Podsumowanie wyników Instal Kraków po trzech kwartałach 2022 roku było głównym tematem czatu inwestorskiego spółki, przygotowanego wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania inwestorów odpowiadał Piotr Juszczyk – Prezes Zarządu, Małgorzata Kozioł – Członek Zarządu, Dyrektor Pionu Prawnego oraz Rafał Rajtar – Członek Zarządu i Dyrektor Finansowy spółki. Rozmawiano również o sytuacji rynku deweloperskiego w Polsce, a także wpływie wzrostu stóp procentowych na działalność firmy.
Poproszony o ocenę wyników za trzy kwartały 2022 roku, zarząd Instal Kraków stwierdził: Mając na uwadze sytuację geopolityczną i makroekonomiczną, wyniki po 3 kwartałach zarząd ocenia jako dobre. W związku z rozpoczęciem w czwartym kwartale 2022 roku przenoszenia własności w ramach naszej nowej inwestycji przy ulicy Mierzeja Wiślana zarząd oczekuje poprawienia wyniku w segmencie deweloperskim, a w konsekwencji wyniku spółki.
Pytano także o czynniki mające wpływ na spadek przychodów i zysku netto w ujęciu rocznym w okresie pierwszych trzech kwartałów 2022 roku.
- W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku spółka dysponowała ograniczoną pulą lokali mieszkalnych możliwych do objęcia przeniesieniem własności. Źródłem przychodów spółki w segmencie deweloperskim w I-III kwartale 2022 roku był niemal wyłącznie etap VI i II inwestycji Osiedle Podgaje. Etap I osiedla „Mierzeja Wiślana”, obejmujący 138 lokali mieszkalnych uzyskał pozwolenie na użytkowanie i przychód z ich sprzedaży będzie rozpoznawany w czwartym kwartale 2022 roku. Jednocześnie, bardzo istotnym czynnikiem w tym segmencie było spowolnienie koniunktury na rynku nieruchomości, w tym osłabienie popytu w odniesieniu do oferty spółki, spowodowane znacznymi podwyżkami stóp procentowych oraz skutkami stanowiska KNF, obejmującego wytyczne dla banków w zakresie silnego zaostrzenia wymogów udzielania kredytów, a także szybko postępującą inflacją wpływającą na bieżące koszty życia konsumentów. Dodatkowym, niesprzyjającym czynnikiem, było rozpoczęcie inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę - tłumaczył zarząd spółki podczas czatu inwestorskiego.
Odpowiadając na kolejne pytanie dodano informację o wpływie inflacji na działalność spółki.
- Wysoka inflacja powoduje wzrost kosztów działalności, które nie zawsze udaje się rekompensować wzrostem przychodów - podano.
Dyskusja dotyczyła również zapasów spółki, które w porównaniu do stanu na koniec 2021 roku, na koniec trzeciego kwartału tego roku widocznie wzrosły.
- Większy poziom zapasów spółki wynika z prowadzonej budowy osiedla przy ulicy Mierzeja Wiślana, która kwalifikowana jest do robót w toku, a w konsekwencji do zapasów. Zapas ten zmniejszy wraz z zaawansowaniem procesu przenoszenia własności - powiedzieli przedstawiciele spółki.
Rynek deweloperski
Podczas czatu zwrócono uwagę, że według danych pochodzących ze sprawozdania finansowego spółki, w okresie od pierwszego do trzeciego kwartału 2022 roku Instal Kraków zawarł łącznie 145 umów przedwstępnych oraz 68 umów przenoszących własność lokali mieszkalnych.
- Po III kwartałach spółka odnotowała spadek rok do roku liczby zawartych umów przedwstępnych i deweloperskich (i w konsekwencji przenoszących własność) na poziomie podobnym jak pozostałe spółki w branży deweloperskiej. W naszym przypadku był to spadek umów przedwstępnych o około 27 procent . Mniejsza liczba przeniesień własności wynika także z koncentracji tego procesu w czwartym kwartale w ramach osiedla Mierzeja Wiślana – podał zarząd.
- Obecnie w sprzedaży są ostatnie 2 etapy Osiedla Podgaje oraz pierwszy etap Osiedla Mierzeja Wiślana w realizacji natomiast jest drugi etap inwestycji przy ulicy Mierzeja Wiślana. Rozpoczęliśmy proces wyboru wykonawcy na kolejny etap inwestycji przy ulicy Mierzeja Wiślana, który będzie budowany w przyszłym roku. Trwają prace projektowe i przygotowawcze w zakresie pierwszego etapu inwestycji przy ulicy Golikówka w Krakowie oraz planowanej inwestycji w Zabrzu - odpowiedział na kolejne pytanie dotyczące aktualnych inwestycji, zarząd Instal Kraków.
Pytano także o zakupy gruntów, jakich dokonuje spółka.
- Mając na uwadze spadek podaży gruntów pod inwestycje deweloperskie w ocenie zarządu spółki, każdy moment na zakup gruntu jest dobry, jeżeli oferowana nieruchomość jest atrakcyjna inwestycyjnie i cenowo – podali przedstawiciele spółki.
Na pytanie o miasta, które są w polu zainteresowania Instal Kraków w kwestii działalności deweloperskiej odpowiedziano: Spółka planuje inwestycję w centrum Zabrza, dalsze inwestycje w Krakowie oraz rozpoznaje rynek nieruchomości w Katowicach.
Dodano także, że stan koniunktury na rynku mieszkaniowym nie powoduje zmiany podejścia zarządu do segmentu deweloperskiego.
Pytano również o przewidywane spowolnienie na rynku mieszkaniowym.
- Ewentualne spowolnienie na rynku mieszkaniowym będzie zależne od dalszego kształtowania się stóp procentowych, polityki kredytowej, inflacji oraz sytuacji gospodarczej Polski. Oczekujemy poprawy wraz z poprawą tych czynników – mówił zarząd.
Stopy procentowe
Kolejnym tematem poruszonym podczas czatu inwestorskiego był wypływ wzrostu stóp procentowych na działalność deweloperską spółki oraz jej zadłużenie.
- Podwyżki stóp procentowych oraz zaostrzenie przez banki wymogów udzielania kredytów mieszkaniowych są istotnym czynnikiem wpływającym na spowolnienie koniunktury w branży deweloperskiej i w konsekwencji na wyniki sprzedaży spółki. Po trzech kwartałach spółka odnotowała spadek rok do roku liczby zawartych umów przedwstępnych i deweloperskich na poziomie podobnym jak pozostałe spółki w branży deweloperskiej. W naszym przypadku był to spadek o około 27 procent - podano podczas czatu inwestorskiego.
Z uwagi na tę sytuację, zdecydowana większość klientów spółki to obecnie klienci gotówkowi (ponad 80 procent).
Z kolei w kwestii zadłużenia spółki podano: Stan kredytów jest istotny w całej sumie bilansowej spółki i dotyczy zasadniczo działalności na rynku niemieckim. Spółka nie odczuwa znaczącej presji z tytułu obsługi tego zadłużenia.
Działalność zagraniczna i budowlano montażowa
Na pytanie o część przychodów, jaką stanowi zagraniczna działalność spółki, przedstawiciele zarządu odpowiedzieli: Po trzech kwartałach przychody z działalności zagranicznej spółki stanowią 27 procent całkowitych przychodów.
W przypadku rynku inwestycji budowlano-montażowych w Polsce podano z kolei, że spółka dostrzega ich spadek, w szczególności na rynku zamówień publicznych.
Pytano również o skutki ewentualnego ograniczenia wielkości środków pochodzących z Unii Europejskiej na sektory, w których Instal Kraków działa.
- Ograniczenie wielkości środków pochodzących z Unii Europejskiej może wpłynąć na działalność spółki w segmencie budowlano-montażowym, gdzie koncentruje się na generalnym wykonawstwie zamówień publicznych finansowanych ze środków unijnych - wyjaśniono.
Otoczenie gospodarcze spółki
- Czy przewidywane przez ekonomistów spowolnienie gospodarcze w Polsce, wpłynie negatywnie na spółkę i w jakim stopniu? - pytał jeden z inwestorów.
- Spowolnienie gospodarcze wpływa na działalność spółki podobnie jak na działalność wszystkich innych podmiotów w branżach, w których obecna jest spółka. Jako najistotniejsze zagrożenie spółka postrzega dalsze spowolnienie koniunktury na rynku nieruchomości mieszkaniowych, a także dalsze wzrosty cen surowców, materiałów i usług - wyjaśnił zarząd Instal Kraków.
Polityka informacyjna
Pojawiło się również pytanie o sposób komunikowania się spółki z rynkiem.
- Instal Kraków stosunkowo rzadko dzieli się informacjami z inwestorami w formie raportów bieżących. Czy planujecie Państwo poprawę komunikacji z rynkiem? - pytał jeden z inwestorów biorących udział w czacie.
- Spółka raportuje wszystkie zdarzenia wymagane przez przepisy prawa oraz w przypadkach w których te przepisy na to pozwalają. Nadto Zarząd opisuje szczegółowo sytuację Spółki w raportach okresowych i jest zawsze obecny na Walnych Zgromadzeniach - mówili przedstawiciele firmy.
Dywidenda
Pytano także o kwestie związane z dywidendą, w tym m.in. politykę dywidendową i wpływ wyników na jej wysokość.
- Czynnikami uwzględnianymi przez zarząd przy podejmowaniu decyzji, co do rekomendacji o wypłacie dywidendy jest: poziom osiągniętego zysku, płynność finansowa i planowane inwestycje. Zarząd, co do zasady stara się rekomendować wypłatę dywidendy. Ostateczna decyzja w tym zakresie należy do akcjonariuszy i zdarza się, że odbiega od tej rekomendacji – podsumowanie zarząd Instal Kraków.