Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Ekipa Holding. „Szeroko badamy wpływ AI na branżę”

Skomentuj artykuł

Jak dobrze ma się Ekipa? Spotkanie z Zarządem Ekipy - pod takim hasłem miał miejsce czat inwestorski ze spółką Ekipa Holding zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania inwestorów odpowiadał Łukasz Wojtyca, Prezes Zarządu Ekipy, pełniący również funkcję prezesa w spółkach Ekipatonosi oraz GGBAY, a także Członka Zarządu w Laniakea Pictures. W spotkaniu brał także udział Filip Bielecki, wiceprezes zarządu Ekipy.

 

Odpowiadając na pytanie o ocenę działalności Ekipy Holding w 2022 roku, Łukasz Wojtyca wyjaśnił: Nie ma co ukrywać, że rok 2022 był dla nas zaskakujący. Całą Polską wstrząsnęła informacja o rozpadzie Ekipy jako grupy influencerskiej i można przyznać, że pewien etap dla naszej firmy się zakończył. Mimo, że rynek początkowo źle zareagował na te informacje to w chwili obecnej nie odczuwamy już negatywnych następstw tego wydarzenia. Ekipa ma się bardzo dobrze co pokazują wyniki za 2022 rok, pomimo jak wcześniej napisałem - trudności związanych ze zmianami osobowymi w grupie.

 

Pytano również o kwestie wynagrodzeń w spółce.

 

- Wszelkie rozliczenia z naszymi twórcami odbywają się przez naszą spółkę, na zasadach rynkowych zostawiając sobie marże. Dlatego tak dużą pozycją w naszym bilansie są usługi obce - podał przedstawiciel zarządu.

 

W dalszej części czatu Łukasz Wojtyca dodał: Nie pokazaliśmy jeszcze efektów naszych inwestycji, co znacząco powinno zmienić postrzeganie naszej firmy.

 

- Ekipa Holding powstała, aby misja Ekipy czyli “dajemy szeroko pojętą rozrywkę” wynieść na inny lvl, stąd inwestycje w tworzenie seriali i gier, które już w tym roku powinny mieć swoją premierę. Walcharz inwestycji EH jest bardzo szeroki, bardziej szczegółowe informacje publikujemy w ogólnodostępnych raportach okresowych (np miesięcznych) - mówił Wojtyca podczas czatu.

 

- Dlaczego zarząd Ekipy Holding zdecydował się na wydłużenie okresu amortyzacji firmy? - pytał jeden z inwestorów.

 

- W naszym przypadku zmieniliśmy sposób amortyzacji, wydłużając jej okres na 8 lat i amortyzując tylko wartość BBI zgodnie z MSSF3. Pomoże to spółce uniknąć księgowania dużych odpisów przez kolejne lata. Nasza decyzja uzgodniona z audytorem, wynika również z modyfikacji przepisów. Wcześniej wystarczył coroczny test na utratę wartości spółki, a teraz należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Takie podejście ma na celu zapewnienie celniejszej czytelności wyników finansowych oraz uniknięcie zaburzeń w odczytach wyników finansowych spółki - wyjaśnił Filip Bielecki.

 

Pytano również o poziom przychodów z wyłączeniem działalności influencerskiej.

 

- Jesteśmy w głównej mierze spółką opartą o influencerów. Nasze produkty FMCG czy inne pośrednie działalności są skorelowane z twórcami. Dążymy jednak aby ta proporcja się zmieniła - po to powstała EKIPA Holding SA - podano podczas czatu.

 

Inwestor poprosił również o wyjaśnienie, na jakie segmenty dzieli się działalność Ekipy Holding.

 

- Ekipa Holding jako cała Grupa Kapitałowa dzieli się na segmenty produkcji filmowej, kreacji, wsparcia i obsługi Influencerów, gamingu, konfekcji i sprzedaży odzieży - wyjaśniono.

Lody Chmurka i Burza

- W tym roku wprowadziliśmy do sprzedaży nowe lody Chmurka i Burza. Pierwsze sygnały z rynku są obiecujące, lody szybko się wyprzedają, a klienci domawiają następne partie - wyjaśnił Filip Bielecki odpowiadając na pytanie dotyczące lodów.

Twoje 5 Minut

Na pytanie o potencjał przychodowy show Twoje 5 Minut odpowiedziano: Samo show ma za zadanie wyłonić nowe gwiazdy dla Ekipy. Ich potencjał przychodowy jest widoczny od pierwszych dni ich pracy z nami. Ekipa zarabia w głównej mierze na reklamach, a do nich potrzebna jest przestrzeń reklamowa. Tę właśnie przestrzeń reklamową dla naszych influencerów wytworzył program T5M. Będziemy skupiać się nad budowaniem ich marek osobistych.

 

Pytano również o trzecią edycję tego projektu.

 

- Decyzja w tym temacie jeszcze nie zapadła. Jesteśmy świeżo po finale T5M2, więc skupiamy się teraz na rozwoju naszych nowych influenecerów - powiedział Łukasz Wojtyca.

Karol Friz Wiśniewski

Podczas czatu inwestorskiego pojawiła się również kwestia oglądalności kanału Karola Friza Wiśniewskiego.

 

- U Karola liczba subskrybentów jest już tak ogromna, że przyrosty są niewielkie. O wiele większe znaczenie mają jednak wyświetlenia bo one bezpośrednio przekładają się na reklamy i finanse, a jak pewnie wiecie Karol zostawia w firmie cały przychód z reklam jaki jego kanały zarabiają. W grudniu FRIZ miał ok. 13 mln wyświetleń, ale gdy zaczęła się emisja T5M2 to te liczby znacząco się zwiększyły. Styczeń- 28 mln Luty - 48 mln Marzec - 50 mln wyświetleń - ujawniono podczas czatu.

 

Pytano także o wpływ sytuacji osobistej Karola "Friza" Wiśniewskiego, na jego aktywność na kanale.

 

- Karol ma bardzo dobry plan jak połączyć ze sobą obowiązki influencerskie i ojcostwo. Od kilku ms pracujemy nad przydziałem obowiązków (szczególnie pomiędzy naszą dwójką), który ma w tym pomóc - mówił Wojtyca.

Nowe talenty

- W branży rozrywkowej ważna jest innowacyjność. Czy obserwujecie Państwo rynek internetowy celem wyłonienia nowych talentów? - pytano podczas czatu.

 

- Myślę, że jesteśmy w tym liderem w Polsce. Szczególnie Karol Friz skupia się na analizie i innowacji w rozrywce. Np. teraz bardzo szeroko badamy wpływ AI na branżę i zaczynamy z niej korzystać aby optymalizować treści - mówił Wojtyca.

 

Poruszono również temat deadlinów w działalności spółki.

 

- Deadline są dla nas trudne do oszacowania. Pionierska działalność Laniakea dopiero w tym roku otrzyma pierwsze deadline. Do tej pory nie nakładaliśmy ich na nią, ze względu na kreatywny etap działalności - odpowiedziano.

Lock-up akcji i plany rozwoju

Poproszono o ocenę decyzji dotyczącej lock-upów akcji spółki posiadanych przez głównych akcjonariuszy na okres 10 lat.

 

- Było to bardzo dobre posunięcie i pokazuje długoterminowe intencje głównych akcjonariuszy, którzy wierzą w rozwój spółki - podał przedstawiciel Ekipy Holding.

 

W kwestii planów rozwoju powiedziano: Konsekwentnie realizujemy ogłoszoną strategię. W tym roku zaprezentujemy Wam pierwsze efekty tego do czego Ekipa Holding została powołana, czyli wzniesienia dostarczanej przez nas rozrywki na wyższy poziom. Trafią do Was pierwsze efekty naszej pracy.

KNF

W czacie inwestorskim nawiązano również do sprawy wszczętego przez KNF postępowania wyjaśniającego dotyczącego obrotu akcjami Ekipy Holding.

 

- KNF ma za zadanie monitorowanie rynku finansowego, zapobieganie i wykrywanie nieprawidłowości oraz egzekwowanie przestrzegania przepisów prawa. Dowiedzieliśmy się o tym z ogólnodostępnego komunikatu KNF. My jako spółka nie mamy wpływu na decyzje inwestycyjne naszych akcjonariuszy. Czekamy na wyjaśnienie sprawy przez KNF - wyjaśnił przedstawiciel Ekipy Holding.

Zmiana prezesa i dywidenda

Na pytanie o powody, jakie stoją za rezygnacją Krzysztofa Misiałkiewicza ze stanowiska prezesa zarządu w Ekipie Holding odpowiedziano: Zmiana nastąpiła ponieważ chcieliśmy powrotu do swojego DNA. Chcieliśmy wrócić do korzeni i pokazać, że Ekipa to ludzie. Krzysiek wykonał kawał pracy, za który jesteśmy mu wdzięczni, ale aby Ekipa była bardziej kojarzona z rozrywką, do zarządu powołaliśmy Łukasza, który był od początku i misję ma we krwi. Krzysiek swoje doświadczenie zawodowe kontynuuje w Ekipie i zarządza obszarem FMC.

 

Na pytanie o dywidendę wyjaśniono: Aktualnie jesteśmy na etapie rozwoju i wciąż jesteśmy młodą spółką. Nie jest to etap na konsumowanie zysków. Wszystkie zyski na dzień dzisiejszy chcemy reinwestować. 

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie