Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.
DAX
Notowania DAX w ubiegłym tygodniu wybiły dołem z klina zwyżkującego, co przypuszczaliśmy tydzień temu. Na niekorzyść niedźwiedzi wybicie to było bardzo płytkie. Siła byków wciąż jest wysoka i mimo, iż na ostatniej świecy z piątku, która przybrała kształt szpulki widzimy zawahanie, to jednak wciąż popyt rozdaje karty. Na tą chwilę notowania znajdują się pod ważną strefą wsparcia okolic 14566 pkt. Ciągle możliwe jest podbicie w kierunku 14845 pkt., tak jak to miało miejsce 29.03.2022, jednak wydaje się, że naturalną koleją rzeczy powinna być korekta ostatniego ruchu wzrostowego, szczególnie z uwagi na bardzo wysoko usytuowane oscylatory. RSI wyszło spoza swojego kanału i obecnie notuje poziom 71 pkt., sygnalizując „wykupienie”. Dodatkowo aktualny układ tworzy w tej chwili niewielki podwójny szczyt, który mógłby być rozegrany w dół. Wsparcia należy upatrywać w okolicach 14135 pkt., a niżej na poziomie 13947 pkt.
DAX – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |
WIG20
Notowania WIG20 utknęły w konsolidacji pod ważnym oporem okolic 1781 pkt. Na tą chwilę kurs zdołał wyjść ponad średnią MA200 w czwartek, ale już kolejnego dnia sesyjnego znalazł się ponownie na re-teście wybicia, sugerując jego fałszywość. Całość układu przybrała formę flagi, jednak aby doszło do wybicia z takiej flagi górą, byłby to raczej niecodzienny widok na tym indeksie. Dodatkowo już w tej chwili wygląda na to, że układ może przeobrazić się w formę trendu bocznego. Na tą chwilę wciąż zakładanym scenariuszem bazowym, po tak mocnym wzroście powinna być korekta wspomnianej fali wzrostowej, jednak popyt wciąż nie odpuszcza. Wsparcia należy spodziewać się w okolicach strefy 1655 pkt., a niżej w okolicach 1600 pkt. Natomiast w przypadku przebicia górą istotnego oporu na poziomie 1781 pkt. można byłoby zakładać dalszą drogę w kierunku 1887 pkt. W średnim terminie wydaje się, że mamy do czynienia z rozpoczętą hossą na notowaniach, co może dawać pozytywne spojrzenie od strony technicznej na wiosnę 2023 roku.
WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny |
Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com |