Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (24.10.2022) – Złoto z szansą odbicia od dołka

Skomentuj artykuł
© czchampz - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Indeks DAX znajduje się w trendzie spadkowym. Obecnie, po odbiciu dwustopniową korektą ABC, od poziomu 11879 pkt. notowania znajdują się pod mocnym oporem średniej MA50. Problem dla byków stanowi poziom 12890 pkt. i tym samym realnym jest podążanie w kierunku kontynuacji bessy. Scenariusz zmieniłby się na bardziej pozytywny, gdyby doszło do wybronienia strefy wsparcia rozpoczynających się pod piątkową świecą, a poziomem okolic 12436 pkt. Na tą chwilę scenariusz pozytywny jest życzeniowy. Gdyby jednak doszło do przebicia górą poziomu 12890 pkt., to kolejnym istotniejszym poziomem oporu może okazać się 13313 pkt. Średnie kroczące, w tym wypadku MA50 i MA200 znajdują się w układzie typowym dla trendów spadkowych. W przypadku przebicia wspomnianej strefy wsparcia, kolejnymi poziomami od których mógłby odbić kurs byłyby 12241 pkt. oraz 11879 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG 20

WIG20 znajduje się w trendzie spadkowym. Kurs przybrał formę kanału trendu spadkowego i porusza się w nim. Od góry opór stanowi średnia MA50, oraz środek wspomnianego kanału. Wsparcie natomiast znajduje się w okolicach 1371 pkt. W tym miejscu doszło do uformowania niewielkiego podwójnego dna, którego formacja nie została jeszcze zrealizowana. Niestety na indeksie ciągle nie widać sygnałów do zmiany kierunku trendu. Gdyby doszło do wybicia wspomnianego poziomu wsparcia, czyli 1371 pkt. można byłoby przyjąć, że kolejne wsparcie znajduje się w okolicach 1250 pkt. Natomiast w scenariuszu pozytywnym, w którym doszłoby do mocniejszego odbicia i realizacji formacji podwójnego dna, można by było oczekiwać oporów na poziomach 1496 pkt. oraz 1554 pkt. Na tą chwilę scenariusz kontynuacji trendu spadkowego jest wciąż bazowym scenariuszem technicznym.

 

WIG 20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie