Klienci WealthSeed otrzymali informację o wypowiedzeniu umowy. Platforma skupi się na oferowaniu usług klientom instytucjonalnym. To kolejny fintech, który rezygnuje z oferowania usług polskim inwestorom indywidualnym.
– Pragniemy poinformować, że Zarząd Domu Maklerskiego Fair Place Finance S.A. podjął decyzję o zakończeniu świadczenia usług maklerskich na rzecz klientów indywidualnych realizowanych pod marką WealthSeed. Biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową i perspektywy rozwoju na najbliższe lata zdecydowaliśmy się skupić działalność Spółki na oferowaniu usług klientom instytucjonalnym – tymi słowami zaczyna się email, który klienci WealthSeed otrzymali w nocy z 6 na 7 czerwca 2023 r.
W dalszej części wiadomości, WealthSeed oficjalnie informuje o zgodnym regulaminem świadczenia usług wypowiedzeniu umowy na świadczenie usług inwestycyjnych i płatniczych. W związku z tym, inwestorzy muszą podjąć konkretne działanie. Okres wypowiedzenia umowy przez WealthSeed trwa 30 dni – w tym czasie klienci mogą nadal wykonywać operacje na swoim koncie, jednak przed jego upływem powinni wycofać wszystkie środki pieniężne i instrumenty finansowe.
– Inwestycje w jednostki funduszy inwestycyjnych można sprzedać lub dalej nimi zarządzać poprzez dowolnego innego dystrybutora. Inwestycje w papiery wartościowe mogą zostać sprzedane lub przeniesione do innego domu maklerskiego. Środki pieniężne zgromadzone na indywidualnych rachunkach klientów powinny zostać przelane na inne konto bankowe/płatnicze. Należy przy tym pamiętać, że księgowanie operacji maklerskich trwa nawet kilka dni roboczych i nie należy czekać z działaniami do ostatnich dni okresu wypowiedzenia – przypomina WealthSeed w komunikacie do klientów.
W przypadku braku działania ze strony klienta, WealthSeed sam dokona sprzedaży aktywów w imieniu klienta po cenie umożliwiającej realizację transakcji (a więc niekoniecznie najbardziej opłacalnej). Szczegóły dotyczące procesu wycofywania środków z WealthSeed oraz wypowiedzenia umowy znaleźć można na stronie https://wealthseed.eu/faq-wypowiedzenie-umowy.
WealthSeed nie zakwitł
Platforma WealthSeed na dobre wystartowała na początku 2022 r., wraz z premierą aplikacji mobilnej dla inwestorów. WealthSeed oferował możliwość inwestowania na globalnych rynkach, która potem została wzbogacona o ofertę instrumentów z GPW (z niską na tle rynku prowizją w wysokości 0,1%). Za pośrednictwem platformy inwestować można było także w wybrane fundusze inwestycyjne oraz pośrednio w kryptowaluty (poprzez produkty ETP). WealthSeed zapowiadał tez uruchomienie usługi robodoradcy komponującego portfele z ETF-ów dostarczanych przez BlackRock, jednak usługa ta nigdy nie ujrzała światła dziennego.
🔴 Platforma WealthSeed oferowała też specjalne warunki dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Osoby, które korzystały z tej oferty, prosimy o zastosowanie się do instrukcji dotyczących wycofania środków. |
Jak wynika z ostatnich danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, na koniec kwietnia 2023 r. WealthSeed miał 9 816 klientów. To znacznie mniej od deklarowanego na początku 2022 r. celu pozyskania 30 000 klientów w samym ubiegłym roku. Według ówczesnych zapowiedzi, w kolejnych latach spółka chciała powalczyć o klientów w Europie Środkowej i Wschodniej, a następnie wyjść do innych wybranych krajów UE.
– Strategiczne decyzje biznesowe wymagają wyboru najbardziej prospektywnych kierunków rozwoju na bazie optymalizacji wykorzystania ograniczonych zasobów ludzkich i kapitałowych. W tym kontekście należy rozumieć wygaszenie usług dla klientów detalicznych na platformie WealthSeed, której model biznesowy zintegrowanego ekosystemu płatniczo-inwestycyjnego jest bez wątpienia przełomowy – mówi, cytowany w informacji prasowej, Filip Lachowski, twórca WealthSeed i prezes Fair Place Finance S.A. Jego ojciec, Sławomir Lachowski, to jeden z twórców sukcesu mBanku. Lachowski senior pełni w WealthSeed rolę przewodniczącego Rady Nadzorczej.
O powstaniu, ofercie i perspektywach WealthSeed Filip Lachowski opowiadał w marcowym odcinku podcastu Echa Rynku. Dziś oczywiście materiał ten ma jedynie wartość historyczną.
🟢 Zobacz też: Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce według inwestorów indywidualnych [OBI]
Aion Bank też się zwinął
Informacja o wypowiedzeniu przez WealthSeed umowy klientom nadeszła kilka dni po tym, jak na zakończenie przyjmowania wpłat zdecydował się Aion Bank, robodoradca oferujący tanie inwestowanie w fundusze ETF.
Więcej na ten temat pisaliśmy w artykule: Aion Bank zwija usługę zarządzania portfelem. Robodoradca przetrwał 2 lata.
Członkowie SII inwestują taniej
Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych od lat mogą liczyć na niższe opłaty w szeregu domów maklerskich i platformach inwestycyjnych funkcjonujących na polskim rynku. Informacje o ofertach specjalnych u poszczególnych brokerów zamieszczamy w poniższej tabeli.
Nie są to jedyne wymierne korzyści, które oferujemy naszym członkom. Więcej na ten temat w sekcji Zniżki.
- prowizje w biurach maklerskich: od 0,13% na akcje i od 5 zł za kontrakty!
0,29% prowizji na akcje 5 zł na kontrakty |
0,18% prowizji na akcje 0,14% prowizji na obligacje |
0,19% prowizji na akcje 7zł prowizji na kontrakty |
0,13% prowizji na akcje darmowe prowadzenie rachunku |
zniżka -50% na opłatę za zarządzanie w Finax i brak opłaty za niskie wpłaty | do -70% od opłaty za zarządzanie w Portu |