W nowej strategii Giełdy Papierów Wartościowych na lata 2023-2027 zarysowano szereg inicjatyw dla inwestorów i emitentów. Warto je poznać przed nadchodzącym spotkaniem zarządu GPW z inwestorami indywidualnymi, które odbędzie się na WallStreet 27.
🔴 Aktualizacja: W piątek 26 maja 2023 r. o 10:00, w ramach konferencji WallStreet 27 odbyło się spotkanie inwestorów indywidualnych z Zarządem Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
W spotkaniu udził wzięli dr Marek Dietl, prezes zarządu GPW oraz Izabela Olszewska, członek zarządu GPW. Zapis spotkania dostępny jest w osobnym artykule. |
Na wstępie prezentacji, która odbyła się w Sali Notowań GPW w czwartek 25 maja o 14:00, prezes Marek Dietl nakreślił obecną sytuacją GPW – od wewnętrznych zmian w obrębie grupy, po otoczenie rynkowe czy porównanie polskiej giełdy z zagranicznymi odpowiednikami. To już druga strategia przedstawiana przez obecnego prezesa giełdy, więc nie zabrakło odniesień do dotychczasowych działań GPW.
– Decyzja, która została podjęta na przełomie 2017 i 2018 r., o tym, żeby wchodzić w nowe obszary, zaczyna nas upodabniać do najbardziej rozwiniętych giełd świata, do których chcemy doszlusować – powiedział Dietl.
Źródło: Prezentacja dotycząca nowej strategii GPW 2023-2027
– Widzimy nas jako cyfrową platformę wspierania rozwoju gospodarki – dodał prezes giełdy, po czym przekazał głos pozostałym członkom zarządu. Nowe inicjatywy skierowane do inwestorów przedstawiła Izabela Olszewska.
GPW dla inwestorów
Oto główne założenia strategii GPW na lata 2023-2027 dotyczące inwestorów:
- GPW chce, aby jej udział w obrotach polskimi spółkami był wyższy niż 80%
- Utworzenie nowego rynku Skarbowych Papierów Wartościowych dla inwestorów instytucjonalnych (w tym funduszy inwestycyjnych i zakładów ubezpieczeń), komplementarny do istniejącego rynku TBSP prowadzonego przez BondSpot
- Rozwój segmentu instrumentów pochodnych. Po uruchomieniu systemu informatycznego WATS, na GPW mają pojawić się opcje na akcje z fizyczną dostawą. Rozszerzenie kategorii instrumentów pochodnych o instrumenty stopy procentowej
- Wdrożenie autorskiego systemu transakcyjnego WATS
- Rozbudowa rynku futures o kontrakty na energię elektryczną czy gaz. Oferta instrumentów pochodnych w segmencie rolnym
- Rozwój GlobalConnect. Więcej notowanych podmiotów – najpierw duże spółki z Europy, w dalszej kolejności z USA
- Rozwój produktów ETP. Więcej ETF-ów, za sprawą już procedowanych zmian w prawie. Pojawienie się produktów z innych kategorii (Exchange-Traded Notes i Exchange-Traded Commodity)
- Gromadzenie i udostępnianie przez GPW raportów spółek giełdowych w formacie XBRL (również z rynku alternatywnego)
- Gromadzenie i udostępnianie przez GPW danych o działaniach ESG spółek. Rozwój oferty indeksowej w obszarze zrównoważonych finansów
- Stworzenie grupy produktów przeznaczonych dla traderów (m.in. rozbicie order flow).
- Potencjalne rozszerzenie oferty o dane alternatywne (np. analiza sentymentu, analiza mediów, nowcasting w oparciu o dane makroekonomiczne)
- Uruchomienie rynku obrotu stokenizowanymi aktywami niefinansowymi (zaawansowana faza prac zapowiedzianych jeszcze w poprzedniej strategii)
- Rozbudowa narzędzia GPW STORK służącego do wykrywania nadużyć na rynku
- Stworzenie platformy do crowdfundingu. Od innych platform odróżniać ma ją licencja KNF (wniosek już został złożony)
- Stworzenie Warsaw Integrated Digital Exchange, do cyfrowego obrotu rozmaitymi aktywami
- Tworzenie rynków w oparciu o bieżące potrzeby. GPW jest zainteresowana stworzeniem płynnego rynku listów zastawnych, być może skierowanego też do inwestorów detalicznych (jeśli prawo na to pozwoli)
W tym kontekście warto dodać, że w trakcie prezentacji poprzedniej strategii GPW w czerwcu 2018 r. o inwestorach indywidualnych czy rynku akcji nie wspomniano niemal ani słowem. Więcej na ten temat w archiwalnym artykule: Jest nowa strategia GPW! Bez inwestorów indywidualnych. O rynku akcji też nie ma za wiele.
GPW dla spółek i jako spółka
W dalszej części prezentacji, Monika Gorgoń – członek zarządu GPW ds. operacyjnych i regulacyjnych – przedstawiła zestaw inicjatyw, które giełda szykuje dla emitentów. Obejmują one:
- Wsparcie w obszarze raportowania ESG
- System do zarządzania organizacją GRC by GPW Tech
- Wsparcie w zakresie relacji inwestorskich, szczególnie w zakresie raportowania
Co istotne, sama GPW wdraża zaprezentowane rozwiązania wewnątrz swojej grupy kapitałowej. Dodatkowo, GPW jako spółka przechodzi obecnie szereg zmian związanych z robotyzacją, automatyzacją i innymi działaniami dotyczącymi zwiększenia efektywności prowadzenia biznesu.
Ostatnią część prezentacji strategii stanowiło przedstawienie kwestii finansowych przez Adama Młodkowskiego, członka zarządu GPW ds. finansów. Zgodnie z przedstawionymi założeniami, wzrost przychodów GPW ma w dużej mierze wynikać z nowych inicjatyw. Poprawie ma ulec również efektywność kosztowa, przez co w horyzoncie strategii zakładane jest dojście do marży EBITDA na poziomie 50%.
Szczególny nacisk w nowej strategii GPW położono na wzrost powtarzalnej strategii. Ich udział ma docelowo sięgnąć 40%. Ma to zbliżyć polską giełdę do światowej czołówki.
W trakcie prezentacji inwestorzy zostali także poinformowani o polityce dywidendowej w najbliższych latach. Stanowiło to powtórzenie informacji zawartych już w opublikowanym 24 maja komunikacie ESPI.
– W trakcie obowiązywania Strategii na lata 2023-2027, intencją Zarządu GPW jest rekomendowanie Walnemu Zgromadzeniu wypłat dywidend stosownie do rentowności i możliwości finansowych GPW, na poziomie 60-80% skonsolidowanego zysku netto Grupy Kapitałowej GPW za dany rok obrotowy. Strategia zakłada utrzymanie potencjału akwizycyjnego GK GPW. W przypadku braku realizacji akwizycji Zarząd może rekomendować Walnemu Zgromadzeniu wskaźnik wypłaty dywidendy wyższy niż 60-80% – czytamy w komunikacie.