Chat with us, powered by LiveChat

Poniedziałkowy przegląd techniczny (05.12.2022) – S&P500 na ważnym oporze

Skomentuj artykuł
© santiago silver - stock.adobe.com

Poniedziałkowy przegląd techniczny polskich i światowych indeksów, par walutowych, surowców i kryptowalut, w tym: DAX, SP500, NASDAQ, WIG20, WIG, złoto, ropa WTI, USD/PLN, EUR/USD oraz Bitcoin.

DAX

Notowania DAX w ubiegłym tygodniu wybiły dołem z klina zwyżkującego, co przypuszczaliśmy tydzień temu. Na niekorzyść niedźwiedzi wybicie to było bardzo płytkie. Siła byków wciąż jest wysoka i mimo, iż na ostatniej świecy z piątku, która przybrała kształt szpulki widzimy zawahanie, to jednak wciąż popyt rozdaje karty. Na tą chwilę notowania znajdują się pod ważną strefą wsparcia okolic 14566 pkt. Ciągle możliwe jest podbicie w kierunku 14845 pkt., tak jak to miało miejsce 29.03.2022, jednak wydaje się, że naturalną koleją rzeczy powinna być korekta ostatniego ruchu wzrostowego, szczególnie z uwagi na bardzo wysoko usytuowane oscylatory. RSI wyszło spoza swojego kanału i obecnie notuje poziom 71 pkt., sygnalizując „wykupienie”. Dodatkowo aktualny układ tworzy w tej chwili niewielki podwójny szczyt, który mógłby być rozegrany w dół. Wsparcia należy upatrywać w okolicach 14135 pkt., a niżej na poziomie 13947 pkt.

 

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

DAX – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

WIG20

Notowania WIG20 utknęły w konsolidacji pod ważnym oporem okolic 1781 pkt. Na tą chwilę kurs zdołał wyjść ponad średnią MA200 w czwartek, ale już kolejnego dnia sesyjnego znalazł się ponownie na re-teście wybicia, sugerując jego fałszywość. Całość układu przybrała formę flagi, jednak aby doszło do wybicia z takiej flagi górą, byłby to raczej niecodzienny widok na tym indeksie. Dodatkowo już w tej chwili wygląda na to, że układ może przeobrazić się w formę trendu bocznego. Na tą chwilę wciąż zakładanym scenariuszem bazowym, po tak mocnym wzroście powinna być korekta wspomnianej fali wzrostowej, jednak popyt wciąż nie odpuszcza. Wsparcia należy spodziewać się w okolicach strefy 1655 pkt., a niżej w okolicach 1600 pkt. Natomiast w przypadku przebicia górą istotnego oporu na poziomie 1781 pkt. można byłoby zakładać dalszą drogę w kierunku 1887 pkt. W średnim terminie wydaje się, że mamy do czynienia z rozpoczętą hossą na notowaniach, co może dawać pozytywne spojrzenie od strony technicznej na wiosnę 2023 roku.

 

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

WIG20 – analiza wykresu, interwał dzienny

 Źródło: opracowanie własne na podstawie wykresu wygenerowanego w serwisie pl.tradingview.com

 

Dalsza część artykułu jest dostępna za darmo po zalogowaniu tylko dla członków SII z rozszerzoną składką.

Dla członków SII dostęp jest bezpłatny.

Zostań członkiem SII

Autor artykułu

 

Janusz Grabowski, analityk techniczny Janusz Grabowski, analityk techniczny

Absolwent Politechniki Białostockiej najpierw na kierunku politologia, a następnie zarządzanie przedsiębiorstwem. Przedsiębiorca branży e-commerce. Od wielu lat związany z rynkami finansowymi, jako pasjonat i inwestor indywidualny. Miłośnik stosowania analizy technicznej. Bardzo aktywny na twitterze. Prowadząc tam konto pod pseudonimem JanoGra dzięki swojemu zamiłowaniu i merytorycznym wypowiedziom osiągnął duża popularność w krótkim czasie.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie