Od 1 lipca 2023 r. Finax znosi dodatkowe opłaty od niskich wpłat. Robodoradca w ten sposób „dowozi” obietnicę związaną z przekroczeniem odpowiedniego poziomu środków klientów. Dodatkowo, klienci będą mogli skorzystać z nowego sposobu na oszczędzanie w euro, a w planach jest uruchomienie europejskiego produktu emerytalnego.
W ubiegłym roku Finax obiecał, że jeżeli łączna suma wpłat jego klientów przekroczy 500 mln euro, wówczas zniesiona zostanie opłata za niskie wpłaty. Warunek ten został zrealizowany. Od 1 lipca 2023 r. Finax znosi opłaty za dokonywanie wpłat niższych niż równowartość 1000 euro, która przed tą datą wynosiła 1%+VAT (20%). Klienci otrzymali już stosowne informacje, dotyczące zmian w regulaminie świadczenia usług, szczegółowy wykaz dostępny jest także na stronie robodoradcy.
🤖📊 Członkowie SII inwestują w Finax najtaniej
🟢 Członkowie Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych od dawna korzystają z braku opłat od niskich wpłat w Finax oraz mogą obniżyć opłatę za zarządzanie o 50%. Więcej informacji na ten temat na stronie Finax w sekcji Zniżki. |
Informacja o zrealizowaniu obietnicy może cieszyć nie tylko klientów, którzy faktycznie skorzystają dzięki temu. Wzrost aktywów w połączeniu z wynikami finansowymi i zapowiedziami przedstawicieli robodoradcy sugeruje, że firma ma się nieźle. To sygnał szczególnie istotny na tle konkurencji – tylko w czerwcu informowaliśmy o tym, że Aion Bank zwija usługę zarządzania portfelem, a WealthSeed kończy zamyka platformę oferującą inwestowanie w akcje i ETF-y. Wydarzenia ostatnich tygodni sprawiły, że inwestorzy chcący inwestować długoterminowo przy pomocy platform
🟢 Zobacz też: Finax praktycznie dla początkujących
– Mamy się świetnie, choć oczywiście głupio cieszyć się z niepowodzeń konkurencji. Natomiast w Finax po pięciu latach od startu pokazaliśmy pierwszy zysk. Wykazaliśmy to w raporcie kwartalnym przedstawianym naszemu regulatorowi, czyli Narodowemu Bankowi Słowacji. Jak się nam to udało? Najważniejsze jest zbudowanie zaufania, bo Polak, podobnie jak Słowak, jest bardzo nieufny, jeśli chodzi o finanse. Od historii skandali się nie ucieknie, ale do tego nie potrzeba kasy, jak myślą typowe startupy. Potrzeba odpowiedniej komunikacji, spójności – nie tylko mówisz, że edukacja jest ważna, ale i edukujesz – oraz przejrzystości. My dzielimy się z klientami dobrymi i złymi informacjami – mówi Przemysław Barankiewicz z Finax Polska.
Dla robodoradcy polska jest drugim najważniejszym rynkiem, z aktywami klientów wartymi 68 mln euro. Numer jeden to oczywiście macierzysta Słowacja (442 mln euro). Łącznie Finax ma 47 tys. klientów.
– Ważne jest też budowanie od początku rentowności, a nie wrzucanie milionów na marketing, z nadzieją, że się to jakoś potem sprzeda. Dlatego my nigdy nie byliśmy najtańsi. Zawsze tłumaczymy, że dzięki rentowności, jesteśmy niezależni i możemy oferować klientom najlepsze produkty dla nich. Chęć uzyskania szybko rentowności, co nam się już udało, to też nie wydawanie milionów na marketing i zjeżdżanie z cen, ale raczej marketing bazujący na pomyśle, bliższej relacji z generacją Z, na współpracy z blogerami, prostocie produktu. Wiemy, ile możemy wydać na jednego klienta, żeby być rentowni i nie wydajemy więcej. Teraz jest rynkowe "sprawdzam", bo skończyła się era darmowego pieniądza i okazuje się, że taka polityka się opłaca – dodaje Barankiewicz.
W trakcie konferencji WallStreet 27 Finax otrzymał (w wyniku głosowania internautów) nagrodę Herosa Rynku Kapitałowego w kategorii Popularyzator idei oszczędzania długoterminowego.
Euro Depozyt w Finax. Oszczędności w euro w ETF-ach
Poza zniesieniem opłat od najniższych wpłat, Finax rozwija ofertę dla polskich inwestorów indywidualnych, którzy szukają dywersyfikacji i chcą przechowywać część majątku w euro. Tym razem robodoradca proponuje produkt złożony z ETF-ów o niskim poziomie ryzyka rynkowego (ryzyko walutowe wynikające ze zmian EUR/PLN oczywiście zostaje).
Euro Depozyt – taką nazwę nosi nowy produkt, który Finax wprowadził do swojej oferty od 22 czerwca. To zarządzany portfel inwestycyjny złożony z czterech ETF-ów rynku pieniężnego denominowanych w euro. Dwa z tych ETF-ów odwzorowują krótkoterminowe stopy procentowe, a dwa kolejne inwestują w krótkoterminowe obligacje ze strefy euro.
Fundusze ETF, o których mowa to:
- DWS XTRACKERS II EUR OVERNIGHT RATE SWAT UCITS ETF 1C
- AMUNDI LYXOR SMART OVERNIGHT RETURN – UCITS ETF C-EUR
- AMUNDI ETF GOVIES 0-6 MONTHS EURO INVESTMENT GRADE UCITS DR
- ISHARES € ULTRASHORTBOND UCITS ETF
Portfel ETF-ów o niskim poziomie ryzyka nie jest oczywiście tym samym co lokata bankowa (odmienna jest choćby kwestia gwarancji, którymi objęte są depozyty bankowe, a także kwestia podatkowa, ktorą w przypadku ETF-ów uregulować trzeba samodzielnie). Finax jasno o tym fakcie informuje, przez co we właściwym świetle stawia dostępne na stronie Finax.eu porównanie EuroDepozytu do lokat bankowych w euro oferowanych przez polskie banki (dane zebrane przez Bankier.pl).
🟢 Zobacz też: Robodoradcy polskiemu rynkowi się przydadzą [Opinia]
Za przechowywanie pieniędzy na Euro Depozycie w Finax klienci zapłacą 0,5% rocznie (do tego dochodzą koszty samych ETF-ów, wynoszące od 0,05% do 0,14%), zaś minimalny depozyt wynosi 10 euro.
Finax w blokach startowych do OIPE w Polsce
Słowacki robodoradca posiadający oddział w Polsce nadal ma w planach wprowadzenie na nasz rynek kolejnego produktu w postaci Ogólnoeuropejskiego Indywidualnego Produktu Emerytalnego. Polski parlament nadal pracuje nad OIPE (na lipcowym posiedzeniu Sejmu ma się odbyć drugie czytanie), zaś Finax deklaruje gotowość szybkiego dodania Polski do listy krajów, w których OIPE (znane też pod anglojęzycznym skrótowcem PEPP) jest oferowane. Obecnie Finax jest jedyną instytucją w całej UE, która oferuje tego typu produkt emerytalny – rozwiązanie dostępne jest dla klientów ze Słowacji, Czech i Chorwacji. Zestawienie dostępne jest na stronie pepp.eiopa.europa.eu.
– Jeszcze nikomu innemu nie udało się przedstawić produktu spełniającego wymogi unijnej dyrektywy. Trzymamy kciuki, bo i nam przydałaby się konkurencja w tym segmencie – dodaje Barankiewicz.
🟢 Więcej informacji na temat OIPE znajdziesz w artykule: OIPE – europejska emerytura. Nowy sposób na inwestowanie bez podatku Belki.