Chat with us, powered by LiveChat

Dni bez sesji na GPW w 2023 r.

Skomentuj artykuł

Układ kalendarza sprawia, że w 2023 r. na GPW będzie więcej dni bez sesji niż w 2022 r. Tyle samo dni wolnych od handlu będą mieli inwestorzy z Wall Street, choć oczywiście oba kalendarze różnią się od siebie.

 

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie publikuje listę dni bez sesji w miesiącach letnich, kiedy jeszcze mało kogo interesuje przyszłoroczny kalendarz. Z racji tego, że zbliżamy się do końca 2022 r., przypominamy to zestawienie.

 

Zgodnie z Uchwałą Nr 509/2022 zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, w 2023 r. sesje giełdowe nie odbędą się w następujące dni:

 

Dni bez sesji na GPW w 2023 r.
1 Trzech Króli 6 stycznia, piątek
2 Wielki Piątek 7 kwietnia, piątek
3 Poniedziałek Wielkanocny 10 kwietnia, poniedziałek
4 Święto Pracy 1 maja, poniedziałek
5 Święto Konstytucji 3 maja 3 maja, środa
6 Boże Ciało 8 czerwca, czwartek
7 Święto Wojska Polskiego 15 sierpnia, wtorek
8 Wszystkich Świętych 1 listopada, środa
9 Boże Narodzenie 25 grudnia, poniedziałek
10 Drugi dzień Świąt 26 grudnia, wtorek
Źródło: GPW

 

Nie wszystkie dni wolne od sesji na GPW są dniami wolnymi od pracy. W przyszłym roku jedyny taki przypadek stanowić będzie Wielki Piątek. Od kilku lat GPW nie handluje też w Wigilię oraz Sylwestra, jednak dni te w 2023 r. wypadną w niedzielę.

 

W wyjątkowych sytuacjach na GPW handel nie odbywa się z powodów innych niż święta. Tak było np. w 2013 r., gdy debiutował system informatyczny UTP, zastępujący wysłużony Warset. Giełda nie handlowała wówczas 16 kwietnia, a więc w swoje urodziny. Obecnie GPW pracuje nad nowym, autorskim systemem (WATS – Warsaw Automate Trading System), jednak jego wdrożenie zaplanowane jest dopiero na pierwszy kwartał 2024 r. Póki co, nie wiadomo, czy będzie się to wiązało z dodatkowym dniem wolnym od handlu.

 

Dodatkowe dni wolne zarządzano także w 2018 r. – najpierw 2 stycznia (ze względu na wprowadzenie regulacji MiFID II) oraz 12 listopada, gdy na poziomie ogólnopaństwowym ustanowiono dodatkowy dzień wolny od pracy, w związku ze stuleciem odzyskania niepodległości.

 

Na Wall Street też 10 dni bez handlu

Nikogo nie zaskoczy, że układ dni bez sesji na innych giełdach jest odmienny od tego obowiązującego na GPW. Największy wpływ na polski rynek mają dni świąteczne na Wall Street, co ma związek z istotną rolą inwestorów zagranicznych na GPW.

 

Amerykanie są jednak mistrzami długich weekendów, gdyż większość ich dni wolnych od handlu (i od pracy) obchodzona jest w poniedziałki. Tak jest też z Nowym Rokiem, który w 2023 r. przypada w niedzielę, ale w USA obchodzony będzie 2 stycznia. W efekcie Wall Street handel zacznie dzień później niż wiele giełd europejskich, w tym GPW.

 

Dni bez sesji na NYSE w 2023 r.
1 Nowy Rok 2 stycznia, poniedziałek
2 Dzień Martina Luthera Kinga 16 stycznia, poniedziałek
3 Urodziny Waszyngtona 20 lutego, poniedziałek
4 Wielki Piątek 7 kwietnia, piątek
5 Dzień Pamięci Narodowej 29 maja, poniedziałek
6 Dzień Wyzwolenia 19 czerwca, poniedziałek
7 Dzień Niepodległości 4 lipca, wtorek
8 Dzień Pracy 4 września, poniedziałek
9 Święto Dziękczynienia 23 listopada, czwartek
10 Boże Narodzenie 25 grudnia, poniedziałek
Źródło: NYSE

 

 

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie