Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, sWIG80, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.
DAX
Notowania DAX znajdują się pod ważnym oporem, który rozpoczyna się w strefie od okolic 14566 pkt. i wynika z kilku lokalnych szczytów. Wyżej znajduje się bardzo mocny opór w okolicach 14845 pkt. związany między innymi z konsolidacją z 2021 roku i późniejszym jej przebiciem dołem. Na notowaniach widzimy układ klina zwyżkującego (lepiej widoczny na niższych interwałach np. godzinowym), a dodatkowo oscylatory sygnalizują mocne wykupienie. Prawdopodobnie niebawem indeks przejdzie do korekty, co by było naturalne z uwagi na bardzo mocną falę wzrostową z października i listopada. Na tą chwilę wsparcia należy się spodziewać w okolicach 14135 pkt., a niżej 13947 pkt. Jednak w średnim terminie wygląda na to, że hossa może być kontynuowana. Notowania znajdują się powyżej średniej MA200, a ostatnia fala przekroczyła 20% wzrostu, co powinno być potwierdzeniem hossy.
DAX – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
WIG20
Notowania polskiego WIG20 znajdują się po bardzo mocnej fali wzrostowej, która zatrzymała się na razie w okolicach średniej MA200, pod oporem 1781 pkt. Oscylatory wskazują na mocne wykupienie. Jeśli bykom starczy sił, to mogłyby próbować ruszyć ponownie w kierunku oporu okolic 1781 pkt, a wyżej pokusić się o wybicie stop lossów z okolic 1800 pkt. Niestety wygląda na to, że korekta jest nieuchronna, a pierwszego istotniejszego wsparcia należy oczekiwać w okolicach 1655 pkt., a następnego w okolicach 1600 pkt. Na tą chwilę wygląda na to, że możemy mieć do czynienia z pierwszą falą hossy, a analizując wcześniejsze tego typu fala z lat ubiegłych ruch wzrostowy może być bardzo dynamiczny, praktycznie bez przystanków. Na tą chwile jednak należy oczekiwać, że do gry wejdzie większa ilość niedźwiedzi, sprowadzając notowania w kierunku testu strefy 1655 pkt. - 1600 pkt.
WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |