Chat with us, powered by LiveChat

Inflacja w Polsce wreszcie przestała rosnąć

Skomentuj artykuł
© Wirestock - stock.adobe.com

Inflacja w lipcu ustabilizowała się na poziomie z czerwca. Wzrost cen wciąż stanowi problem, choć silne wzrosty inflacji prawdopodobnie są już za nami, a jej szczyt będzie płaski.

 

Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w lipcu 2022 r. inflacja wyniosła 15,5% w ujęciu rocznym. To dokładnie tyle ile wynosił konsensus ekonomistów (15,5%) oraz powtórka wyniku z czerwca 2022 r.

 

Inflacja nie wzrosła po raz pierwszy od lutego 2022 r., jednak wówczas był to ewidentny efekt wprowadzenia rządowych tarcz antyinflacyjnych (które nadal działają). Jeszcze poprzedni brak wzrostu inflacji miał miejsce w czerwcu 2021 r. (spadek z 4,7% do 4,4%).

 

Oczywiście nieznaczny spadek radykalnie nie zmienia sytuacji inflacyjnej w Polsce. W szerszym horyzoncie inflacja w naszym kraju jest obecnie najwyższa od marca 1997 r. (16,6%).

 

 

Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja w lipcu wyniosła 0,4%. Ekonomiści również oczekiwali wzrostu 0,4% po tym, jak w czerwcu GUS zaraportował w tej kategorii 1,5%.

 

🟢 Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?

Paliwa wreszcie potaniały

Dzisiejsze dane przedstawione przez GUS to tzw. szybki szacunek, pozbawiony wielu szczegółowych aspektów. Całościowy i ostateczny raport za lipiec poznamy, za dwa tygodnie, w piątek 12 sierpnia o 10:00. Dlatego też nie ma co znadto przyzwyczajać się do dzisiejszego odczytu (choć ewentualna rewizja nie powinna być duża, to jednak może np. pokazać, że inflacja jednak wzrosła).

 

 

Póki co wiemy tylko, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w lipcu odnotowano dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były niewielkie, zaś paliwa wręcz potaniały.

 

  • Żywność i napoje bezalkoholowe: 15,3% r/r oraz 0,6% m/m
  • Nośniki energii: 36,6% r/r oraz 1,3% m/m
  • Paliwa do prywatnych środków transportu: 36,8% r/r oraz -2,6% m/m

 

W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii. Z ostatniego raportu, opisującego czerwiec 2022 r., wynika, że tegorocznym liderem inflacji jest opał, który podrożał o ponad 100%.

 

🟢 Czy inwestowanie w złoto to najlepsza ochrona przed inflacją?

 

Inflacja w lipcu 2022 r. Komentarze ekonomistów

RPP na wakacjach

Wysoka inflacja pozostaje problemem numer jeden dla Rady Polityki Pieniężnej. Na ostatnim posiedzeniu stopy procentowe podniesiono z 6% do 6,5%, co nie usatysfakcjonowało wszystkich obserwatorów. Jednocześnie ostatnie wypowiedzi prezesa Adama Glapińskiego na molo w Sopocie wskazują, że RPP nie zamierza mocno podnosić stóp – szef NBP powiedział o „jednej podwyżce, o 0,25 punktu procentowego”. Ostatecznie nastawienie RPP zależeć będzie też od danych napływających z gospodarki, te zaś wskazują na oznaki spowolnienia gospodarczego, które też będzie działać dezinflacyjnie.

 

Wzrost stóp procentowych przy jednoczesnej stabilizacji inflacji sprawia, że realne stopy procentowe w Polsce nieco wzrosły. Ich wartość nadal jest jednak głęboko poniżej zera, co skutecznie utrudnia życie oszczędzającym.

 

 

🟢 Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?

 

Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano dopiero na 7 września. Wcześniej, bo 23 sierpnia, Rada spotka się na jedynym w roku jednodniowym posiedzeniu niedecyzyjnym.

 

Przed następnym decyzyjnym posiedzeniem RPP poznamy jeszcze:

 

  • 12.08 – finalne dane o inflacji konsumenckiej w lipcu w Polsce
  • 15.08 – dane o inflacji bazowej w lipcu w Polsce
  • 31.08 – wstępne dane o inflacji konsumenckiej w sierpniu w Polsce

 

🟢 Obligacje antyinflacyjne – czym są, gdzie kupić i czy warto [Poradnik]

 

🎙️ Podcas Echa Rynku: obligacje antyinflacyjne, które przed inflacją (w pełni) nie chronią

 

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #280 – Obligacje skarbowe, inwestycyjny hit, który przed inflacją nie chroni

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie