Wczoraj Sejm przegłosował ustawę o Ogólnoeuropejskim Indywidualnym Produkcie Emerytalnym (OIPE). Posłowie nie zgodzili się z opinią senatorów, którzy rekomendowali odrzucenie tej ustawy.
Stosunkiem głosów 234 do 219 ustawa przeszła. Oto szczegółowe wyniki głosowania w podziale na poszczególne kluby poselskie:
Teraz ustawa czeka jeszcze na podpis Prezydenta. Ten jednak wydaje się teraz tylko formalnością.
Czym jest OIPE?
Ogólnoeuropejski Indywidualny Produkt Emerytalny to kolejny po IKE oraz IKZE sposób na inwestowanie na emeryturę bez podatku. Jego wprowadzenie w Polsce jest efektem dostosowywania prawa do wymogów unijnych.
Podstawową cechą odróżniającą OIPE od IKE oraz IKZE jest to, że ma to być produkt zarządzany, z odgórnie narzuconym limitem opłat nie większym niż 1%. Nie będzie więc możliwości otwarcia OIPE jako kolejnego rachunku maklerskiego, tak jak to jest możliwe w przypadku IKE oraz IKZE. Musimy więc zaufać instytucjom, które taki produkt będą oferowały.
Kiedy pierwsze OIPE w Polsce?
Póki co, na arenie europejskiej jedynym podmiotem oferującym OIPE jest słowacki Finax. Zaoferował już to rozwiązanie u siebie na Słowacji oraz w Czechach i na Chorwacji. Wygląda na to, że gdy tylko ustawa zostanie podpisana przez Prezydenta, to Finax niemalże natychmiast zaoferuje OIPE również w Polsce. Zapytaliśmy o to Przemysława Barankiewicza, szefa polskiego oddziału Finaxa:
– Nieoczekiwanie, ustawa o OIPE stała się obiektem walki politycznej. Na szczęście efektem ubocznym jest skierowanie przepisów bez zmian do podpisu Prezydenta. Liczymy, że przepisy będą obowiązywać najpóźniej w październiku i będziemy mogli dystrybuować nasz gotowy już produkt. Mamy nadzieję, że nie będziemy jedyni, bo konkurencja zawsze dobrze robi portfelom Polaków.
Więcej:
- Wyszukiwarka OIPE na stronie EIOPA
- Zniżka dla członków SII na usługi Finaxa (opłata za zarządzanie 1,2% → 0,6%)
- Wątek o Finaxie na Forum SII