Chat with us, powered by LiveChat

AtlasETF.pl – nowe użyteczne narzędzie dla polskich inwestorów indywidualnych

Skomentuj artykuł
Źródło: atlasetf.pl

Atlas ETF to nowe narzędzie, które w prosty sposób pozwala przeglądać informacje o ETF-ach. Dzięki temu instrumenty dostępne polskim inwestorom staną się bardziej przejrzyste.

 

Autorami strony AtlasETF.pl są Jacek Lempart (systemtrader.pl) i Artur Wiśniewski (stockbroker.pl) – blogerzy finansowi, którzy od lat popularyzują inwestowanie pasywne. Jacek i Artur gościli na konferencjach WallStreet, pojawiali się także w programach Inwestorzy Live oraz naszych webinarach edukacyjnych.

 

AtlasETF.pl to darmowa strona zawierająca informacje o ponad 3000 funduszy ETF dostępnych polskim inwestorom indywidualnym. Profil każdego z funduszu informuje o kosztach, wielkości aktywów, sposobie replikacji, polityce dywidendowej, walucie i miejscu notowań oraz innych podstawowych parametrach. Dostępne są także notowania historyczne, które jednym kliknięcie można przeliczyć na jedną z pięciu walut: PLN, EUR, USD, GBP i CHF.

 

 

Ważny element każdego z profili stanowi zakładka Dostępność, na której znaleźć można nazwy domów maklerskich i platform inwestycyjnych oferujących dany ETF. Tego typu agregatora obejmującego kilkunastu brokerów w polskim internecie jeszcze nie było. Globalne bazy danych o ETF-ach (jak np. justetf.com czy etfdb.com) informacji skrojonych pod polskich inwestorów nie posiadają.

 

 

Ponadto, na stronie znaleźć można autorskie porównania ETF-ów i brokerów oraz treści edukacyjne. Jak zapowiadają twórcy, użytkownicy otrzymali do dyspozycji wczesną wersję beta, zaś portal wciąż będzie rozwijany.

 

W najbliższych miesiącach planujemy dodać m.in. moduł z wykresami, dodatkowe filtry wyszukiwania, porównywarkę ETF-ów, skład portfeli ETF-ów, oraz bazę funduszy zarejestrowanych w USA. Baza danych będzie się nie tylko poszerzać, ale i jej jakość będzie coraz lepsza. W dalszej kolejności planujemy interaktywny katalog przykładowych portfeli i strategii, oraz możliwość śledzenia własnego portfela inwestycyjnego napisał w newsletterze Jacek Lempart.

 

Prawdą jest, że podobne portale już istnieją. I bardzo dobrze! Natomiast, nasza idea była taka, żeby stworzyć portal o ETF-ach sprofilowany pod polskich inwestorów. Taki, który będzie eliminował wady istniejących oraz integrował dane rozrzucane po różnych miejscach w sieci. Nie wymyślaliśmy koła na nowo. Chcieliśmy, aby było wygodnie - wszystko w jednym miejscu – napisał z kolei Artur Wiśniewski.

 


Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów IndywidualnychKomentuje Michał Masłowski, wiceprezes Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych

 

Krok w dobrą stronę

 

AtlasETF to bardzo użyteczne narzędzie dla polskich inwestorów. Oczywiście nie jest to unikalne narzędzie w skali świata, ale daje niesamowitą wartość dodaną w postaci danych pokazujących dostępność poszczególnych ETF-ów u różnych brokerów. Brak bariery językowej to też coś, co jest warte podkreślenia.

 

Wrażenie robi też wyszukiwarka ETF-ów, która pozwala filtrować dane pod kątem różnych kryteriów. Chcesz wybrać ETF-a dystrybuującego, z wielkością aktywów powyżej 500 mln EUR, notowanego na Xetrze i możliwego do kupienia na rachunku IKE w Polsce? Proszę bardzo, od teraz do dosłownie 3-4 kliknięcia! Brawo Jacek, brawo Artur!

 

To co już dostaliśmy  znowu warte podkreślenia, całkowicie za darmo robi duże wrażenie, jest super dopracowane, a to dopiero jest krok pierwszy. Z ogromną ciekawością czekam zatem na krok drugi, trzeci i dalsze.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie