Temat dywidendy, a raczej jej braku, w JSW od miesięcy elektryzuje polskich inwestorów. Do tego dochodzi drażliwy temat składki solidarnościowej i znaczny wzrost obciążeń w postaci świadczeń pracowniczych. O to wszystko zapytaliśmy wiceprezesa JSW Roberta Ostrowskiego.
Jastrzębska Spółka Węglowa w 2022 roku zarobiła astronomiczne pieniądze. Mimo tego, będąc w komfortowej sytuacji finansowej, spółka nie zdecydowała się na wypłatę dywidendy. Jako główny argument przeciwko wypłacie dywidendy zarząd spółki podnosi ograniczenia związane z zaciągniętą pożyczką wobec PFR-u. W tym kontekście inwestorzy wielokrotnie powoływali się na wypowiedź prezesa JSW Tomasz Cudnego z 2021 roku:
Cały czas w spółce obserwujemy sytuację związaną z koniunkturą na węgiel koksujący i koks. Jeśli koniunktura na nasz produkty będzie ciągle tak dobra, to spłata zobowiązań, w tym także tych do PFR, jest oczywista.
Oliwy do ognia dodaje to, że w sytuacji braku wypłaty tej dywidendy wysokie bonusy zostały wypłacone pracownikom spółki (a to nie koniec żądań pracowników), a Skarb Państwa otrzyma swoję „mega dywidendę” w postaci tzw. składki solidarnościowej.
Szczegółowo sytuację w JSW opisywaliśmy w artykule: Podatek od zysków JSW uderza w cały polski rynek. Strata zaufania też kosztuje.
SII pyta JSW
Zadaliśmy więc JSW szereg pytań na które odpowiedzi w wywiadzie udzielił wiceprezes JSW Robert Ostrowski:
- Z czego wynika tak duży wzrost świadczeń na rzecz pracowników w I półroczu 2023 r.? Czy to jednorazowe premie motywacyjne, czy stały wzrost kosztów?
- Czy dalsze protesty pracowników JSW związane ze składką solidarnościową mogą doprowadzić do dalszego wzrostu świadczeń na rzecz pracowników?
- Czy JSW podtrzymuje swoją politykę dywidendową?
- Zarząd JSW tłumaczy, że zadłużenie wobec PFR-u blokuje wypłatę dywidendy. Czy zadłużenia wobec PFR-u nie można spłacić? Z punktu widzenia pozycji finansowej spółki wydają się to drobne.
- Jak długo JSW będzie utrzymywać to zadłużenie? Czas płynie szybko, za chwilę będziemy przecież dyskutować o dywidendzie za 2023 r.
- JSW ma dużo gotówki, pożyczka może być łatwo spłacona, pracownicy otrzymali swoją premię motywacyjną (tego umowa z PFR-em nie blokuje), Skarb Państwa jako duży akcjonariusz otrzyma swoją mega dywidendę w postaci podatku (składki) solidarnościowej (tego umowa z PFR-em również nie blokuje). Co z inwestorami indywidualnymi?
00:00 Wzrost świadczeń pracowniczych w JSW
09:57 Co z polityką dywidendową?
15:23 Czy zadłużenie wobec PFR-u może zostać spłacone natychmiast?
23:40 Czas płynie szybko, czyli co z dywidendą za 2023 r.?
25:36 Wszyscy są zarobieni, tylko nie inwestorzy indywidualni
Dywidenda z JSW za 2023 r. już budzi emocje
Stanowisko JSW, przedstawione przez prezesa Ostrowskiego w wywiadzie dla SII, w dużej mierze pokrywa się z tym, co mogliśmy usłyszeć ze strony zarządu spółki podczas konferencji wynikowej za I półrocze 2023 r. W dużym skrócie, zarząd podtrzymuje to, że wypłata dywidendy jest blokowana przez zapisy umowy z PFR-em. Dopóki ta pożyczka nie zostanie spłacona o żadnej dywidendzie nie może być mowy. Z kolei jej wcześniejsza spłata, w obecnym otoczeniu wysokich stóp procentowych, jest ekonomicznie nieuzasadniona i byłaby działaniem na szkodę spółki. Otwartą sprawą pozostaje temat wypłaty dywidendy za 2023 rok. Spółka skończy bowiem spłacać pożyczkę wobec PFR-u we wrześniu 2024 r.
Robert Ostrowski, wiceprezes zarządu JSW:
Zgodnie z harmonogramem ostatnią ratę wobec PFR-u spłacamy we wrześniu 2024 r. To jest oczywiście termin po Zwyczajnym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy, ale my sobie też wyobrażamy, że termin wypłaty dywidendy może być ustalony po dacie spłaty ostatniej raty. Ale to jest kwestia, czy będzie zysk. Patrząc na wyniki I półrocza oraz na bieżące ceny transakcyjne węgla na rynku międzynarodowym wynik za 2024 r. nie wydaje się zagrożony. Temat wypłaty tej dywidendy już teraz zaprząta głowę inwestorów i jest obecny w naszej komunikacji z inwestorami.
W wywiadzie został poruszony także temat wysokich świadczeń na rzecz pracowników. Nie jest żadną tajemnicą, że strona społeczna jest w JSW bardzo silna. Aktualnie w spółce trwają mediacje na temat dodatkowych świadczeń, na które spółka nie chce się zgodzić.
Na zakończenie wywiadu prezes Ostrowski zaprosił wszystkich na Dzień Inwestora w JSW, który odbędzie się w pierwszej połowie października br. O szczegółach dotyczących organizacji tego dnia poinformujemy już wkrótce.
🟢 Zobacz także: Wątek dotyczący JSW na Forum SII
W nagraniu zrealizowanym 20 września 2023 r. udział wzięli:
Robert Ostrowski Wiceprezes zarządu JSW S.A. |
Michał Masłowski |
Jak słuchać podcastu Echa Rynku?
lub kliknij playerek SoundClouda lub pobierz podcast w pliku mp3
Napisz do nas maila: podcast@sii.org.pl