Legimi, pionier modelu subskrypcyjnego na polskim rynku e-książki skutecznie zdobywa rynek, promując czytelnictwo w Polsce. Misja popularyzowania czytelnictwa, która zrodziła się w głowie założycieli wiele lat temu, znajduje odzwierciedlenie na rynku – z usług Legimi korzysta ponad 1000 bibliotek i 230 000 użytkowników. Ambitny cel, niesztampowa strategia i pionierskie technologie pozwoliły spółce na zostanie liderem w branży notującym stałe i imponujące wzrosty.
Legimi jest jedną z tych spółek, która pomimo braku intensywnej ekspansji czy szukania zagranicznych inwestorów stale umacnia swoją pozycję lidera skokowo zwiększając liczbę klientów i oferowanych tytułów, a także wysokość przychodów. Spółka dwukrotnie została wyróżniona w prestiżowym rankingu FT 1000: Europe’s Fastest Growing Companies zestawiającym firmy, które osiągnęły najwyższą roczną stopę wzrostu przychodów w latach 2018-2021. Legimi uplasowało się na 492. miejscu i było jedynym polskim przedstawicielem w kategorii „Leasure and Entertainment”.
Poprzedni rok dla spółki to czas intensywnego rozwoju. Lider cyfrowej branży czytelniczej zanotował w zeszłym roku wzrost przychodów o 29%, sięgając poziomu blisko 63 mln złotych, a liczba stałych klientów usługi abonamentowej zwiększyła się o prawie 40%, pozycjonując spółkę jako niekwestionowanego lidera branży e-book’ów w Polsce. Niewątpliwy wpływ na rozwój spółki ma przeprowadzona akwizycja niemieckiej spółki Readfy, która zapewniła dostęp do niemieckiej bazy klientów, a także umożliwiła szybsze i skuteczniejsze budowanie brand awareness Legimi.de. Warto zaznaczyć, że rozwój rynku niemieckiego prowadzony jest na zasadach bootstrappingu – nadwyżki z rynku polskiego przeznaczane są na rozwój nowego obszaru działania.
Za sukcesem spółki bezsprzecznie stoją nowatorskie rozwiązania, które niejednokrotnie wyznaczały kierunek rozwoju branży i stawały się jej standardem. Legimi jako pierwsze w Polsce skierowało swój produkt bezpośrednio do publicznego klienta instytucjonalnego – bibliotek. Obrana taktyka okazała się być skuteczna, gdyż, w grupie 200 tys. klientów spółki, na koniec 2022 roku około 30% puli stanowili użytkownicy biblioteczni. Pozycja pioniera znacząco ułatwi dalszą ekspansję, gdyż mówi się, że poza 1000 bibliotek, z którymi współpracuje spółka, jest jeszcze przynajmniej 2000, które są chętne i gotowe do nawiązania współpracy.
„W Legimi poszukujemy dróg do czytelników w świecie cyfrowym. Nasze wzrosty utwierdzają nas w przekonaniu, że nasz zespół potrafi dotrzeć do nowych odbiorców i zachęcić ich do korzystania z naszej wirtualnej biblioteki. Cieszy również fakt, że nasze dynamiczne wzrosty przekładają się na realne korzyści dla branży kreatywnej – autorów i wydawców, bo to od ich kondycji zależy jakość treści dostępnych na rynku. Ciągły rozwój technologiczny naszej platformy stanowi solidną podstawę do kontynuowania licznych współprac z naszymi partnerami i budowania stabilnego i innowacyjnego kanału sprzedaży.” – skomentował Mikołaj Małaczyński, CEO Legimi SA.
Kolejne innowacyjne rozwiązanie wprowadzone przez spółkę to implementacja sztucznej inteligencji w roli wirtualnego księgarza, który bazując na historycznych preferencjach użytkownika dobierze mu nowe propozycje skrojone na miarę potrzeb. Taka innowacja nie tylko pozytywnie wpłynie na tzw. customer experience, czyli sposób w jaki użytkownicy będę postrzegać sposób korzystania z aplikacji Legimi, ale przede wszystkim ma się przełożyć na dłuższe utrzymanie klientów usługi abonamentowej i podniesienie już wysokiego wskaźnika NPS, czyli wskaźnika lojalności i zadowolenia klientów.
Legimi swoje działania R&D skierowało również w kierunku najpopularniejszych czytników na rynku – Kindle. Spółka, będąc świadomą skomplikowanego procesu synchronizacji treści z czytnikiem przygotowała autorskie oprogramowanie na komputery Mac i PC, które pozwala w szybki i bezproblemowy sposób przesłać wybrane pozycje literackie.
O spółce Legimi:
Legimi to pionier modelu subskrypcyjnego na polskim rynku e-książki. Spółka jako pierwsza w Polsce, w zamian za opłatę abonamentową, zaoferowała użytkownikom dostęp do cyfrowej biblioteki Legimi. Swoje usługi oferuje również poprzez wszystkich operatorów telefonii komórkowej, a swoim klientom oferuje szereg udogodnień m.in. dowolny wybór platformy i urządzenia do czytania, możliwość przełączania pomiędzy e-książką a audiobookiem. Legimi może pochwalić się największą bazą tytułów w kategorii beletrystyka. Dzięki atrakcyjnym ofertom, od kilku lat, Spółka bardzo dynamicznie się rozwija, zwiększając przychody i liczbę klientów w Polsce. Firma prowadzi także działalność na rynku niemieckim, który jest jednym z największych na świecie.
Materia powstał we współpracy z Legimi SA.