Inflacja konsumencka w Polsce nadal rośnie, a jej szczyt ciągle przed nami. Rada Polityki Pieniężnej większą uwagę przywiązywać będzie jednak do prognozowanej inflacji.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w październiku 2022 r. inflacja sięgnęła 17,9% w ujęciu rocznym. To poziom zbliżony do konsensusu ekonomistów (18%), który zakładał i tak wyraźny wzrost względem września (17,2%).
Źródło: GUS
Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja w październiku wyniosła 1,8%. Ekonomiści tymczasem oczekiwali wzrostu o 1,7% po tym, jak we wrześniu GUS zaraportował w tej kategorii 1,6%.
Dla przypomnienia – roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. Oznacza to, że w ciągu miesiąca ceny wzrosły o tyle, o ile zgodnie z celem mogłyby wzrosnąć przez rok (choć NBP rozpatruje swój cel w średnim okresie, więc i większe wahania dopuszcza).
Inflacja zaskoczyła ekonomistów? Otóż nie tym razem. 🎉📈
— Michał Żuławiński (@M_Zulawinski) October 31, 2022
Po raz pierwszy od stycznia wstępny odczyt jest niższy od konsensusu. Minimalnie, ale jednak.
Ciężar uwagi przenosi się więc na projekcje NBP, które poznamy już w przyszłym tygodniu (09.11).https://t.co/Dgvgd20vS8 pic.twitter.com/LYcov2PDxB
Żywność już powyżej 20%
Dane opublikowane przez GUS stanowią tzw. szybki szacunek. Oznacza to, że raport pozbawiony jest wielu szczegółowych aspektów i ulec może jeszcze rewizji. Finalne dane o inflacji w październiku poznamy we wtorek 15 listopada o 10:00.
🟢 Zobaczt też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?
Obecnie wiemy, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w mijającym miesiącu odnotowano silnie dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były niewielkie, zaś paliwa wręcz potaniały.
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 21,9% r/r oraz 2,7% m/m
- Nośniki energii: 41,7% r/r oraz 2% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: 19,5% r/r oraz 4,1% m/m
W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii.
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Inflacja w Polsce w październiku 2022 r. Komentarze ekonomistów
Inflacja nie straszy mocno w Halloween. Inflacja CPI w październiku wzrosła do 17,9% r/r z 17,2% r/r we wrześniu. Duża w tym „zasługa” cen żywności. Do lutego 2023 inflacja CPI będzie jeszcze wyżej, później w dół.
— Piotr Bujak (@pbujak) October 31, 2022
🇵🇱 Polska inflacja nieoczekiwanie nie zaskoczyła w górę i wyniosła +17,9% r/r (poprzednio 17,2%). Zmiana była wiedziona potężnie przez żywność (+2,7% m/m) i w mniejszym stopniu przez energię (+2% m/m) i paliwa (+4,1%). Inflacja bazowa przyspieszyła do 11-11,1% (też konsensusowo).
— mBank Research (@mbank_research) October 31, 2022
CPI (flash) w X 17,9%r/r (ING: 18,1%r/r; konsensus: 17,9%r/r). Wzrost cen paliw (4,1%m/m), dalsze podwyżki cen energii (2,0%m/m) i drożejąca żywność (2,7%m/m). Inflacja bazowa ok. 11,2%r/r. RPP chce zakończyć cykl, ale inflacja wciąż rośnie. W XI oczekujemy podwyżki stóp o 25pb. pic.twitter.com/ztSM0UKRvI
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) October 31, 2022
Najnowsza inflacja bazowa nadal do najniższych nie należy, ale jest niższa niż była w poprzednich dwóch miesiącach. Oczywiście nadal za wysoka. Kluczem do spowolnienia są ceny energii (i żywności nieprzetworzonej). pic.twitter.com/tuafm7MAFP
— mBank Research (@mbank_research) October 31, 2022
RPP zerknie w przyszłość
Coraz wyższa inflacja sprawia, że rośnie presja wznowienie podwyżek stóp procentowych. Rada Polityki Pieniężnej zbierze się w przyszłym tygodniu, a konkretnie w środę 9 października.
Na ostatnim posiedzeniu RPP wstrzymała się od podwyżki (po raz pierwszy od roku), jednak nowe dane z gospodarki oraz nowa projekcja inflacji i PKB, z którymi zapozna się Rada, mogą ją przekonać do wznowienia zacieśniania polityki monetarnej. Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 6,75 proc.
🟢 Zobacz też: W co inwestować w dobie bardzo wysokiej inflacji? [Letnia Szkoła Giełdowa 2022]