Inflacja w Polsce w lipcu 2023 r. spadła, choć nadal pozostaje wysoka w ujęciu rok do roku. Czeka nas gorący koniec lata w związku z debatą i możliwą decyzją o obniżce stóp procentowych.
Jak poinformował dziś Główny Urząd Statystyczny, w lipcu 2023 r. inflacja sięgnęła 10,8% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 10,9%, więc można uznać, że dane wpisały się w oczekiwania. W czerwcu finalny wskaźnik inflacji wyniósł 11,5%.
Odnotowany w lipcu poziom inflacji w Polsce w postaci 10,8% rok do roku to najniższy poziom od lutego 2022 r., a więc początku inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę. Równocześnie spadek inflacji o 0,7 punktu procentowego jest najskromniejszy od listopada 2022 r.
W najnowszym raporcie GUS-u warto także uwagę na ujemny odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca. Ekonomiści spodziewali się -0,1%, GUS podał -0,2%. Po raz ostatni ujemny poziom miesięcznej inflacji również obserwowano w lutym 2022 r. Wówczas był to w dużej mierze efekt obniżki podatków przez rząd. Poprzedni ujemny odczyt inflacji miesięcznej przypadł na sierpień 2020 r.
Żywność i energia w górę, paliwa w dół
Dzisiejszy raport stanowi tzw. szybki szacunek i jest pozbawiony wielu szczegółowych informacji. Poznamy je dopiero w połowie sierpnia, gdy GUS przedstawi finalne dane o inflacji w lipcu.
🟢 Zobacz też: Oszczędności a inflacja. Jak się ochronić?
Obecnie polski urząd statystyczny podał, że w dwóch z trzech głównych kategorii mieliśmy do czynienia ze wzrostem cen rok do roku oraz brakiem wzrostu w ujęciu miesięcznym. Odmiennie zachowują się ceny paliw, które są niższe niż przed rokiem i nieco wyższe niż przed miesiącem. Oczywiście we wszystkich wypadkach mowa o cenach średnich, mierzonych przez GUS w tysiącach punktów w całym kraju.
- Inflacja ogółem: 10,8% r/r oraz -0,2% m/m
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 15,6% r/r oraz -0,2% m/m
- Nośniki energii: 16,7% r/r oraz 0,0% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: -15,5% r/r oraz 0,4% m/m
W finalnych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu, po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego. Po publikacji finalnych danych przez GUS, z NBP nadejdzie raport o miarach inflacji bazowej, w tym dynamice cen pomijającej zmiany cen żywności i energii.
Inflacja w Polsce w lipcu 2023 r. Komentarze ekonomistów
W lipcu inflacja spadła do 10,8%r/r z 11,5%r/r (ING 10,9; konsensus 11). Jesteśmy na ścieżce do jednocyfrowego odczytu w sierpniu. Ustępują zewnętrzne szoki. Kraje wschodzące już tną stopy (Chile, Węgry). NBP dołączy we wrześniu. Czy to ostatecznie wygrana wojna? Niekoniecznie... pic.twitter.com/lVVjfWAYEH
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) July 31, 2023
🇵🇱 Inflacja w lipcu zwolniła do 10,8% r/r (poprzednio 11,5%). Szoł skrada jednak spadek cen w ujęciu miesięcznym o 0,2%. To taka prawie normalna wartość jak na ten miesiąc, bo tu rządzi żywność. Inflacja bazowa spadła z 11,1% r/r w okolice 10,7% r/r. pic.twitter.com/XZoF5AVTx3
— mBank Research (@mbank_research) July 31, 2023
Inflacja CPI w lipcu spadła do 10,8% r/r z 11,5% r/r w czerwcu, niżej od prognoz (PKO: 11,1%; kons.:11,0%). W ujęciu m/m mamy pierwszy spadek od lutego 2022, a wykluczając efekt podatkowy - od sierpnia 2020. Teraz wszystkie oczy są skierowane na wynik za sierpień – wg nas… pic.twitter.com/b7PE7Cnn9e
— PKO Research (@PKO_Research) July 31, 2023
W najbliższych miesiącach spodziewamy się słabszego spadku inflacji. Niższe oczekiwania inflacyjne będą pozytywnie wpływać na poziom cen – w lipcu prawie 70 proc. respondentów uważa, że ceny będą rosły wolniej albo w takim samym tempie. pic.twitter.com/ffTNKGPhtE
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) July 31, 2023
Ceny wyraźnie hamują z miesiąca na miesiąc. To jest pozytywne. Najciekawsze jest pytanie, czy to jest głównie efekt:
— Ignacy Morawski (@iggnacy) July 31, 2023
- potężnej przeceny surowców w poprzednich miesiącach?
- niższego popytu?
Wkrótce się wyjaśni, bo surowce już nie tanieją. pic.twitter.com/Ss9Q6VqGVp
RPP na wakacjach. Gdy wróci, będzie się działo
Następne decyzyjne posiedzenie RPP zaplanowano na 5-6 września. Ostatnie komentarze prezesa Adama Glapińskiego i niektórych członków RPP wskazują na to, że już we wrześniu możemy być świadkami pierwszej od dawna obniżki stóp procentowych.
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
Tymczasem roczny cel inflacyjny NBP to 2,5% z możliwością odchylenia o 1 punkt procentowy w górę i w dół. Droga do celu inflacyjnego wciąż pozostaje daleka, choć inflacja sukcesywnie oddala się od szczytu (18,4% w lutym tego roku).