Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.
DAX
Indeks niemiecki DAX po stosunkowo długiej fali wzrostowej rozpoczętej w okolicach testowanego wcześniej wsparcia 12436 pkt. odbił od linii trendu sekwencji spadkowej, która poprowadzona była między dwoma lokalnymi szczytami. W ten sposób doszło do trzeciego odbicia, a byki okazały kapitulację w tym rejonie (najniższa czerwona strzałka). W ten sposób na notowaniach doszło do wyrysowania się świecy czarnej marubozu, która rozpoczęła korektę. W piątek doszło do wybicia dołem wsparcia okolic 13664 pkt. Poziom ten będzie stanowił teraz opór w przypadku późniejszych wzrostów. Na tę chwilę kolejne wsparcie ulokowane jest na poziomie 13313 pkt., a niżej 12890 pkt. Dodatkowo impuls korekcyjny potwierdzają także przecięte linie MACD i Signal na oscylatorze MACD. Wygląda na to, że korekta jest tu teraz bazowym scenariuszem, zaś jej głębokość będzie wskazaniem ewentualnej siły popytowej. Najważniejszym z perspektywy kupujących jest to, aby nie doszło do wybicia dołem tegorocznego minimum, co świadczyłoby o kontynuacji bessy na notowaniach DAX.
DAX – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
WIG20
WIG 20 kolejny tydzień pozostaje w konsolidacji pod istotnym poziomem oporu 1742 pkt. Podczas sesji 16 sierpnia byki mogły wpaść w pułapkę, bowiem doszło do wybicia na początku sesji wspomnianego oporu, po czym podaż napierała do końca sesji, przez co na notowaniach utworzyła się spadająca gwiazda w okolicach kluczowego oporu. Tym samym została ona potwierdzona mocną sesją spadkową w kolejnym dniu. Notowania zbliżają się do pierwszego istotnego wsparcia jakim jest poziom 1655 pkt. W przypadku wybicia dołem domniemanym scenariuszem może być próba gry o tegoroczne minimum, czyli wsparcie okolic 1554 pkt. Sytuacja taka byłaby oczywiście negatywna z perspektywy popytu, jednak realna. W przypadku gdyby doszło jednak do obrotny wspomnianego wsparcia 1655 pkt. byki mogłyby dalej walczyć o wybicie konsolidacji górą. Na tę chwilę scenariusz pozostaje nierozstrzygnięty, z przewagą podaży.
WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |