Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (05.09.2022) – Krzyż śmierci MA50/200 na ropie WTI

Skomentuj artykuł

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, usd/pln, euro/usd, Nikkei oraz Bitcoin.

DAX

Niemiecki DAX skorygował w ciągu ostatnich trzech tygodni do okolic istotnego wsparcia jakie znajduje się na poziomie 12436 pkt. Byki już przed wspomnianą strefą wsparcia podjęły rękawicę. W ten sposób doszło do mocnego wzrostu w piątek. Wyrysowana świeca daje nadzieję na zakończenie fali spadkowej, co mogą potwierdzać także wskazania oscylatorów. W przypadku kontynuacji wzrostów w najbliższym tygodniu należałoby zakładać, że oporami dla wzrostów mogą być poziomy 13313 pkt., a wyżej 13664 pkt. W tych okolicach przebiega także bardzo istotna linia oporu, przebiegająca po trzech ostatnich szczytach. Wsparcia należy natomiast upatrywać w strefie okolic 12436 pkt., której przebicie dołem byłoby bardzo negatywnym sygnałem mogącym spowodować przyspieszenie podaży.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

Na indeksie WIG20 również pojawił się impuls zakończenia aktualnie trwającej fali spadkowej i można by było zakładać, że nastąpi korekcyjne odbicie. Warto jednak wspomnieć, że ostatnia fala spadkowa doprowadziła do wybicia dołem ważnego wsparcia na poziomie 1496 pkt., czyli okolic dołka z października 2020. Reasumując mamy obecnie do czynienia z bardzo niskim poziomem. Niżej WIG20 był ostatnio podczas dołka Covidowego z marca 2020. Obecnie na kursie wyrysowała się formacja odwrócenia harami wzrostowego, gdzie świeca z piątku jest w całości w obrębie świecy z czwartku. Jeśli poniedziałkowa sesja zakończy się wzrostami, będzie mogło to świadczyć o odwróceniu krótkoterminowego trendu spadkowego. Scenariusz ten zdają się potwierdzać oscylatory, które odbijają ze strefy wyprzedania. Scenariusz ten nie jest to oczywiście tożsamy z zakończeniem trwającej bessy na notowaniach. Jeśli dojdzie do wzrostów należałoby oczekiwać oporu w okolicach 1554 pkt., a wyżej na poziomie 1655 pkt.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie