Chat with us, powered by LiveChat

XTB z korzystną interpretacją podatkową. Czekamy na pasywny produkt inwestycyjny

Skomentuj artykuł
© Sawai Thong - stock.adobe.com

XTB ma dla inwestorów dobrą wiadomość związaną z rozliczaniem podatków. Na wyczekiwany przez rynek nowy pasywny produkt inwestycyjny od XTB trzeba jeszcze poczekać.

 

W lutym 2022 r. klientami XTB wstrząsnęła informacja o tym, że PIT-8C otrzymywany od brokera nie obejmuje dochodów z transakcji na akcjach i ETF-ach notowanych na giełdach zagranicznych (a jedynie transakcje z GPW i na CFD). Zmiana podyktowana była otrzymaniem przez XTB interpretacji indywidualnej od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

 

Broker szybko przystąpił do działania, przygotowując dla każdego inwestora raport podatkowy oraz specjalny poradnik informujący o tym, jak rozliczyć podatek z inwestycji. Całą sprawę opisaliśmy w artykule XTB zabiera głos w sprawie PIT-8C. Broker uspokaja inwestorów z 17 lutego 2022 r.

 

Po kilkunastu miesiącach XTB ma dla swoich klientów dobre wiadomości. Ponownie związane są one z indywidualną interpretacją podatkową, tym razem korzystną dla brokera i inwestorów.

 

– Od roku podatkowego 2023, proces rozliczania dochodów z inwestycji w akcje i ETF-y notowane na giełdach zagranicznych będzie jeszcze prostszy dla klientów XTB. Zmiana wprowadzona przez Szefa KAS spowoduje, że inwestorzy otrzymają PIT-8C obejmujący dochody ze wszystkich zamkniętych inwestycji dokonywanych w XTB (transakcji na CFD i sprzedaży papierów wartościowych notowanych na GPW oraz na giełdach zagranicznych). Dochody te automatycznie zaimportują się do PIT-38 w serwisie e-Urząd Skarbowy na podatki.gov.pl w usłudze Twój e-PIT – informuje XTB.

 

– Jesteśmy zadowoleni, że Szef KAS przychylił się do naszego wniosku o zmianę wcześniejszej interpretacji. To efekt naszej pracy, która podyktowana była oczekiwaniami inwestorów. W ten sposób likwidujemy kolejną barierę, która mogła zniechęcać przed lokowaniem środków na zagranicznych giełdach. Od 2023 roku rozliczenie z Urzędem Skarbowym będzie znacznie prostsze – komentuje Paweł Szejko, członek zarządu XTB.

 

🟢 Zobacz też: Podatki od inwestycji zagranicznych [Webinar]

 

Broker dodaje, że mimo wprowadzonej zmiany, nadal będzie przygotowywać raport podatkowy, w którym znajdować będą się wyłącznie dane o podatkach od dywidend z zagranicznych spółek, gotowe do przeniesienia do PIT-38.

 

Inwestorzy czekają na pasywny produkt od XTB

Pozytywne informacje dotyczące ułatwień w rozliczaniu się w fiskusem, choć mogą cieszyć inwestorów (w tym samych akcjonariuszy XTB – to w końcu bardzo popularna wśród inwestorów indywidualnych spółka), nie są jedna najważniejszą informacją, na która wyczekuje rynek. Główny news przełomu lata i jesieni od XTB dotyczyć ma wprowadzenia do oferty zupełnie nowego produktu, przeznaczonego dla kolejnej grupy klientów.

 

Pod koniec kwietnia, w rozmowie z rynkowymi analitykami, prezes Omar Arnaout zapowiedział, że wrześniu lub październiku 2023 r. XTB planuje wprowadzić produkt dla bardziej pasywnych inwestorów, o charakterze inwestycyjno-oszczędnościowym.

 

🟢 Zobacz też: XTB podsumowuje akcje ułamkowe

 

– Będzie to produkt mniej inwestycyjny, bardziej w kierunku oszczędnościowym. Na pewno będzie to produkt dużo bardziej pasywny w stosunku do produktów, które są w tej chwili przez nas oferowane – stwierdził Arnaout, którego słowa cytowała PAP Biznes.

 

Od tamtej pory XTB oficjalnie nie informuje o postępach prac nad pasywnym produktem. Jeżeli jednak powtórzy się scenariusz z innej tegorocznej innowacji XTB jaką były akcje ułamkowe, to nowe rozwiązanie może najpierw zostać przetestowane na rynku zagranicznym, a dopiero potem wprowadzone do Polski. Z akcji ułamkowych klienci XTB w Rumunii skorzystać mogli już w kwietniu, w czerwcu zaś rozwiązanie to weszło do oferty dla polskich inwestorów.

Autor artykułu

 

Michał Żuławiński, redaktor SII Michał Żuławiński, redaktor SII

W latach 2012-2021 związany z redakcją Bankier.pl, w której odpowiadał za obszar Rynki. Od 2022 r. redaktor w Stowarzyszeniu Inwestorów Indywidualnych. Autor licznych artykułów i analiz dotyczących głównie rynków finansowych, gospodarki oraz działalności banków centralnych. Laureat nagrody specjalnej NBP w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych im. Władysława Grabskiego.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie