Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (08.08.2022) – Indeksy po mocnym, korekcyjnym odbiciu

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, mWIG40, złoto, miedź, ropa WTI, usd/pln, euro/usd, oraz Bitcoin.

WIG20

WIG20 dalej znajduje się w trójkącie rozszerzającym się. W ubiegłym tygodniu po nieudanej próbie wybicia poziomu 1742 pkt. ponownie przeszedł do krótkoterminowej korekty. Było to już trzecie odbicie od tego poziomu. Co za tym idzie obawą byków może być pogłębienie korekty, a w scenariuszu bardziej negatywnym nawet wybicie rozszerzającego się trójkąta dołem. Na rzecz tego scenariusza mogą być choćby odczyty oscylatorów, gdzie MACD przecina się właśnie w formie sprzyjającej podaży, a RSI ma problemy z przebiciem się przez opór środka kanału. Choć należałoby jednocześnie wspomnieć, że wskazania oscylatorów w szerszej perspektywie są obecnie neutralne i ciężko na ich podstawie przewidywać ruch cenowy. Warto jednak odnotować opór na średniej MA50, który skutecznie powstrzymał dalsze wzrosty. W przypadku, gdyby na indeksach zachodnich trwała korekta, a dodatkowo doszłoby do wzrostów na USD/PLN (o czym poniżej), można by było zakładać poruszanie się wraz z rynkiem. Mocniejsze wsparcie znajduje się dopiero na poziomie 1554 pkt., niżej w okolicach psychicznych 1500 pkt. Test tych poziomów byłby atrakcyjny z perspektywy niedźwiedzi i mógłby świadczyć o zakończeniu spadków w średnim terminie, bowiem w tych okolicach znajduje się dołek z okolic października 2020, gdzie po osiągnięciu tego poziomu rozpoczęła się kontynuacja hossy sprzed dwóch lat.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

mWIG40

Ciekawie wyglądają natomiast notowania mWIG40. Indeks zdołał już skorygować do jednego z istotniejszych poziomów Fibonacciego liczonego od dołka Covidowego z marca 2020 do wsparcia, czyli 0.618, znajdującego się w okolicach 3904 pkt. W tym miejscu doszło także do byczej dywergencji na oscylatorze RSI, gdzie mieliśmy wzrostowy układ oscylatora, jednocześnie przy spadku ceny. W ten sposób, wraz z szerokim rynkiem doszło do odbicia i notowania skierowały się w kierunku jednej z poprowadzonych linii trendu spadkowego (czarna ciągła), która może stanowić teraz opór. Jeśli by się tak stało to niedźwiedzie mogłyby ponownie testować okolice wsparcia między 3900 pkt., a 3917 pkt. Kurs znajduje się także poniżej średniej 100 sesyjnej. Co za tym idzie, byki mogą mieć w niedługim czasie problem z kontynuacją wzrostów, jednak w średnim terminie obecny poziom staje się coraz bardziej atrakcyjny. W scenariuszu negatywnym należy brać pod uwagę dalsze najbliższe wsparcie w okolicach 3748 pkt. Oporem natomiast dla potencjalnych wzrostów mógłby być poziom wynikający z jednego z lokalnych dołków 4265 pkt. oraz przebiegające nieznacznie wyżej Fibo 0.50, czyli 4283 pkt.

 

mWIG40 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie