Chat with us, powered by LiveChat

Relacja z czatu Raen. „Ustawodawstwo musi dostosować się do rozwoju energetyki odnawialnej”

Skomentuj artykuł

Raen na drodze transformacji energetycznej – wyniki spółki i perspektywy rozwoju. Pod takim tytułem miał miejsce czat inwestorski z firmą Raen zorganizowany wspólnie ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych. Na pytania uczestników wydarzenia odpowiadał Adam Guz, prezes zarządu spółki.

 

W kwestii wyników spółki pytano, czy w chwili obecnej wszystkie przychody spółki są generowane przez JDA oraz czy M&A i organizacja PPA generuje dla spółki zauważalne przychody.

 

- Na razie usługi serwisowe, czyli deweloperskie dominują. PPA mogą zacząć generować przychody najwcześniej 2024 (specyfika umów) - mówił Adam Guz.

 

Pytano również o zadłużenie oraz emisję obligacji. 

 

- Zadłużenie pod inwestycję SPV na poziomie 1,5 mln. Na razie emisji obligacji nie rozważamy - dodał prezes.

Rynek OZE w Polsce

Wiele pytań podczas czatu inwestorskiego dotyczyło rynku odnawialnych źródeł energii w Polsce. W pierwszej kolejności pytano o bariery rozwoju energetyki słonecznej na rodzimym rynku.

 

- Niestabilność otoczenia rynkowego, a w głównej mierze niestabilność prawna. Jednak jesteśmy częścią UE i to Unia ustala strategię energetyczną. Myślę jednak, że wojna w Ukrainie uświadomiła wszystkim jakie zagrożenia są związane z dotychczasowymi źródłami energii. W dalszej perspektywie barierą może być brak odpowiednich areałów ziemi pod PV. Każdy nasz projekt to minimum 100ha i możemy zmierzyć się z problemem braku ziemi (jak w Niemczech) - wyjaśnił Adam Guz, prezes zarządu Raen.

 

Pytano także o ocenę ustawodawstwa w Polsce w zakresie energetyk słonecznej.

 

- Obecne ustawodawstwo musi dostosować się do rozwoju energetyki odnawialnej. Mamy opóźnienia w stosunku do Zachodu w tej materii o 8-10 lat i musimy to nadrobić. Zmiany dokonane już w tym roku to zniesienie słynnego zapisu 10h dla wiatraków i zmiany które weszły w życie w tym tygodniu dotyczące cable-pooling i kabla bezpośredniego dla odbiorcy - odpowiedziano.

 

Na pytanie o opłacalność w Polsce inwestycji w panele fotowoltaiczne prezes odpowiedział: Tak, tylko musimy mieć świadomość że pracują jakieś 1.100 godzin w roku.

 

Poproszono również o porównanie opłacalności projektów fotowoltaicznych w Polsce z krajami południa Europy.

 

- W Polsce mamy najdroższy prąd, to na pewno "pomaga" w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Mamy słabo rozwinięty rynek umów PPA co też daje lepszą perspektywę rozwoju. System aukcyjny pozwala planować cashflow na 15 lat, co ułatwia strukturyzowanie finansowania projektów - mówieł prezes.

Otoczenie gospodarcze 

Część pytań dotyczyło stricte kondycji polskiej gospodarki oraz jej wpływu na rozwój Raen.

 

- Do którego roku zdaniem zarządu RAEN, możliwe jest całkowite odejście od węgla w Polsce? - pytał inwestor.

 

- Czy nastąpi całkowite to nie wiem ale struktura się już zmienia. Po wprowadzeniu atomu (5-10) lat i off-shore (5 lat) i zmianie części elektrowni, w tym elektrociepłowni w gaz może do lat 2040 przestaniemy się zatruwać - stwierdził Adam Guz

 

Pytano także o brak środków z Krajowego Planu Odbudowy oraz wpływ ich braku na rozwój spółki.

 

- Negatywnie na rozwój całej gospodarki, więc w jakieś części (pośrednio) i na nas - odpowiedział prezes.

Portfel zamówień Raen

Na temat portfela zamówień Raen, prezes spółki powiedział: Obecnie w umowach mamy w dewelopmencie 1,6 GW projektów, na ten rok przewidujemy zwiększenie o kolejne 1GW z nowymi inwestorami. Rozmowy trwają.

 

Dodano, że zamówienia realizowane są na razie tylko w Polsce.

 

- Według informacji zawartej na stronie RAEN, docelowo spółka zamierza rozwijać projekty wiatrowe i biogazowe. W jakim terminie planowane jest uruchomienie tego segmentu? - pytano.

 

- O projektach wiatrowych myśleliśmy zanim 10h się zmieniło i teraz podejmujemy rozmowy z potencjalnymi inwestorami w tym kierunku. Jeśli chodzi o biogaz szukamy oprtunistycznych inwestycji w tym zakresie - podano podczas czatu.

 

Pytano także o warunki, które muszą zostać spełnione, aby Raen zaczął rozwijać projekty wiatrowe i biogazowe.

 

- Musimy mieć hedge na inwestorze, czyli jasno określone zasady działania i określić cash-flow z projektu + określić jego opłacalność - wyjaśnił Adam Guz.

 

Pojawiło się również pytanie o najmniejsze projekty PV, jakie spółka chce mieć w portfolio.

 

- Każdy opłacalny, ale raczej nie poniżej 1MW własny i nie poniżej 20MW w dewelopmencie - powiedziano podczas czatu inwestorskiego.

 

Odpowiadając na kolejne pytanie wyjaśniono, jaką mocą wytwórczą z OZE spółka planuje dysponować na koniec tego i przyszłego roku.

 

- W JDA 2GW rozwijanych projektów + 500MW w formule Joint Venture - objaśniono. 

RealCarbonTech

Pytano również o technologię RealCarbonTech oraz jej wpływ na działalność i finanse Raen.

 

- Jest PV, która poprzez elektrolizę zamienia wodę w O2 i H. O2 sprzedajemy a H łączymy w jednym ciągu technologicznym z CO2 i powstaje green-metanol. Proces ten jest ogólnie znany, ale RCT potrafiła zmieścić go w kontenerach zamiast budować wielką instalację wielkości 2 boisk piłkarskich. Alkohol jest znany ludzkości ponad 3.000 lat, a z wodorem sobie nie radzimy (trudny w przechowaniu i transporcie) - wyjaśnił prezes Adam Guz.

Konkurencja

Jedno z pytań dotyczyło również konkurencji na rynku OZE w postaci dużych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa.

 

- Jest miejsce dla każdego. Działamy w nieco innej formule, a naszym benchmarkiem są takie spółki jak Encavis notowany w Niemczech - podał przedstawiciel spółki.

Dywidenda

Pytano także o plany spółki w kwestii dywidendy?

 

- Na razie nie zamierzamy wypłacać dywidendy, a cash flow inwestować we własne aktywa - mówił prezes Raen.

Perspektywy, kierunki rozwoju i ryzyka

W kwestii perspektyw, jeden z inwestorów zwrócił uwagę, że zarówno w 2021, jak i 2022 roku Raen odnotował skonsolidowaną stratę netto. Pytano, czy w 2023 roku jest szansa na odwrócenie tego trendu.

 

- Tak, ja jestem osobiście najbardziej zainteresowany by zrealizować planowane 10M EBITDA w tym roku i 15M w 2024 - mówił prezes zarządu RAEN.

 

Na temat głównych kierunków rozwoju Raen podano: Dewelopowanie na rzecz globalnych graczy projektów, rozwój własnych projektów, joint-venture z Inwestorami na rozwój, budowę i zarządzanie aktywami. kreowanie PPA i także oportunistyczne przejęcie spółki inżynierskiej (EPC).

 

Kolejne pytanie dotyczyło czynników ryzyka, z którymi będzie się mierzyła spółka w drugiej połowie i w przyszłym roku.

 

- Regulacyjny (bo on jest zawsze w każdej działalności w Polsce), brak czasu na zrealizowanie wszystkich zamierzeń - podsumował prezes.

Autor artykułu

 

Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych Przemysław Ławrowski, Redaktor, Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych

Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu na kierunku Finanse i Rachunkowość. Dyrektor finansowy, analityk i redaktor ekonomiczny. Wieloletni współpracownik Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych oraz ekspert tematyki giełdowej i gospodarczej Forbes'a. Wcześniej szlify analityczno-dziennikarskie zbierał w redakcji money.pl tworząc dział giełdowy. W czasie wolnym zapalony muzyk.

Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji

Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych realizuje projekt "Zwiększenie konkurencyjności działalności Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych poprzez wdrożenie oprogramowania do obsługi subskrypcji" współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszy Europejskich w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19. Więcej informacji o projekcie