Chat with us, powered by LiveChat

mBank szykuje niespodziankę dla inwestorów. Chodzi o podatki od dywidend z USA

Skomentuj artykuł
© arsenypopel - stock.adobe.com

mBank pracuje nad udostępnieniem swoim klientom rozwiązania, które pozwoli płacić niższe podatki od amerykańskich dywidend. Efekty możemy zobaczyć jeszcze w bieżącym półroczu.

 

Tuż przed długim weekendem majowym informowaliśmy, że eMakler i BM mBank zapowiedziały niższe prowizje minimalne za inwestycje zagraniczne. Nowa tabela opłat i prowizji BM mBanku oraz usługi eMakler zacznie obowiązywać od 29 maja 2023 r. Okazuje się, że może to nie być koniec niespodzianek dla inwestorów inwestujących poza GPW.

 

Mowa o skorzystaniu z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartej pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Polską. Dzięki temu osoby inwestujące w amerykańskie spółki dywidendowe będą mogły obniżyć podatki od dywidend z 30% do 15% (w przypadku rezydencji podatkowej klienta w Polsce). Rozwiązanie takie jest możliwe dzięki formularzowi W-8BEN.

 

W Polsce podatek od dywidend wynosi 19%. Korzystając więc z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, od amerykańskiej dywidendy w USA zapłacimy 15%, zaś polskiemu fiskusowi należy oddać brakujące 4%. Bez formularza W-8BEN, w USA pobierany jest podatek w pełnej wysokości (30%), zaś w Polsce możemy odliczyć jedynie 15% podatku zapłaconego w innym kraju, przez co i tak musimy dopłacić 4%. Daje łączną stawkę opodatkowania na poziomie 34%.

 

🟢 Zobacz też: Podatki od inwestycji zagranicznych – część 1

 

Do tej pory możliwość skorzystania z W-8BEN swoim klientom oferowały DM Banku Handlowego, XTB (od stycznia 2022 r.) oraz DM BOŚ (od kwietnia 2022 r.). Jak wynika z oficjalnych zapowiedzi, do grona tego niebawem dołączyć ma mBank. Uniknąć podwójnego opodatkowania będą mogli zarówno klienci eMaklera, jak i posiadacze rachunku w BM mBanku. Co ciekawe, ma to się odbyć bez faktycznego składania osobnego formularza.

 

– Intensywnie pracujemy nad rozwiązaniem pozwalającym na stosowanie wobec uprawnionych klientów 15% preferencyjnej stawki podatku, która wynika z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania między USA a Polską, bez konieczności składania przez naszych klientów formularzy W-8 BEN. Wspomniany projekt jest już w bardzo zaawansowanej fazie. Nie jesteśmy jednak w stanie wskazać konkretnego terminu od kiedy będziemy mogli oferować obniżoną stawkę podatku od pożytków z amerykańskich papierów wartościowych, ponieważ ostatni etap wymaga działań ze strony IRS (Internal Revenue Service) – amerykańskiego organu podatkowego. Mamy nadzieję, że możliwość stosowania 15% stawki podatku z amerykańskich instrumentów pojawi się u nas do końca czerwca 2023 r. – poinformowało nas biuro prasowe mBanku.

Inwestorzy otwierają się na instrumenty zagraniczne

Poszerzenie oferty działających na polskim rynku domów maklerskich o W-8BEN to odpowiedź na narastający trend coraz częstszego inwestowania poza GPW. Potwierdzają to zarówno opinie przedstawicieli branży maklerskiej, jak i odpowiedzi inwestorów zebrane w trakcie ostatniego Ogólnopolskiego Badania Inwestorów.

 

 

Będziemy monitorować temat wprowadzania opisywanego korzystnego dla inwestorów rozwiązania w BM mBanku oraz innych domach maklerskich działających na polskim rynku.

 

🟢 Zobacz też: Jak zainwestowac w elektromobilność? Poznaj najważniejsze trendy i ETF-y [Analiza]

 

Przypominamy też o licznych zniżkach (w tym niższych prowizjach u brokerów), na które mogą liczyć członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w sekcji Zniżki.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie