W korespondencji ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych, Torpol odniósł się do licznych głosów krytyki dotyczących braku rekomendacji wypłaty dywidendy za 2022 r. Spółka odsyła do archiwalnego raportu i (póki co) uznaje, że to wystarczy.
W środę 19 kwietnia opisaliśmy elektryzującą inwestorów informację dotyczącą braku rekomendacji wypłaty dywidendy za 2022 r. ze strony zarządu Torpol SA. Spółka, która w ubiegłym roku zanotowała rekordowe zyski, postanowiła przeznaczyć środki na zwiększenie kapitału rezerwowego oraz Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Więcej na ten temat w artykule: Torpol w centrum uwagi. Dywidendy nie będzie, inwestorzy czekają na wyjaśnienia.
Tego samego dnia zwróciliśmy się do spółki o udzielenie komentarza do bieżących wydarzeń. W piątek 21 kwietnia otrzymaliśmy odpowiedź, którą omówimy poniżej.
– W związku z pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi opublikowanej rekomendacji Zarządu spółki TORPOL S.A. [Spółka] z dnia 18 kwietnia 2023 r. i odpowiadając na Pańskiego maila, chcę zwrócić uwagę na stanowisko Zarządu Spółki ws. wypłaty z zysku opublikowane w ramach raportu bieżącego nr 38/2022 z dnia 24 października 2022 r. Przesłanki stojące u podstaw wówczas opublikowanego stanowiska nie ustały, wręcz przeciwnie – pozostają aktualne i kluczowe dla Spółki. Sytuacja rynkowa i perspektywy branży nie tylko się nie poprawiły, wręcz przeciwnie, obserwujemy pogorszenie – napisał w odpowiedzi na naszą korespondencję Łukasz Sychowski, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w Torpol SA.
Raporty, o których mowa dotyczą rekomendacji zarządu ws. wypłaty dywidendy (raport bieżący 15/2023 z 18 kwietnia) oraz odpowiedź zarządu na żądanie jednego z akcjonariuszy dotyczącego wypłaty jednorazowej, specjalnej dywidendy związanej z dobrym i wynikami finansowymi spółki (raport bieżący 38/2022 z 24 października).
Drugi z dokumentów zawiera uzasadnienie odmowy przychylenia się do wniosku akcjonariusza. Wśród argumentów pojawiały się przede wszystkim kwestie dotyczące otoczenia politycznego i gospodarczego.
Fragment raportu bieżącego Torpol SA z 24 października 2024 r.
Zarząd Emitenta, po analizie i uwzględnieniu szczegółowo opisanych powyżej przesłanek,
jednoznacznie negatywnie ocenia propozycję NN PTE dotyczącą jednorazowej, dodatkowej wypłaty specjalnej dywidendy z zysku wypracowanego w poprzednich latach.
W opinii Zarządu Spółki proponowana wypłata może w istotny sposób wpłynąć na osłabienie sytuacji finansowej (w tym na utrzymanie kowenantów finansowych na wymaganym przez współpracujące instytucje finansowe poziomie) i płynność Spółki, jak również jej konkurencyjność, potencjał wykonawczy oraz zdolność do pozyskiwania nowych zamówień w najbliższej perspektywie. |
Jak poinformował nas przedstawiciel Torpol SA, spółka nadal podtrzymuje argumentację zaprezentowaną w październiku.
– W ww. stanowisku Spółka szczegółowo przedstawiła aktualną i prognozowaną sytuację rynkową oraz kluczowe ryzyka mogące w sposób istotny i negatywny wpłynąć na pogorszenie jej sytuacji finansowej, perspektyw czy możliwości dalszego rozwoju. Spółka przedstawiła również, w jaki sposób zamierza przeznaczyć posiadane środki finansowe. Zawarte w ww. stanowisku wyjaśnienia i argumentacja są w opinii Spółki wyczerpujące – dodał Łukasz Sychowski, Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej w Torpol SA.
– Chcemy jednocześnie podkreślić, że rekomendacja Zarządu Spółki odnośnie podziału zysku została pozytywnie zaopiniowana przez Radę Nadzorczą Spółki, a ostateczną decyzję ws. dywidendy, jej wysokości podejmują Akcjonariusze na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu – dodał przedstawiciel Torpolu.
Największym akcjonariuszem Torpolu jest Centralny Port Komunikacyjny, który w tym roku przejął udziały w spółce od TF Silesia (to również podmiot kontrolowany przez Skarb Państwa), zaś do 2014 r. udziały te posiadał Polimex-Mostostal. W akcjonariacie spółki znajdują się też fundusze inwestycyjne (nad progiem 5% tylko Nationale-Nederlanden oraz PKO, ale poniżej tego poziomu zapewne jest ich więcej) oraz liczni inwestorzy indywidualni.
Akcjonariat Torpol SA - stan na 05.04.2023 r.
Komentuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych
Inwestorzy zasługują na więcej
Nie ukrywam, że przedstawione stanowisko spółki i odesłanie do komunikatu z zeszłego roku nie przekonuje mnie. Cały czas do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych napływają zgłoszenia inwestorów, nierzadko dysponujących pakietami kilkudziesięciu tysięcy akcji Torpolu. Widać także głosy oburzenia na forach dyskusyjnych i w mediach społecznościowych.
Tłumaczenie inwestorom, że to tylko rekomendacja zarządu spółki, a ostateczną decyzję ws. wysokości dywidendy podejmują Akcjonariusze na Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu jest co najmniej naiwne. Trudno sobie bowiem wyobrazić, że taka rekomendacja zarządu została przedstawiona rynkowi bez konsultacji z głównym akcjonariuszem.
Zadeklarowaliśmy gotowość wobec spółki udostępnienia kanałów bezpośredniej komunikacji z inwestorami takimi jak czat inwestorski, webinar, czy dyskusja live na kanale YouTube Stowarzyszenia.
Dołącz do Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Sprawdź naszą ofertę