Inflacja w lipcu ustabilizowała się na poziomie z czerwca. Wzrost cen wciąż stanowi problem, choć silne wzrosty inflacji prawdopodobnie są już za nami, a jej szczyt będzie płaski.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w lipcu 2022 r. inflacja wyniosła 15,5% w ujęciu rocznym. To dokładnie tyle ile wynosił konsensus ekonomistów (15,5%) oraz powtórka wyniku z czerwca 2022 r.
Inflacja nie wzrosła po raz pierwszy od lutego 2022 r., jednak wówczas był to ewidentny efekt wprowadzenia rządowych tarcz antyinflacyjnych (które nadal działają). Jeszcze poprzedni brak wzrostu inflacji miał miejsce w czerwcu 2021 r. (spadek z 4,7% do 4,4%).
Oczywiście nieznaczny spadek radykalnie nie zmienia sytuacji inflacyjnej w Polsce. W szerszym horyzoncie inflacja w naszym kraju jest obecnie najwyższa od marca 1997 r. (16,6%).
Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja w lipcu wyniosła 0,4%. Ekonomiści również oczekiwali wzrostu 0,4% po tym, jak w czerwcu GUS zaraportował w tej kategorii 1,5%.
🟢 Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?
Paliwa wreszcie potaniały
Dzisiejsze dane przedstawione przez GUS to tzw. szybki szacunek, pozbawiony wielu szczegółowych aspektów. Całościowy i ostateczny raport za lipiec poznamy, za dwa tygodnie, w piątek 12 sierpnia o 10:00. Dlatego też nie ma co znadto przyzwyczajać się do dzisiejszego odczytu (choć ewentualna rewizja nie powinna być duża, to jednak może np. pokazać, że inflacja jednak wzrosła).
Heca to będzie, jeżeli za dwa tygodnie @GUS_STAT poda, że inflacja jednak wzrosła do 15,6% czy 15,7%.
— Michał Żuławiński (@M_Zulawinski) July 29, 2022
Na tle dotychczasowych rewizji nie byłoby to nic dziwnego.
Trzeba będzie wtedy odkręcać, że inflacja jednak nie stanęła i nadal rosła :)https://t.co/xiHuHMXAxf pic.twitter.com/gVNb8jSAn6
Póki co wiemy tylko, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w lipcu odnotowano dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były niewielkie, zaś paliwa wręcz potaniały.
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 15,3% r/r oraz 0,6% m/m
- Nośniki energii: 36,6% r/r oraz 1,3% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: 36,8% r/r oraz -2,6% m/m
W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii. Z ostatniego raportu, opisującego czerwiec 2022 r., wynika, że tegorocznym liderem inflacji jest opał, który podrożał o ponad 100%.
🟢 Czy inwestowanie w złoto to najlepsza ochrona przed inflacją?
Inflacja w lipcu 2022 r. Komentarze ekonomistów
W szczegółach nie widać niczego wyjątkowego. Żywność wzrosła o 0,6% (mocno powyżej sezonowego wzorca, ale to już znamy z poprzednich miesięcy). Energia +1,3% (tu swoje piętno odcisnął zapewne węgiel). Paliwa -2,6% m/m - większe spadki w sierpniu.
— mBank Research (@mbank_research) July 29, 2022
Potwierdza to jednak naszą prognozę, że tegoroczny, lokalny szczyt inflacji będzie płaski. Najwyższy punkt może jednak przesunąć się nieznacznie na wrzesień, https://t.co/ntzJBq9g59. za sprawą rozpatrywanych właśnie przez URE wniosków taryfowych dot. energii elektrycznej.
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) July 29, 2022
Inflacja zatrzymała się w VII (15,5%r/r). To pierwszy miesiąc bez wzrostu rocznej inflacji względem poprzedniego miesiąca od II. Nie czas jeszcze na otwieranie szampanów. Jesień może przynieść przyspieszenie wzrostu cen (koniec czasowej obniżki cen paliw, droższy prąd, opał). pic.twitter.com/suE7L6BMma
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) July 29, 2022
Tak wygląda dekompozycja zmian lipcowej inflacji – o 0,6pp obniżyły ją ceny paliw (GUS nie uwzględnił promocji „-30gr” na stacjach), ale spadkowi CPI przeszkodziły wzrosty cen energii, żywności oraz inflacji bazowej. Szykujemy się na płaskowyż inflacyjny w najbliższych miesiącach pic.twitter.com/fOo10j48v3
— PKO Research (@PKO_Research) July 29, 2022
RPP na wakacjach
Wysoka inflacja pozostaje problemem numer jeden dla Rady Polityki Pieniężnej. Na ostatnim posiedzeniu stopy procentowe podniesiono z 6% do 6,5%, co nie usatysfakcjonowało wszystkich obserwatorów. Jednocześnie ostatnie wypowiedzi prezesa Adama Glapińskiego na molo w Sopocie wskazują, że RPP nie zamierza mocno podnosić stóp – szef NBP powiedział o „jednej podwyżce, o 0,25 punktu procentowego”. Ostatecznie nastawienie RPP zależeć będzie też od danych napływających z gospodarki, te zaś wskazują na oznaki spowolnienia gospodarczego, które też będzie działać dezinflacyjnie.
Wzrost stóp procentowych przy jednoczesnej stabilizacji inflacji sprawia, że realne stopy procentowe w Polsce nieco wzrosły. Ich wartość nadal jest jednak głęboko poniżej zera, co skutecznie utrudnia życie oszczędzającym.
🟢 Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Kolejne decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zaplanowano dopiero na 7 września. Wcześniej, bo 23 sierpnia, Rada spotka się na jedynym w roku jednodniowym posiedzeniu niedecyzyjnym.
Przed następnym decyzyjnym posiedzeniem RPP poznamy jeszcze:
- 12.08 – finalne dane o inflacji konsumenckiej w lipcu w Polsce
- 15.08 – dane o inflacji bazowej w lipcu w Polsce
- 31.08 – wstępne dane o inflacji konsumenckiej w sierpniu w Polsce
🟢 Obligacje antyinflacyjne – czym są, gdzie kupić i czy warto [Poradnik]
🎙️ Podcas Echa Rynku: obligacje antyinflacyjne, które przed inflacją (w pełni) nie chronią
Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych · Echa Rynku #280 – Obligacje skarbowe, inwestycyjny hit, który przed inflacją nie chroni