Dom Maklerski Banku BPS wypowiedział klientom umowy dotyczące prowadzenia rachunku maklerskiego. Ofertę dla klientów kończącego działalność domu maklerskiego przygotował DM BOŚ.
Klienci Domu Maklerskiego BPS otrzymali wypowiedzenia swoich umów. Związane jest to ze zmianami organizacyjnymi i prawnymi dotyczącymi tego domu maklerskiego. Do rozwiązania umowy dojdzie 31 października, zaś rachunek maklerski DM BPS będzie działał do 26 października.
– Od momentu utworzenia Spółki – czyli od piętnastu lat – staraliśmy się być przyjazną, rzetelną i przejrzystą częścią rynku kapitałowego. Wierzyliśmy, że wartości wyniesione ze świata spółdzielczego są potrzebne naszym Klientom i zostaną przez nich docenione. Tak też się stało. Spółka rozwinęła w tym czasie działalność, jej skalę, przyczyniając się do rozwoju gospodarczego, dzieląc się sukcesem z naszym najważniejszymi partnerami – z Państwem. Niestety, zmieniające się okoliczności wymusiły wprowadzenie zmian organizacyjnych i prawnych w funkcjonowaniu Spółki. Powoduje to konieczność zmodyfikowania prowadzonej działalności, a w konsekwencji zakończenia szeregu relacji kontraktowych, w tym – wypowiedzenia przedmiotowej Umowy – informację o tej treści na swoich skrzynkach mailowych znaleźli klienci DM BPS.
Według ostatniego zestawienia liczby rachunków maklerskich bazującego na danych Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych, w sierpniu 2023 r. DM BPS prowadził 6 785 rachunków (o 43 mniej niż rok wcześniej). Nie dysponujemy danymi dotyczącymi tego, ile z tych rachunków było w ostatnim czasie aktywne. Wiadomo jednak, że jednym z głównych magnesów przyciągających inwestorów do DM BPS były najniższe na rynku prowizje za inwestowanie w akcje i ETF-y notowane na GPW. Prowizja minimalna wynosiła 3 zł, zaś prowizja procentowa 0,16% w wariancie standardowym oraz 0,13% w wariancie dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Ostatnie transakcje za pośrednictwem DM BPS zawierać można do 26 października 2023 r. Tego dnia, po zakończeniu sesji, anulowane zostaną wszystkie niezrealizowane zlecenia kupna i sprzedaży. Do tego czasu inwestorzy powinni sprzedaż wszystkie aktywa i wycofać pieniądze lub złożyć dyspozycję dotyczącą przeniesienia aktywów do innego domu maklerskiego działającego na polskim rynku. Dyspozycje składać można drogą internetową, pocztą tradycyjną lub w jednym z oddziałów.
Jeżeli inwestor nie złoży dyspozycji przeniesienia aktywów, to zgodnie z obowiązującymi regulacjami dom maklerski może je sprzedać w ciągu 14 dni od rozwiązania umowy. Uzyskane środki zostaną przekazane na rachunek bankowy wskazany przez inwestora lub (w przypadku jego braku) skierowane przekazem pocztowym na adres zamieszkania.
DM BOŚ ze specjalną ofertą dla klientów DM BPS
Inwestorzy korzystający z usług DM BPS nie zostali jednak zostawieni sami sobie. Do korespondencji z wypowiedzeniem umowy dołączone zostały informacje o tym, jak przenieść rachunek do DM BOŚ. Oczywiście jest to tylko możliwość, a nie konieczność. Klienci DM BPS mogą przenieść środki do dowolnego innego domu maklerskiego, korzystając ze standardowych warunków.
– Zgodnie z ustaleniami DM BOŚ, każdy klient otrzyma zaświadczenie określające charakter umowy oraz wysokość wynagrodzeń (opłat i prowizji) domu maklerskiego, należnych na jej podstawie. Dysponując takim zaświadczeniem i zgłaszając się do DM BOŚ w terminie do końca listopada bieżącego roku, będzie możliwe zawarcie umowy z DM BOŚ na warunkach cenowo zbliżonych do obowiązujących z naszą spółką, na zasadach określonych w ofercie DM BOŚ przygotowanej dla klientów DM Banku BPS – dodano.
Klienci DM BPS otrzymali także list od prezesa zarządu DM BOŚ Radosława Olszewskiego, w którym zaprasza on do „dołączenia do grona ponad 100 tysięcy klientów DM BOŚ”.
– Dołącz do nas i przekonaj się dlaczego Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska jest jednym z najlepiej ocenianych brokerów w historii rankingu Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych – od zawsze na podium – napisał Olszewski w liście do klientów DM BPS.
🟢 Zobacz też: Najlepsze rachunki maklerskie w Polsce według inwestorów indywidualnych [OBI 2022]
– Jeśli nie spełnimy Państwa oczekiwań, zapewniamy bezpłatne przeniesienie aktywów do innego domu maklerskiego, którego będą mogli państwo wykonać do 30 kwietnia 2024 r. – dodał Olszewski.
W porównaniu z DM BPS, DM BOŚ charakteryzuje się znacznie szerszą ofertą. Przede wszystkim, jego klienci mają dostęp do rynków zagranicznych (również na IKE/IKZE), mogą skorzystać z formularza W-8BEN czy wziąć udział we wszystkich dostępnych na polskim rynku programach lojalnościowych (w tym Orlen w Portfelu, Unimot Klub+ i Moje Akcje PZU). DM BOŚ oferuje także zniżki dla członków Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych.
Uwaga – zgodnie z komunikatem DM BOŚ, specjalne warunki oferowane klientom DM BPS „nie są skierowane do osób, które w okresie od 01 stycznia 2023 r. do chwili ogłoszenia oferty zrealizowali choć jedną transakcję w DM BOŚ lub zamknęli rachunek w DM BOŚ.”
🟢 Zobacz też: DM BOŚ odpowiada na promocję BM mBanku. Walka o inwestorów się rozkręca
W ofercie DM BOŚ dla klientów zwijającego żagle DM BPS znalazło się bezpłatne przeniesienie aktywów do kwietnia 2024 r., zachowanie prowizji na poziomie z DM BPS do końca 2024 r. oraz bezpłatne korzystanie z pakietu Zielony1 do końca czerwca 2024 r., w ramach którego DM BOŚ oferuje dostęp do platformy bossaStatica Trader, dostęp do notowań zagranicznych czy aplikację TradingView. Szczegóły dostępne są na stronie bossa.pl/DMBPS.