Inflacja we wrześniu mocno spadła, do czego wyraźnie przyczyniły się ceny paliw. Rada Polityki Pieniężnej już raz potężnie zaskoczyła rynek i otwarte pozostaje pytanie o to, co zrobi w najbliższym czasie.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, we wrześniu 2023 r. inflacja w Polsce sięgnęła 8,2% w ujęciu rocznym. Konsensus ekonomistów zakładał 8,5%, więc można uznać, że dane okazały się lepsze od oczekiwań. W sierpniu ostateczna wartość wskaźnika inflacji wyniosła 10,1%.
Spadek inflacji aż o 1,9 punktu procentowego jest najmocniejszym spadkiem od marca tego roku (-2,3 p.p.), choć wówczas schodziliśmy ze znacznie wyższego pułapu (z 18,4% do 16,1%). Jednocześnie wrześniowa inflacja na poziomie 8,2% to jej najniższy poziom od listopada 2021 r. (7,8%). Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach inflacja dalej będzie spadać.
W raporcie GUS-u uwagę przyciąga także odczyt inflacji liczonej miesiąc do miesiąca, która wyniosła -0,4% wobec oczekiwań ekonomistów na poziomie -0,1%. To również pozytywna niespodzianka i najmocniejszy miesięczny spadek inflacji od stycznia 2016 r.
W efekcie w ujęciu miesiąc do miesiąca inflacji nie widzimy już czwarty miesiąc z rzędu – maj, czerwiec i sierpień zamknęły się na zero, a lipiec przyniósł przeciętny spadek cen o 0,2%. Faktem tym chwalił się Narodowy Bank Polski w niedawno opublikowanym spocie.
Paliwa w centrum uwagi
Dzisiejszy komunikat stanowi tzw. szybki szacunek i jest pozbawiony wielu szczegółowych informacji, które poznamy je dopiero w połowie października.
Od dawna było jednak wiadomo, że we wrześniu inflacja spadnie, zaś najwięcej mówiło się o spadających cenach paliw, które w Polsce wyraźnie taniały mimo wzrostów cen ropy na światowych rynkach oraz osłabienia złotego względem dolara. W efekcie GUS wykazał, że we wrześniu paliwa do prywatnych środków transportu potaniały o 7% rok do roku i 3,1% miesiąc do miesiąca.
Inflacja w Polsce we wrześniu 2023 r. (wstępne dane)
- Inflacja ogółem: 8,2% r/r oraz -0,4% m/m
- Żywność i napoje bezalkoholowe: 10,3% r/r oraz -0,4% m/m
- Nośniki energii: 9,9% r/r oraz -0,8% m/m
- Paliwa do prywatnych środków transportu: -7% r/r oraz -3,1% m/m
W ostatecznych danych, które poznamy za dwa tygodnie, znajdziemy rozkład inflacji na znacznie więcej kategorii. Wagi wykorzystywane do obliczania inflacji zostały podane przez GUS w marcu 2023 r., po corocznej rewizji koszyka inflacyjnego. Po publikacji finalnych danych przez GUS, z NBP nadejdzie raport o miarach inflacji bazowej, w tym dynamice cen pomijającej zmiany cen żywności i energii.
Inflacja w Polsce we wrześniu 2023. Komentarze ekonomistów
Z komentarzy ekonomistów do dzisiejszych danych wyłania się obraz spadku inflacji napędzanego nie tylko cenami paliw. Do obniżenia ogólnego wskaźnika przyczyniły się też inne kategorie, w tym m.in. darmowe leki dla seniorów.
🇵🇱 Łubu dubu, łubu dubu, spadła polska inflacja do jednocyfrowego klubu… z hukiem.
— mBank Research (@mbank_research) September 29, 2023
Flash inflacyjny na wrzesień uplasował się na poziomie 8,2% r/r (-0,4% m/m). Mamy więc potężny spadek z 10,1% r/r miesiąc wcześniej. Jednocyfrowość to efekt (tu mamy dane): spadku cen żywności…
Już nikt nie ma wątpliwości, ze inflacja we wrześniu jest jednocyfrowa. Spadek CPI do 8,2% r/r (PKO i kons: 8,5%) z 10,1% r/r w sierpniu odzwierciedla szeroki zakres procesów dezinflacjach (żywność, energia, zmiany regulacyjne, hamowanie inflacji bazowej). Inflacja jest obecnie… pic.twitter.com/3xmLE906kl
— PKO Research (@PKO_Research) September 29, 2023
Inflacja spadła we wrześniu z 10,1 do 8,2%. To pierwszy raz od lutego 2022 r, gdy tempo wzrostu cen jest jednocyfrowe. W skali miesiąca ceny obniżyły się o 0,4%. Maleje również tzw. inflacja bazowa – szacujemy, że we wrześniu spadła z 10,0 do 8,8%. pic.twitter.com/6zzkPYlOQg
— Polski Instytut Ekonomiczny (@PIE_NET_PL) September 29, 2023
Inflacja CPI we wrześniu spadła wyraźnie mocniej od prognoz do 8,2% r/r (konsensus: 8,5%). Miesiąc do miesiąca ceny obniżyły się o 0,4% co jest najwyższym miesięcznym spadkiem cen od…stycznia 2016 r. Na uwagę zasługuje również silniejszy od prognoz spadek inflacji bazowej (do… pic.twitter.com/XkaRoYDU5W
— Analizy Pekao (@Pekao_Analizy) September 29, 2023
#Inflacja #CPI w Polsce spada do 8,2% r/r z poziomu 10,1% r/r. Miesięcznie mamy -0,4%(!) przy oczekiwaniu 0,1% m/m. Warto jednak pamiętać, że ceny paliw spadły o 8,5% (PB95) w miesiąc, natomiast cena #Brent w #PLN zdrożała we wrześniu o prawie 16%. pic.twitter.com/kY9q9Giqw2
— XTB Polska (@xtbpl) September 29, 2023
Wrześniowa inflacja pokazuje duży spadek inflacji bazowej z 10 do ~8,5%r/r. To pozytywny sygnał, ale proces dezinflacji wciąż wygląda blado na tle regionu. Od szczytu bazowa spadła 3,8pp w Polsce, 8,7pp w Czechach i 10,4pp na Węgrzech (Polska do września, reszta do sierpnia). To… pic.twitter.com/LBiWX38zUk
— ING Economics Poland (@ING_EconomicsPL) September 29, 2023
🟢 Zobacz też: Jak ochronić finansową poduszkę bezpieczeństwa przed inflacją?
RPP już zaskoczyła i nie wiadomo czy na tym koniec
Dzisiejsze dane o inflacji są pierwszym raportem o tempie wzrostu cen, który trafił na rynek po tym, jak 6 września Rada Polityki Pieniężnej niespodziewanie obniżyła stopy procentowe aż o 0,75 punktu procentowego. Uzasadniając tę decyzję, prezes Adam Glapiński już powoływał się na spadek cen we wrześniu, w wyniku którego inflacja spadła poniżej 10%.
Nie jest jasne, co po tak dużej niespodziance zrobi RPP. Konsensus ekonomistów zakłada październikowe cięcie stóp o 0,25 punktu procentowego, jednak ewentualna druga z rzędu niespodzianka również wchodzi w grę.
Kolejne posiedzenie RPP zaplanowano na 3-4 października, a więc jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, które również z rynkowej perspektywy wydają się najważniejszym wydarzeniem października.