Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (28.11.2022) – DAX i WIG20 przed ważnym oporem

Skomentuj artykuł
© Whyframeshot - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Notowania DAX znajdują się pod ważnym oporem, który rozpoczyna się w strefie od okolic 14566 pkt. i wynika z kilku lokalnych szczytów. Wyżej znajduje się bardzo mocny opór w okolicach 14845 pkt. związany między innymi z konsolidacją z 2021 roku i późniejszym jej przebiciem dołem. Na notowaniach widzimy układ klina zwyżkującego (lepiej widoczny na niższych interwałach np. godzinowym), a dodatkowo oscylatory sygnalizują mocne wykupienie. Prawdopodobnie niebawem indeks przejdzie do korekty, co by było naturalne z uwagi na bardzo mocną falę wzrostową z października i listopada. Na tą chwilę wsparcia należy się spodziewać w okolicach 14135 pkt., a niżej 13947 pkt. Jednak w średnim terminie wygląda na to, że hossa może być kontynuowana. Notowania znajdują się powyżej średniej MA200, a ostatnia fala przekroczyła 20% wzrostu, co powinno być potwierdzeniem hossy.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG20

Notowania polskiego WIG20 znajdują się po bardzo mocnej fali wzrostowej, która zatrzymała się na razie w okolicach średniej MA200, pod oporem 1781 pkt. Oscylatory wskazują na mocne wykupienie. Jeśli bykom starczy sił, to mogłyby próbować ruszyć ponownie w kierunku oporu okolic 1781 pkt, a wyżej pokusić się o wybicie stop lossów z okolic 1800 pkt. Niestety wygląda na to, że korekta jest nieuchronna, a pierwszego istotniejszego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 1655 pkt., a następnego w okolicach 1600 pkt. Na tą chwilę wygląda na to, że możemy mieć do czynienia z pierwszą falą hossy, a analizując wcześniejsze tego typu fala z lat ubiegłych ruch wzrostowy może być bardzo dynamiczny, praktycznie bez przystanków. Na tą chwile jednak należy oczekiwać, że do gry wejdzie większa ilość niedźwiedzi, sprowadzając notowania w kierunku testu strefy 1655 pkt. - 1600 pkt.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie