnim terminie zapadalności, ze stałym oprocentowaniem – TOS. Są one dedykowane osobom, które chcą przed zakupem wiedzieć z góry, jaką wysokość odsetek otrzymają na koniec inwestycji. Kapitał zainwestowany w obligacje TOS będzie pracował przez cały czas – oprocentowanie w kolejnych rocznych okresach odsetkowych będzie naliczane od wartości powiększonej o odsetki z poprzedniego okresu odsetkowego – skomentował Sebastian Skuza, wiceminister finansów.
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Przypomnijmy też, że w lipcu Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe właśnie o 0,5 punktu procentowego, ustalając stopę referencyjną na poziomie 6,5%. Kolejne posiedzenie RPP odbędzie się po wakacjach, 7 września.
Oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa w sierpniu 2022 r:
- Trzymiesięczne oszczędnościowe obligacje skarbowe o oprocentowaniu stałym (OTS): 3% w stosunku rocznym (w lipcu też 3%)
- Roczne oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (ROR): w pierwszym miesiącu 6,5% w stosunku rocznym, później stopa referencyjna NBP (w lipcu 6%)
- Dwuletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe oparte o stopę referencyjną NBP (DOR): w pierwszym miesiącu 6,75%, później stopa referencyjna NBP + marża 0,25% (w lipcu 6,25% + marża 0,25)
- Trzyletnie oszczędnościowe stałoprocentowe obligacje skarbowe (TOS): 6,5% w skali roku (nowy rodzaj obligacji, w lipcu nie był sprzedawany)
- Czteroletnie indeksowane oszczędnościowe obligacje skarbowe (COI): W pierwszym roku 6,5% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1% (w lipcu 6% w pierwszym roku, a w następnych inflacja + marża 1%)
- Emerytalne dziesięcioletnie oszczędnościowe obligacje skarbowe (EDO): W pierwszym roku 6,75% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,25% (w lipcu 6,25% w pierwszym roku, a w następnych inflacja + marża 1%)
- Rodzinne oszczędnościowe sześcioletnie obligacje skarbowe (ROS): W pierwszym roku 6,7% w skali roku, w kolejnych latach inflacja roczna podawana przez GUS + marża 1,5% (w lipcu 6,2% w pierwszym roku, a w następnych inflacja + marża 1,5%)
- Rodzinne oszczędnościowe dwunastoletnie obligacje skarbowe (ROD): W pierwszym roku 7% w skali roku, w kolejnych latach inflacja podawana przez GUS + marża 1,75% (w czerwcu 6,5% w pierwszym roku, a w następnych inflacja + marża 1,75%)
🎙️ O obilgacjach oszczędnościowych Skarbu Państwa mówiliśmy też w 280. odcinku podcastu Echa Rynku.
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #280 – Obligacje skarbowe, inwestycyjny hit, który przed inflacją nie chroni
Jak wyraźnie widać, oprocentowanie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nie pozwala w prosty sposób pobić inflacji. Ta w czerwcu wyniosła 15,5% i była najwyższa od 25 lat. Szansę na efektywniejszą ucieczkę przed inflacją dają papiery nią indeksowane (aczkolwiek należało je kupić w latach poprzednich, aby w tym momencie „załapać się” na wyższe oprocentowanie wynikające z aktualnie wysokiej inflacji.
Warto też pamiętać, że kalkulując zysk z obligacji, musimy uwzględnić podatek Belki (jedynym sposobem na ominięcie go jest inwestowanie w obligacje poprzez IKE).
🟢 Wszelkie potrzebne informacje dotyczące inwestowania w obligacje oszczędnościowe Skarbu Państwa znajdziesz w naszym obszernym poradniku.
Obligacje antyinflacyjne: czym są, gdzie kupić i czy warto? [Poradnik]