Najnowsze dane o inflacji w Polsce pokazały, że dynamika cen towarów i usług konsumpcyjnych wreszcie spadła. Niestety, nie oznacza to, że z całą pewnością jej szczyt mamy za sobą.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w listopadzie 2022 r. inflacja sięgnęła 17,4% w ujęciu roczny. To poziom zbliżony do konsensusu ekonomistów (17,9%), który zakładał powtórkę z października (17,9%).
Tym samym jest to pierwszy spadek inflacji liczonej rok do roku od lutego 2022 r. Wówczas spadek dynamiki wywołany był wprowadzeniem przez rząd tzw. „tarczy antyinflacyjnej”. Obecnie ekonomiści szacują, że szczyt inflacji może wypaść na pierwszy kwartał przyszłego roku, gdy bazą dla rocznej dynamiki będzie ostatni okres sprzed inwazji Rosji na Ukrainę.
🟢 Zobaczt też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?
Z kolei w ujęciu miesięcznym inflacja w listopadzie 2022 r. wyniosła 0,7%. Ekonomiści tymczasem oczekiwali wzrostu o 0,9% po tym, jak w październiku GUS zaraportował 1,8% w tej kategorii.
Inflacja nie tylko wreszcie spadła, ale i wreszcie wyraźnie pozytywnie zaskoczyła. pic.twitter.com/5gVEDADNrM
— Michał Żuławiński (@M_Zulawinski) November 30, 2022
Inflacja hamuje z paliwami i energią
Dane opublikowane przez GUS stanowią tzw. szybki szacunek. Oznacza to, że raport pozbawiony jest wielu szczegółowych aspektów i ulec może jeszcze rewizji. Finalne dane o inflacji w listopadzie poznamy w czwartek 15 grudnia o 10:00.
Obecnie wiemy, że we wszystkich trzech wyróżnionych kategoriach w mijającym miesiącu odnotowano silnie dwucyfrową roczną dynamikę cen. Jednocześnie w ujęciu miesięcznym wzrosty były wyraźnie niższe, zaś nośniki energii i paliwa wręcz potaniały.
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 22,3% r/r oraz 1,6% m/m
- Nośniki energii: 36,8% r/r oraz -0,1% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: 15,5% r/r oraz -1,2% m/m
W danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozbicie inflacji na znacznie więcej kategorii.
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Inflacja w Polsce w listopadzie 2022 r. Komentarze ekonomistów
🇵🇱 Spadek inflacji w listopadzie z 17,9% do 17,4% (flash). Bazowa przemieściła się z 11,0% do okolic 11,3-11,4%. Inflacja z dużym zaskoczeniem dla rynku, z małym dla nas 🤓 pic.twitter.com/T54ejk5eRf
— mBank Research (@mbank_research) November 30, 2022
CPI za listopad nisko 17,4%r/r vs oczekiwane 17,9-18%r/r. Powodem zaskoczenia jest krajowa energia (dużo węgla dopłynęło), jednak inne komponenty wciąż wysoko, duży skok cen żywności, bazowa 11.3%r/r vs 11.0%r/r. Podobnie w Europie. EBC boi cię uporczywości bazowej, my również.
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) November 30, 2022
Inflacja w Polsce hamuje, i to mocniej od najniższych prognoz! Ceny konsumenckie w listopadzie były 17,4% wyższe niż rok wcześniej. W październiku wskaźnik przybrał najwyższą od 1996 r. wartość 17,9% r/r. Szczyt inflacji wciąż jednak przed nami, a inflacja bazowa nie odpuszcza. pic.twitter.com/YXvQC2vFKh
— Bartosz Sawicki (@BPSawicki) November 30, 2022
Szczyt inflacji wypadnie w lutym - spodziewamy się, że wzrost cen przekroczy 20%. Przywrócenie wyższych stawek VAT na energię elektryczną, paliwo i gaz, podniesie lekko ścieżkę inflacji, pomimo zamrożenia taryf URE. Początek roku przyniesie także wzrost cen usług. pic.twitter.com/R4koLJiPy6
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) November 30, 2022
No to mamy pierwszy od połowy ubiegłego roku spadek inflacji (nie licząc wprowadzenia Tarczy w lutym). W listopadzie inflacja obniżyła się do 17,4%. Uwagę zwraca spadek m/m cen energii (pewnie za sprawą węgla). Inflacja bazowa pozostaje w trendzie rosnącym (wzrost do ok. 11,3%). pic.twitter.com/YVXZh1sp8Q
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) November 30, 2022
RPP zbierze się za tydzień
Dla przypomnienia – roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. O tym, że jeszcze długo będziemy daleko od celu, świadczył m.in. ostatni zestaw projekcji inflacyjnych NBP. Mimo tego obrazu przyszłości, RPP nie zdecydowała się na podwyżkę stóp procentowych. Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 6,75 proc.
Kolejne i ostatnie w tym roku posiedzenie RPP zaplanowano na środę 7 grudnia. Od 2023 r. wróci tradycja dwudniowych posiedzeń, które kończyć będą się decyzją ws. stóp procentowych. Po raz pierwszy po Nowym Roku RPP zbierze się 3-4 stycznia.