We wrześniu Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 75 punktów bazowych. Sprawdzamy wrażliwość spółek z WIG20 i mWIG40 na zmianę stóp procentowych.
W sprawozdaniach rocznych spółki szacują wrażliwość wyników na zmianę stóp procentowych. Poniżej sprawdzamy na bazie sprawozdań za 2022 rok, którym spółkom obniżka stóp procentowych w Polsce może najbardziej pomóc, a którym zaszkodzić.
Zanim przejdziemy do zestawienia kilka ważnych uwag. Zmiany stóp procentowych mają istotny wpływ na otoczenie gospodarcze, choć widoczne z pewnym opóźnieniem. Mogą one wpływać m.in. na popyt, czy kursy walutowe. W kwestiach finansowych – pozytywnie wpływają na modele wyceny DCF, ponieważ niższa stopa wolna od ryzyka przekłada się na wyższą wycenę. Wpływ stóp procentowych jest bardzo szeroki, jednak spółki najczęściej skupiają się w szacunkach na wpływie na koszty finansowe z tytułu posiadanego zadłużenia i na tych szacunkach spółek się skupimy. Zwracamy uwagę, że nie ma jednolitego standardu do prezentowania tego wpływu, więc dane pomiędzy spółkami będą nieporównywalne. Jedne z nich szacują wpływ na wynik brutto, inne na wynik netto, niektóre dodają wpływ na całkowite dochody i kapitały własne, niektóre podają skumulowane wartości. Do tego niektóre spółki szacują także wpływ na inne elementy niż tylko koszt finansowania (np. zmiana w oprocentowaniu lokat). Wrażliwość może wykraczać poza stopy w Polsce i tu również można się spotkać z rozbiciem na poszczególne zagraniczne stopy lub skumulowaną wartością. Niuansów jest całkiem sporo, o czym należy pamiętać.