Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.
DAX
Wykres niemieckiego DAX w ostatnim czasie wybił dołem wsparcie na poziomie 12436 pkt., co jednocześnie zanegowało możliwość poruszania się indeksu w trendzie bocznym. Kontynuowany jest natomiast trend spadkowy, a podaż wciąć dociska. Warto jednak zwrócić uwagę na nisko ułożone oscylatory, które mogą sygnalizować w niedługim czasie odbicie. Gdyby tak się stało, to strefa okolic 12436 pkt. będzie teraz istotnym oporem dla wzrostów. Natomiast gdyby doszło do przebicia wsparcia 11879 pkt., to niedźwiedzie mogłyby kontynuować marsz na południe, gdzie kolejnym ważnym wsparciem może być poziom z dołka covidowego, czyli 11452 pkt. Na tą chwilę nie widać na horyzoncie odwrócenia trendu spadkowego, a ewentualne odbicie może okazać się jedynie korekcyjne.
DAX – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
WIG 20
WIG 20 również poruszał się zgodnie z kierunkiem ruchu większych indeksów. Notowania wytyczyły kolejny dołek i jednocześnie roczne minimum. Na tą chwile zostało wybronione wsparcie okolic 1371 pkt., o którym pisaliśmy tydzień temu. W przypadku wybicia dołem tego wsparcia kolejnym może być linia kanału równoległego trendu spadkowego, gdzie początek poprowadzony jest po dwóch ostatnich lokalnych szczytach. Warto wspomnieć także o nisko ułożonych oscylatorach, co może w krótkim terminie stymulować wzrosty. Wówczas oporem może stać się poziom 1496 pkt., a wyżej 1554 pkt. Niestety na tą chwilę nie widać na wykresie jakiegoś sygnału, który da nadzieję na mocniejsze odbicie. Może zbliżający się tydzień rzuci jakiś lepszy cień na notowania polskich indeksów.
WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |